Izgradnja solarnih elektrana novi katastrofalni promašaj u planiranju kapaciteta
List Danas je 10.10.2024. godine preneo informaciju: „Vlada Srbije usvojila je danas Zaključak o projektu izgradnje bez upravljanja i održavanja samobalansiranih solarnih elektrana velikog kapaciteta sa baterijskim sistemima za skladištenje električne energije, kao projekta od značaja za Srbiju.“
Kakvo značenje ima ovaj projekat „bez upravljanja i održavanja“ eventualno mogu znati samo kvazienergetičari iz aktuelne Vlade i Ministarstva rudarstva i energetike! Istog dana i RTS1 je u centralnom Dnevniku preneo potvrdu ove informacije i kroz izjavu Predsednika Srbije.
– Doduše izjava nije bila baš uobičajeno euforična kako to inače Predsednik ume kada galantno i budzašto troši milijarde građana države Srbije, a u konkretnom projektu upravo je reč o milijardama evra – kažu u Resornom odboru za energetiku stranke Srbija centar (SrCe).
Ističu i sledeće:
– Umesto da nam trošenje novih milijardi donese bar malo olakšanje u situaciji energetske nebezbednosti u kojoj tavorimo više od decenije, najavljeni projekat nas praktično vodi u zonu još veće energetske nebezbednosti Srbije. Opravdano se postavlja pitanje kako se došlo u situaciju da se potpisuje ugovor za projekat (zli jezici kažu da je projekat već potpisan ali da je 16.10.2024. izabran samo za predstavu javnosti) kojeg čak ni važeća Strategija razvoja energetike a ni nacrt nove Strategije ne prepoznaju?
Osim povremeno provučenih informacija o predmetnom projektu, od 2021. do danas, sve je uglavnom bilo prekriveno velom tajnosti što ne priliči projektu vrednom milijarde evra pa se postavlja i pitanje zašto? Doduše projekat je ugledao svetlost dana u rebalansu budžeta za 2024. Godinu, ali se postavlja pitanje kako se našao u budžetu, a da ugovor nije potpisan? Pri tom nigde se ne navodi kako se došlo do tih 1000 MW instalisane snage solara što je neophodno (imajući u vidu da se i na projektu litijuma Jadar govori o ogromnom broju dokumenata, studija dok ovde nema ni reči o bilo čemu sličnom). Da li se do tih 1000 MW došlo na osnovu:
1) Specifičnosti konzuma električne energije u Republici Srbiji i analize njegovog napajanja
2) Trenutne strukture proizvodnje električne energije u Republici Srbiji
3) Trenutnog i budućeg stanja na evropskom tržištu električne energije
4) Jednostavnim „istresanjem iz rukava“, onako đuture kao na pijaci (ko što svojevremeno Predsednik izjavio na Briselskom samitu o nuklearnoj energetici ove godine da je Republika Srbija zainteresovana za tri mala modularna nuklearna reaktora ne znajući da takvi uopšte i nisu u komercijalnoj upotrebi!.
Koja ozbiljna studija ili idejni projekat su za rezultat dali iznos od baš okruglih 1000 MW (zašto nije 850, 950, 1100, 1150 MW?). Ako je u pitanju ovo poslednje, a pošto očigledno ne postoji nijedan iole ozbiljan ulazni dokument za ovako ogromnu investiciju onda je svaki komentar suvišan. Varaju Vas Predsedniče svi koji Vam daju savete na polju energetike, ovde navodimo solar i male modularne reaktore.
Ili Vas možda i ne varaju, najbolje sami znate? Ako se već planiraju ozbiljni kapaciteti reverzibilnih hidroelektrana (Bistrica, Đerdap 3) koju svrhu uopšte imaju baterijski sistemi kapaciteta 200 MWh (to je jedna solidna elektrana snage 200 MW koja može da radi samo sat vremena!).
Odgovor je jednostavan, nemaju nikakvu svrhu. EPS već sa svojim postojećim kapacitetima, bez planiranih reverzibilih hidroelektrana Bistrica i Đerdap 3, može da obezbedi regulacionu rezervu za ovih novih 1000 MW solara!
To što Vas varaju Vaš je problem, ali je ogroman problem za državu Srbiju i njene građane što ovakvi projekti ne donose energetsku bezbednost, već je naprotiv urušavaju. Sredstva se troše na projekte koji minimalno doprinose energetskoj bezbednosti i sužava se prostor za projekte koji realno ozbiljno mogu doprineti energetskoj bezbednosti zemlje i na kojima se aktivno radilo decenijama unazad ali su preko noći bez ijednog valjanog obrazloženja stavljeni ad act
Ovakva situacija nalikuje na EXPO za koji sredstava imamo dok za nastavnike, učitelje i poljoprivrednike nemamo. Ovo navodimo kao odgovoran i patriotski nastrojen tim stručnih ljudi kako ne bi bilo sutra da struka nije aktuelnoj politici jasno ukazala na realnu situaciju i problematiku u energetici.
U javnom prostoru Srbije smo spremni uvek da detaljno obrazložimo i odbranimo naše stavove ukoliko su i Vaši stručnjaci iz ove oblasti dovoljno hrabri da u takvoj debati učestvuju! Treba li da naglasimo i da je interes države Srbije i njenih građana apsolutni prioritet!
_________________________________________________________________