Губимо купце због нагађања о цени малине
О цени малине за наредну сезону већ увелико се прича, па чак и наводе конкретни износи на које би произвођачи могли да рачунају. Наводно, килограм овог воћа у откупу могао би да достигне – 350 динара.
Није први пут да се са оваквим прогнозама излази преурањено, чак шест месеци пре почетка нове бербе. Међутим, стручњаци упозоравају да такве спекулације само додатно штете овом сектору, који је и иначе у проблемима.
– У ситуацији када у читавом свету имамо изузетно низак економски раст, инфлацију, историјски високе каматне стопе, прилично висок курс националних валута, ратове, прво у Украјини, а сада и у Израелу, проблеме у транспорту, нереално је, а по свему судећи и контрапродуктивно, иступати онако како то годинама уназад раде појединци у Србији – изјавио је за „Политику” један од водећих стручњака за воћарство др Александар Лепосавић из Института за воћарству у Чачку.
Како каже, ово се подједнако односи и на представнике произвођача и на откупљиваче, односно извознике. Подсећа да смо прошле године, и то отприлике у исто време као и сада, имали иступања појединих представника произвођача који су „захтевали” од „некога” да им се за килограм малине плати 500, 800, па чак и 1.000 динара за килограм малине. Лепосавић сматра да су такви иступи, поред већ побројаних разлога, проузроковали и својеврсни револт код наших традиционалних купаца, пре свега у Немачкој, која је наше најзначајније тржиште и у којој имамо велики пад учешћа у укупно увезеној количини малине. Према подацима којима располаже, 2019. године наша малина била је прва са 44 одсто удела у укупно увезеној количини у тој земљи, а већ 2022. године смо смањили учешће код њих на 37 одсто, да би се у 2023. удео српске малине још више смањио.
– Додатни проблем јесте и непознавање токова на светском тржишту од стране наших извозника, од којих су неки изгубили тржишта Шведске или добили поништаје дугогодишње сарадње са великим трговинским ланцима из Европе, а да је у међувремену пописано или потврђено веома мало нових уговора са нашим извозницима, као што је било на последњем сајму у Берлину, на којем су, пре свега из политичких разлога, највећу пажњу добили извозници из Украјине – каже Лепосавић. Поред тога, повољна околност за украјинске извознике јесте и чињеница да је велико девалвирање гривне у значајној мери утицало на стимулацију извоза њихових производа.
Лепосавић напомиње и чињеницу да земље које слове за конкуренте Србији значајно смањују производњу овог воћа. Таква ситуација је и у Пољској, Чилеу, Украјини, али и оним државама које то нису, а значајни су произвођачи. То су Мексико и Шпанија, која је само у последње две године смањила површине под малином 21 одсто.
Како истиче, проблем за нас јесте велики пад у квалитету малине која се нуди купцима. Велики број прерађивача се суочава са чињеницом да је проценат роленда у прошлој години био, за наше прилике, прилично ниских 60 процената.
Без обзира на све ово, а имајући у виду значај овог воћа за укупну економију, а не само пољопривреду наше земље, он сматра да би у најкраћем року требало радити на опоравку и својеврсном „ребрендирању” српске малине кроз маркетинг, истицање позитивних примера добре произвођачке праксе, приказ достигнутих стандарда у прерадним капацитетима, при чему посебно треба наглашавати безбедност коришћења наше малине јер су купци на то посебно осетљиви.
– Друге земље су у односу на нас далеко већу пажњу посветиле и утицају на здравље и многобројне друге ефекте коришћења малине и производа од ње и на тај начин повећали продају и учешће на светском тржишту – каже Александар Лепосавић.
problem je sto su nam otkupljivaci izvoznici i politicari mafijasi,i nemaju pojma ni o kakvom poslu sem masovnom otimanju para od seljaka i radnika,tako da taj sloj i srbiji nestaje.otisli seljaci i radnici da rade u kraljevskim zemljama gde zaraduju od 3000-6000 evra mesecno,i gde godisnje ostane im od 12-24hiljade evra.sem stana sve cene su cak msnje nego u srbiji,mirnije i bolje se zivi.srbija je lopovsko policijska zemlja gde se rad i znanje ponizuju od stranackih mantupalja.drzava nema pare,pa ih otima od radnika i seljaka,a kredite koje uzima knjizi kao prihod,placajuci 12 policijskih generala,kadrove sa kupljenim diplomama…..pare naroda udeljuju oni koji ih ne zaradu-ju,sto je ozbilan problem.u drzavnoj upravi i skupstini nema predsta -vnika privrede,sve klosari,huligani,bitange..nosioci lopovluka su pol. stranke i njeni lideri,koji su lopovluk zakonom zastitili.sudi se samo raji-stoci koja nije u stranci,pa su sudnice postale stale i septicke jame iz kojih smrdi nepravda i bezakonje.plate sudija,tuzilaca su bez-obrazno visoke,a advokatske tarife su pola plate samo da se pojave u sudnici.za ove huligane broz je genijano olicenje postenja,biznismen koji je zaposio 2/3 stanovnistva.isplacivao je malinu od 6-8 dm/kg.nije bilo muljanja ni muvanja,bio je dostojan drzavnik,majstor privrednik , gde je u skupstinama sedelo 75% iz privrede,gde posalanik morao imati stalan posao,i nije primao platu od drzave.gde je kao na zapadu najvise zaradivao onaj ko zna i ume i radio u privredi,onaj ko samo zna radio je u skoli ili na fakultetu.a ko nezna i ne ume u administraciji.sta je leposavic stvorio.institut u cacku je stvorio sortu maline gradinu koja je davala najvece prinose.leposavicevo bla,bla,nema prakticnu primenu vec ispira mozgove raji da rade sa gubitkom, za lopove na vlasti.nece da moze.posle 5 dana branja na 70ari gazda je isplatio radnike i pozvao raju da bere za sebe i da nosi kuci dzabe.prosle jeseni ocistio je malinjak.pitali ga sta ce tu da sadi.kaze nista.tu ce da bude av vrzina
Ovaj kao da se predplatio da samo on prica o malini.Samo prica podatke do kojih su drugi dosli i daje neke programe i savete koje su drugi smislili a strucnjak imas li covece nesto svoje.Knjige su mu iste takve sve tudji podatci, zapazanja i sl. Nemam nista protiv coveka ali cist marketing strucnjak, dodvorava se svima proizvodjacima, hladnjacarima drzavi. Maline nema jer svake godine je sve manje površina pod malinom, pa samo posle ove berbe je lom malinjaka iskrcen.Za pet godina nece nas ni biti medju bitnim izvoznicima. Nece ljudi da rade za drzavi, hladnjacu i strucnjake koji svi lepo zive na tudjem radu i jos pola Srbije misli da su malinari lezilebovici koji od sezone kupuju stanove i slicno.