Hladnjačari dogovorili kredit od dve milijarde za isplatu prošlogodišnje maline
Predstavnici države i Udruženja malih i zadružnih hladnjača i proizvođača maline „Naše voće Srbija“ dogovorili su na današnjem sastanku sa premijerkom Anom Brnabić da se nagomilani problemi u domaćem malinarstvu reše obezbeđivanjem kredita od dve milijarde dinara, putem kojih će se u potpunosti isplatiti prošlogodišnji rod.
Prema postignutom dogovoru, hladnjačarima koje imaju malinu na lageru će biti obezbeđene državne pozajmice ukupne vrednosti oko 17 miliona evra, koji će oni obavezno usmeravati na isplatu proizvođača.
Kredit je po modelu garantne šeme sa kamatom koju subvencioniše Ministarstvo poljoprivrede, i sa grejs periodom.
Da bi se sredstva opredelila na sednici Vlade Srbije i realizovala, dogovoreno je da se krediti plasiraju preko banke Poštanske štedionice.
„Obaveza je da se napravi sporazum između malih hladnjača i proizvođača o modelu konačne isplate, jer sada je sav teret poremećaja na tržištu je u rukama malih hladnjača. Mi pokušavamo da isplatimo malinu koja nam je na lageru“, kazao je za Novu ekonomiju Božo Joković, predstavnik udruženja „Naše voće Srbije“.
On kaže da je opcija koja je sada dogovorena u saradnji sa Vladom Srbije „spas od trenutne loše situacije u malinarstvu“, a da brzo stiže i vrlo teška sezona berbe.
Prema konačnom dogovoru, u kabinet ministarke poljoprivrede Jelene Tanasković do ponedeljka će se dostaviti konačan spisak dugovanja, sa sporazumom male hladnjače i svakog proizvođača registrovanog privrednog gazdinstva, a koje su potpisale obe strane.
Jokovića je ocenio da je malina „jedino sigurna kao izvozna roba“ i da „predstavlja ekonomsku sigurnost za pola miliona stanovnika Srbije, od Drine do Surdulice“.
„Od danas krećemo sa pripremom dokumentacije i u utorak ćemo je predati direktno ministarki Tanasković, koja će da realizuje ostalo sa svojim kabinetom“, dodao je Joković.
Kako nam je rekao Joković, naredni sastanak u Vladi Srbije održaće se sledeće nedelje, a tema će biti poremećaji koji se već godinama javljaju na tržištu maline.
„Proizvođači koji nisu isplaćeni moraju da shvate da male hladnjače koje su do sada sačuvale malinu na lageru i nisu je prodale niti su novac usmerile na drugu stranu, ni jednim potezom nisu imali nameru da ih obmanu i ne plate svoje komšije i dugogodišnje saradnike, proizvođače maline“, dodao je Joković.
On je izjavio i da većina malih hladnjača i zadruga ima svoju sopstvenu proizvodnju maline i preko udruženja „Naše voće“ i sa ministarsvom, Vladom i kabinetom predsednika pokušavaju da nađu rešenje.
„Svi smo uvereni da je reč predsednika države, premijerke, ministarke poljopivrede da je izvesno da niko neće promeniti. Nova sezona je na pragu , moramo svi oprezno i odgovorno da se ponašamo. Da se ne ponovi (prošla) sezona, i da se nastavi u pravcu razvoja malinarstva“, dodao je Joković.
Cena maline prošle godine je bila rekordna, od 500 do 600 dinara po kilogramu, ali je kasnije stala njena prodaja, pa je dosta malinara ostalo neisplaćeno.
Pregovori Udruženja „Naše voće“ sa državom o rešenju za taj problem trajali su od početka februara.
Izvor:Nova ekonomija
Ja ne volim maline.
Prekombinovali se jarani, preprodavali tuđe maline, pa zaglavili sa našim.
Na malini istina nisu zaradili neki novac hladnjacari u sustini pokrili svoje troskove i nesto im malo ostalo ali zato su tri puta vece pare uzeli na kupin sto inace nije bio slucaj proslih godina. Tako da su sve ovo price za malu decu, cene 100% otisle gore od prosle godine a sad ce da mi kazu malina skupa. Psenica jeftina, navodno ne znaju sta ce sa njom i bice losa cena a hleb nikad skuplji. Cene nafte pale a kod nas cena goriva raste to jest akciza koje drzava uzima pa nam je najskuplje gorivo u regionu.
Bozo ima moje poverenje.Prica realno i razumljivo,a to udruzenje nase voce je otprilike ono sto nam treba.Kad vidim Radovica,nije mi dobro.
Kako je moguce da otkup maline bude 200.din a ista malina u Lidl- u kosta 1700. Din
U kojoj Drzavi to ima (u srbiji)
I 500.din je mala cena za proizvodjace.
Svi su foliranti.
Stanove imaju kupljene po par komada,džipove,nove kuće,novac u štek.
Deca im letuju po mondenskim mestima.
Svadbe velike prave,zlato kupuju.
Samo kukaju.
Nema boljeg nacina da se ostete gradjani Srbije koji proizvode malinu.Uvezu i preprodaju malinu, zarade dobar novac a u hladnjacama i dalje imaju robu. Sada je trziste krivo, neko mora da bude kriv. Drzava treba da im pomogne da im da kredit na odredjen grejs period, a oni ce da se organizuju da kupe malinu u bescenje i opet da budu dobri. Ako se to desi, ne treba niko da bere malinu, jer je to namestaljka.E onda naredne godine neka se preracnavaju.
Kakva je ovo drzava,ceka se poslednja sekunda da bi se realizovala cena,tako svake godine.nista se nezna.Zbog cega?
Ovo je katastrofa 3puta vece cene djubriva.cene rada.troskova idtugo.i500je malo po kolo na ovaj nacin.mogu.sve da pogasom plantaze posadjene malinom .firmu sam vec u mirovanje dao.iodomo na jesen u Nemacku ili Swicu grozdje da beremo.srbija se industrijalizuje.meni je toga dosta nemogu od svog rada ovde da zivim .subvencije po hentaru nema ali pomoc za mlade ima
Pa oni jedva čekaju ovakve situacije. Sada imaju opravdanje da deru sa cenom veselog seljaka naredne 3 godine.