Interesovanje za reciklažnim centrima i otkupom sekundarnih sirovina svakodnevno u porastu
Već dugi niz godina se savremeno društvo suočava sa problemima odlaganja komunalnog otpada, kao i otpada u vidu sekundarnih sirovina. Ovaj otpad svakodnevno završi na lokalnim deponijama odakle se godinama raspada emitujući gasove štetne po okolinu. Nažalost, u pitanju je otpad koji se lako može prikupiti, sortirati, preraditi i spremiti za ponovnu upotrebu. Današnje neadekvatno upravljanje deponijama dovodi do ekološkh katastrofa kao i do finansijske štete. Reciklažni centri kao i firme koje se bave prikupljanjem sekundarnih sirovina mogu biti trajno rešenje ovog problema.
Posledice neadekvatnog odlaganja otpada
Neadekvatno odlaganje otpada pored toga što za posledicu ima iskorišćavanje ogromnih zemljanih površina za formiranje javnih i nažalost divljih deponija koje su neretno tik uz naseljena mesta, za posledice ima i:
- zagađenje vazduha,
- zagađenje zemljišta,
- zagađenje vode.
Na ovim prostorima, kao i šire, se trajno uništavaju prirodni resursi i na dnevnom nivu se gomilaju tone dodatnog otpada. Ove deponije aktivno koriste i pravna i fizička lica te planirane sanitarne deponije ne mogu da trajno reše probleme odlaganja otpada.
Reciklažni centri su savremena alternativa javnim i divljim deponijama
Formiranjem savremenih reciklažnih centara rešavaju se problemi svih vrsta otpada. Sa jedne srane postoje reciklažni centri za termičku obradu i uništavanje otpada kao i reciklažni centri u kojima je moguće obraditi otpad u vidu metala, sekundarnih sirovina u vidu kablova, kože, otpadnih materijala, elektronskog otpada i slično.
Ovakvi reciklažni centri bi u kratkom periodu mogli da reše problem lagerovane količine otpada, kao i da preprađuju novi otpad koji bi se svakako gomilao na istim lokacijama.
Reciklažni centri sa termičkom obradom
Termička obrada podrazumeva kontrolisane i katalitičke procese obrade mešovitog komunalnog otpada bez prethodne segregacije. Ovi reciklažni centri rade sa organskim otpadom, plastikom, papirom, gumom, biomasom, lakim industrijskim i poljoprivrednim otpadom. Preradom se dobijaju ulje, gas, voda i ugljenik.
- Ovim procesima se emisija gasova smanjuje na 0% jer se dobijeni gasovi mogu koristiti za pokretanje reciklažnog sistema.
- Ostaci se mogu koristiti kao čvrsto gorivo.
- Voda se može koristiti za hlađenje sistema i za navodnjavanje.
- Gas se koristi je proizvodnju električne energije i za napajanje sistema.
- Ovakvi sistemi su finansiski isplativi i sami sebe otplate kroz par godina akivnog rada.
Reciklažni centri za prikupljanje sekundarnih sirovina, elektronskog i električnog otpada
Ovaj otpad se iz godine u godinu sve više prikuplja jer svest ljudi o očuvanju sredine neminovno raste. Svakodnevni problemi deponija utiču na kvalitet života stanovnika cele države, a naročito onih u neposrednoj blizini. Centara za prikupljanje sekundarnih sirovina, uz čak finansijsku nadoknadu i otkup, je sve više. Sirovine se mere na licu mesta i donosici bivaju plaćeni u ceni po kilogramu sirovine. Za dalju preradu je zadužen sam centar.
Ovi reciklažni centri prikupljaju više stotina tona otpada godišnje, u skladu sa Zakonom i pravilima o opasnom otpadu. Ovaj otpad bi u suprotnom završio na drugim lokacijama u vidu opasnih materija.
Kao rezultat iz ovih reciklažnih centara dobijaju se uglavnom sivi metali i obojeni metali, plastika itd.
Reciklažni centar u Osipaonici
Jedan ovakav reciklažni centar koji se bavi otkupom sekundarnih sirovina je i na našim prostorima, u Osipaonici. Sa delovanjem na širokoj teritoriji Beograda, Smedereva, Požarevca i Velike Plane, ovaj Reciklažni centar samostalno radi prevoz sirovina, utovar, istovar, plaćanje i obradu sirovina za dalju upotrebu. Saradnja se svakodnevno obavlja te ukoliko imate bilo kakav metalni otpad budite slobodni da kontaktirate na telefon +381637254551 ili mejl info@reciklaznicentar.com jer oni obavljaju sve od prevoza do recikliranja uz odgovrajuću novčanu naknadu vama.
Šta se sve od otpada može doneti i preraditi u ovakvom centru?
Ovakav centar se prvenstveno bavi otkupom i preradom sekundarnih sirovina u obliku metala i to pre svega bakrom, mesingom, bakarnih kablova, aluminijumom, prohromom, limom i gvožđem. U ovaj otpad spadaju i akumulatori, električni motori, klima uređaji, tehnika i bakarni kablovi.
Rešite se vašeg otpada na najefikasniji način. Potrebna vam je samo lična karta ukoliko ste fizično lice a Reciklažni centar je tu da vaš otpad preuzme i da vam za njega plati. Aktivno učestvujte u očuvanju vaše okoline i zaradite.
PR tekst
____________________________________________________
Да ли неко прикупља пластику?