Izvoz čačanske privrede i dalje kaska za uvozom
Sudeći na osnovu statističkih podataka koje je prošle godine objavila Gradska uprava za lokalni ekonomski razvoj, čačanska privreda je u prošloj godini i u prvih šest meseci ove godine zabeležila rast izvoza. Drugim rečima, čačanska privreda je povećala izvoz za 13 odsto, dok je vrednost uvoza povećana za svega 2,5 odsto. Međutim, rast se beleži i u sferi uvoza, pa je pokrivenost uvoza izvozom još uvek na nivou od nešto više od 60 procenata. Ovi podaci nedvosmisleno ukazuju na činjenicu da tokom poslednjih godina izvoz čačanskih firmi, koje su tek 2016. godine dostigle nivo izvoza iz 2008. kada se svetska ekonomija suočila sa recesijom, beleži konstatntan rast, ali ipak nedovoljan da bi se u dogledno vreme zanačajnije smanjio disparitet između uvoza i izvoza.Naime, čačanska privreda je, posle osam decenija stagnacije i opadanja vrednosti izvoza, tek u 2017. godini uspela da dostigne nivo izvoza koji je zabeležila 2008. godine. Prema podacima Regionalne privredne komore, za prvih pet meseci 2016. godine, čačanska preduzeća su ostvarila izvoz u vrednosti od 87 miliona dolara, dok je vrednost uvoza iznosila 125 miliona dolara. Mada su u to vreme predstavnici vlasti tvrdili da globalna ekonomska kriza predstavlja razvojnu šansu za srpsku privredu, ispostavilo se da su ovakve izjave isključivo bile u funkciji dnevne politike i političkog marketinga. Čačansku privredu karakteriše usitnjenost, pa je početkom 2017. godine u registru bilo upisano oko 1.800 privrednih društava i preko 4.600 preduzetničkih radnji, od čega nešto više od 200 uspeva da plasira proizvode na izvozna tržišta. Na drugoj strani, kada je reč o izvozu, ohrabruje činjenica da su preduzeća koja posluju na takav način dugoročno zastupljena na inostranom tržištu, a to govori o njihovoj ozbiljnosti, kvalitetu i standardu proizvoda.
Godinama unazad čačanska privreda je uvozno zavisna, ali i pored toga beleži konstantan rast izvoza, pa su tako najveći izvoznici Unipromet, B export, Weltex i Stax, dok je Auto Čačak i dalje najveći uvoznik. Čačanska privreda tradicionalno najviše izvozi proizvode od aluminijuma, bakra, čelika, sirovine, rezervne delove, mašine, a nakon toga sledi tekstilna industrija. U poslednjih šest- sedam godina tekstilna industrija beleži veliki zamah i postaje dominantna u izvoznom potencijalu grada Čačka. Ta grana je na dobrom putu da preuzme vodeću ulogu u izvozu. Prehrambena industrija učestvuje sa oko 11 odsto u ukupnom izvozu, ali se uglavnom radi o proizvodima koji su niskog stepena obrade i najčešće se radi o svežem voću. Nakon toga sledi izvoz hartije i kartona sa devet odsto u istom procentu, kao i proizvodi od plastike. Istovremeno, tokom nekoliko poslednjih godina, evidentan je razvoj trgovinskih preduzeća u okviru koga je najviše registrovanih radnji, dok kod proizvodnih delatnosti prednjači metaloprerada. Kada je reč o proizvodnim delatnostima ohrabruje činjenica da ona u Čačku, sudeći na osnovu višegodišnjih statističkih podataka, upošljava više od 50 odsto zaposlenih radnika.
Prema podacima Gradske uprave za lokalni ekonomski razvoj, u prošloj godini, čačanska privreda je izvezla robe u vrednosti od 171 milion evra, dok je uvoz zabeležio vrednosti od 269 miliona evra. Kada je reč o pokrivenosti uvoza izvozom, ona se, kao prethodnih i godina, kreće nešto iznad šezdeset odsto, preciznije 64 odsto. Kao i prethodne godine izvoz beleži značajan rast pa je u 2017. godini iznosio 43 odsto, dok je uvoz porastao za 32 odsto. U prošloj godini čačanska preduzeća najviše su izvozila metalske proizvode, mašine, elektro opremu, profile i limove, odeću, obuću, prehrambene proizvode, drvo, hartiju i proizvode od plastike. U ukupnom izvozu vojna industrija je učestvovala sa oko sedam odsto.
Najviše se izvozilo u zemlje Evropske unije i republike bivše Jugoslavije.
Tekst je objavljen u okviru projekta “”Privredni barometar” koji je sufinansiran kroz javni konkurs Grada Čačka. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
_____________________________________________________