Iz sistema „Rzav“ voda do Beograda
Javno preduzeće za vodosnabdevanje „Rzav“ Arilje već tri decenije upravlja sistemom koji vodom za piće snabdeva Arilje, Požegu, Lučane, Čačak i Gornji Milanovac. Izgradnjom brane Svračkovo, koja je počela 2010. godine, obezbediće se dugoročnije snabdevanje tih opština i šireg područja Srbije.
Iako je godina bila sušna, nisu presušile slavine korisnika koji se vodom za piće snabdevaju iz fabrike vode „Rzav“ u Arilju. Dnevno isporučuje 550 litara vode u sekundi.
„U letnjim mesecima izlazili smo na oko 650 litara u sekundi, prosečne dnevne isporuke u letnjim sušnim mesecima i danima“, kaže Vladimir Petrović, v. d. direktora JP Rzav, Arilje. „Ove godine je znači ta količina dugačkog i sušnog perioda povećana drastično u odnosu na prethodni period.“
Da bi se zbog sve češće sušnih perioda obezbedila dugoročna stabilnost u vodosnabdevanju, pre sedam godina počela je izgradnja brane Svračkovo, visine 68 metara. Ona će, osim zbog vode za piće, biti i značajan energetski potencijal.
„Izvođenje, druga faza hidrocentrale, ali i sprečavanje obilnih poplava kao zaustavna brana i to je jedan od velikih, važnih faktora“, ističe Milun Todorović, gradonačelnik Čačka, „pošto znamo da smo u 2014. i 2016. godine u Zapadnoj Srbiji imali ogromne katastrofe od poplava.“
Država je glavni nosilac investicije od šezdeset miliona evra. Iako je bilo planirano da bude izgrađena za pet godina, taj rok pomeren je do 2022. godine. Gradnja akumulacije ima značaj i za vodosnabdevanje šireg područja Srbije.
„Ta voda treba da dođe do Rudnika, u toku je izrada jednog cevovoda od strane opštine Gornji Milanovac za Rudnik“, objašnjava dipl. inž. Ljubo Lazović. „Voda treba da pređe tamo dalje i da ide prema Topoli i Mladenovcu. U zavisnosti količini vode koja se bude imala, taj sistem će se dalje razvijati prema republičkom centru Beogradu.“
Međutim, da bi se to realizovalo, nakon gradnje u Svračkovu, biće neophodne još dve brane.
Stručnjaci smatraju da bi rešenje za izgradnju akumulacija Roge i Orlovača trebalo potražiti u javno-privatnom partnerstvu.
RTS
GRADJENO NOVCEM CACANA I MILUN GLUMI DARODAVCA.
MILINE NEMOJ DA DAJES NESTO STO JE NARODA CACKA DELI SVOJE,A NE NASE.
REFERENDUM JE BIO KOD POCETKA GRADNJE TAKO I AKO HOCE NEKOME DATI,A NE DA SNSOVCE DELI KAO SVOJE.
DOSTA VISE ZAMLACIVANJA NARODA.
Ma mogli bi i da izvozimo, a sela oko Čačka nemaju rešeno vodosnabdevanje, a pare su uzeli! Ovo je ludilo od države!
Da li će se, po već ustaljenom receptu, meštani oko tih akumulacija iseliti?
Priče za malu decu !!!
Brana se nikada neče završiti ,Bog nece to dozvoliti !!!
Političari nisu normalni ,ne zastupaju interese gradjana koji su ih birali vec samo svoje,ko bi prihvatio da se kvalitet vode narusi zbog suše koja ponekad traje najvise mesec dana u godini
Beograd može samo da sanja da koristi rzavsku vodu
Cacak celo leto pije vodu sa morave a vi pricate o rzavu koji je 10 puta manji. Smesno
Ништа не брини Ђоле. Ако желиш „пишљиви“ такав ћете и добити у славинама…. обзиром да вам је све важније од нас који крај те реке и од ње живимо….
Ха ха па Београд има Вабрику воде у Макишу са седам иљада литара воде у сек ако се не варам саграђена још 1986 године у првој фази.Изграђен цевовод до Младеновца.Јок сад ће ви појите Београдске аге и бегове.Комунисти су преградили плаво Дунаво за седам година ви не мерете пишљиви Хрзав еве друга деценија.
Beogradjanima Rzav a nama u Cacku Moravsku zagadjeno iz pumpi kod Parmenca!
Kao sto rece Ahilije Nemilostivi, svima ce Vam bit „pisljivi“…..