Prethodni članak
I komunalna preduzeća u javno-privatnim partnerstvima
Po Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o komunalnim delatnostima, koji je nedavno usvojila Vlada Srbije, predviđa se mogućnost da lokalna komunalna preduzeća u vlasništvu lokalnih samouprava uđu u javno-privatna partnerstva sa stranim i domaćim privatnim partnerima, zbog teškoća lokalnih samouprava da obezbedi odgovarajući komunalnu infrastrukturu i nemogućnosti stabilnog finansiranja komunalnih delatnosti.
Po predlogu zakona, jedinice lokalne samouprave, u cilju podizanja kvaliteta komunalnih usluga, mogu svojim odlukama preneti ovlašćenja za obavljanje komunalnih delatnosti ili za upravljanje komunalnom infrastrukturom na Republiku Srbiju, a vlada bi nakon toga vršila izbor „nacionalnog upravljača“ za obavljanje komunalnih delatnosti i upravljanje komunalnom infrastrukturom u skladu sa Zakonom o javno-privatnom partnerstvu.
U komunalne delatnosti spadaju snabdevanje vodom za piće, prečišćavanje i odvođenje atmosferskih i otpadnih voda, proizvodnja, distribucija i snabdevanje toplotnom energijom, upravljanje komunalnim otpadom, gradski i prigradski prevoz putnika…
Javno-privatno partnerstvo je oblik saradnje između javnog i privatnog sektora sa ciljem da se osigura finansiranje, izgradnja, obnova, upravljanje i održavanje neke infrastrukture ili pružanje usluga.
– Privatni partner, logično, teži maksimiziranju profita u cilju vraćanja uloženog novca, pa se postavlja pitanje da li će model javno-privatnog partnerstva u koji bi ušla komunalna preduzeća za posledicu imati rast cena komunalnih usluga na teret građana, otpuštanje zaposlenih u komunalnim preduzećima ili konverziju uloženog u vlasništvo privatnog partnera u komunalnim preduzećima, što bi značilo privatizaciju “na mala vrata”? Ili sve troje – kaže Borislav Borović, diplomirani ekonomista i potpredsednik Narodne stranke.
_________________________________________________
Ovo je ocaj i za gradjane i za zaposlene. Pa kako jedan pojedinac moze da ima vise novca za finasira neko preduzece od grada ili drzave?
Ovo ne treba raditi, samo treba da se promeni nacin funkcionisanja JKP i JP, i dati im mogucnost da zaradjuju, sto preko usluga sto preko projekata itd.
Ovo ako se usvoji, prvo ce 30% da dobije ili da otkaz, drugo cene rastu kako oni hoce, jer moramo da placamo i smece i vodu i sve drugo kako oni hoce.
Ovo je suluda ideja, ovo ne sme da prodje
Опа, мафијашки послови….Ко је гледа Сопраносе, зна о чему причам. Црно нам се пише.