Ističe rok za plaćanje rate poreza na imovinu
Danas ističe rok za uplatu druge rata ovogodišnjeg poreza na imovinu koji se plaća prema novim poreskim rešenjima. Kako rešanja još uvek nisu uručena ta obaveza se izmiruje u iznosu poslednje rate prošlogodišnjeg poreza.
Obveznici tog poreza su građani, preduzetnici i preduzeća, a prikupljaju ga lokalne samouprave.
Prema utvrđenim parametrima Gradske uprave za lokalnu poresku administraciju u Čačku, vlasnici stanova u prve tri zone ove godine imaće veći porez, dok će u vlasnici stanova u četvrtoj i petoj zoni imati nešto manju poresku obavezu. Kada je u pitanju određivanje poreza na kuće, vlasnici kuća u III zoni dobiće poreska rešenja za 70 odsto veća nego prošle godine, dok će jedino građani u drugoj zoni imati nešto manji porez u odnosu na prošlu godinu.
Gradska uprava za lokalnu poresku administraciju prošle godine izdala je 47.000 poreskih rešenja.
Porez na imovinu se plaća u četiri tromesečne rate. Svaka na naplatu dospeva 45 dana od početka tromesečja. To je oko 15. februara, 15. maja, 15. avgusta i 15. novembra.Oni koji nisu podneli poresku prijavu, a već duže vreme poseduju nekretninu, pored kazne, moraće i da plate porez za pet godina unazad.
Poreznici zaračunavaju zateznu kamatu za svaki dan kašnjenja u uplati rate poreza na imovinu. Kamatna stopa trenutno iznosi 11 odsto na godišnjem nivou. Uz to, obveznici koji izbegnu plaćanje ovog poreza rizikuju da plate i kaznu od 5.000 dinara.
Ove godine u ovoj oblasti uvedena je i jedna korisna novina. Od 1. januara počela je da radi jedinstvena baza lokalnih poreskih administracija, pa građani preko interneta mogu da pristupe bazi podataka i saznaju koliko duguju za porez na imovinu.
Pre toga moraju da odu u Poresku upravu svoje opštine, gde će dobiti lozinku.
Građani treba da unesu jedinstveni matični broj, a preduzeća će podatke dobiti unosom PIB broja.
Porez na milionere
Danas ističe i rok za prijavu godišnjeg poreza na dohodak građana, a obveznici su oni koji su u prošloj godini zaradili više od 2.470.644 dinara, odnosno više od tri prosečne godišnje plate u Srbiji.
Prosečna godišnja zarada u Srbiji u 2018. je iznosila 823.548 dinara.
Stopa poreza na oporezivi dohodak je 10 odsto, ali do šestostruke prosečne zarade, što je oko 4,94 miliona dinara. Na razliku iznosa koji je veći od 4,94 miliona dinara poreska stopa je 15 odsto.
Za izbegavanje plaćanja poreza na godišnji dohodak građana, koji je utvrđen u iznosu od 1.500.000 dinara, propisana je kazna zatvora od jedne do pet godina i novčana kazna, a ako je iznos veći od 7.500.000 dinara zatvorska kazna je od jedne do osam godina.