Јадар, литијум и шта се крије од народа
Иницијатива за будућност огласила се поводом пројекта Јадар и намере власти да по сваку цену ископава литијум.Србија данас живи два паралелна живота. Један у изјавама политичара на власти а други стварни.
У светлу политичких изјава људи на власти, Србија постаје земља „меда и млека“, „обећана земља“, „рај на земљи“, земља где сви хрле да живе, где песма и весеље никад се престаје.
У стварном животу Србија је земља девастиране економије, културе, образовања. Презадужена земља(стално се тражи одлагање враћања постојећих дугова кроз систем репрограма дуга услед немогућности сервисирања постојећих кредитних задужења, али се земља и додатно задужује и јавни дуг расте (табела испод)), са израженом стопом корупције и криминала (104. место у свету од 180 земаља које се посматрају).
Србија је земља у којој се за око 1 милион смањио број становника у претходних 10 година , број деце у школама драстично je мањи у односу на период од пре 10 година (у односу на 2014 год. број деце у основним школама је мањи за око 60.000, а у средњим школама је мањи за око 30.000), из земље одлазе и млади и стари па и читаве породице, царује непотизам и ни један проблем не може да се реши, јер они на власти не знају, не умеју, не желе да их реше (нпр. Испуштање фекалне канализације у речне токове и загађеност вода у Србији, проблеми депонија и отпада по градовима и регионима у Србији, кашњење пољопривредних субвенција, запуштена противградна одбрана, назадовање индустрије и враћање на почетну фазу развоја индустрије,кашњење накнада за породиље и труднице и многочега још).
Раст јавног дуга у Републици Србији у периоду 2008 – 31.мај 2024.год. (табела)
И онда нам се „десио“ литијум… Председник Александар Вучић га је назвао „српском нафтом“, шансом за „квантни скок у будућност“ како су говорили многи из власти.
Пре 5 година народ није ову ствар видео на исти начин као представници власти, организовани су протести, слати апели међународним организацијама за заштиту животне средине и на овај пројекат је тада „стављена тачка“, како су рекли и Председник и Премијер и народни посланици власти у Скупштини Србије.
Ових дана нас је затекла, изненадила и уплашила одлука Уставног суда Републике Србије којом је стављена ван снаге уредба Владе Републике Србије у вези отварања рудника литијума у Август 2024.год. Page 3 of 5 Србији, којом су била забрањена даља истраживања литијума компаније Рио Тинто, односно њене ћерке компаније у Србији, Рио Сава.
Уместо „тачке“, власт тврди да је стављен „зарез“ на пројекат отварања рудника литијума у Србији (изјава Ане Брнабић), „да смо пропустиливеликуразвојнушансу коју смо требали да покренемо још пре 3 године“ (Александар Вучић), „да је Немцима било кључно да литијум не оде у руске или кинеске руке, пре 3 године, те да су „приче о заштити животне средине само маска“ (изјава Владимира Ђукановића у ауторском тексту у листу Политика).
Иначе, желимо ли да будемо мало и малициозни, упућени су тврдили да се знао и датум када ће Уставни суд Републике Србије донети овакву одлуку.
Шта се у вези овог пројекта крије од народа
Желимо да нагласимо да се поводом овог пројектаније одржала адекватна јавна расправа, која би укључила све релевантне институције, појединце и удружења. Истовремено, власт је углавном симулирала ову врсту расправе и разматрања.
Да буде још горе, власт је своју аргументацију заснивала само и искључиво на подацима које је добила од представника компаније Рио Тинто или њених плаћених стручњака (од којих многи раде на домаћим универзитетима или државним институтима, што је застрашујуће и говори о степену корумпираности у целом пројекту)!
Чак је и САНУ одржала научни скуп на тему литијума и отварања рудника Јадар и негативно се определила према према самом пројекту, што је индикативно и важно и што раније није био случај за нека друга важна питања државе Србије и народа.
САНУ је као аргументе навео да сам пројекат у себи носи недопустиво велики ризик и трошкове због штете коју наноси по воду, земљу, ваздух и губитке у пољопривреди.
Са економске стране чланови САНУ (ек. Бошко Мијатовић) су дошли до закључка да је сам пројекат економски неисплатив и да корист од рудне ренте неће бити већа од 31 милиона евра годишње за Републику Србију (као компарација: у 2023.години смо само од извоза малине зарадили 240 милиона евра).
Оно што је израчунато јесте да ће допринос рудника литијума у БДП-у Србије бити занемарљив и износиће у тренутку пуне искоришћености капацитета свега 1-2%, што ако се стави у компарацију са степеном девастације и загађења земље, вода и отпада који остаје након процеса издвајања руде, апсолутно је мизеран и неисплатив.
Преувеличане су и бројке о броју новозапослених у систему експлоатације литијума (помиње се бројка од преко 20.000 људи). Сам рудник неће имати више од 300 до 500 радника, тврде упућени у тему рударства. И то је отприлике све!
Али долазимо и до следећег проблема, а то је да у Србији нема довољно рудара за овај пословни подухват. И данас се рударске компаније у Србији суочавају са мањком квалификоване радне снаге те морају примати рударе из иностранства, највише из Северне Македоније.
Оно што је важно и што власт крије од народа, а што мора да се зна јесте да Устав Републике Србије јасно дефинише како могу да се експлоатишу рудна богатства и под којим условима и Август 2024.год. Page 4 of 5 коме она припадају. Јасно разграничава овлашћења државних органа, што се у случају Рио Тинта, па и кинеских компанија, не поштује и иде се на тзв. „lex specialis“, односно закони се уподобљавају странцима и њиховим интересима.
Устав Републике Србије гарантује да се на територији Републике Србије морају примењивати и морају важити закони и правила ове државе идефинишеСрбијукаосуверенудржаву, али је све чешће случај да се у договору са странцима дефинише важење закона неких других држава који ће се примењивати у њиховом случају.
Устав гарантује свим грађанима Републике Србије, правонаживоти здраву животну средину, али је све чешће случај да се држава ограђује од проблема загађивања и загађивача, било да се ради о странцима или домаћим предузећима. Овакав однос представника државе према домаћем становништву условио је повећање бројних обољевања у популацији у последњих 30 година.
Још нешто власт крије од народа у вези овог пројекта, а налази се у студији-брошури Рио Тинта, коју су радили чланови са Рударско-Технолошког факултета у Београду за потребе Рио Тинта, је следеће:
- Рио Тинто планира да за производњу литијума у долини Јадра употреби у наредних 10 година:
- 000 тона експлозива
- 19,5 милиона тона борне киселине
- 39,2 милиона тона сумпорне киселине
- 4,9 милиона тона натријум хидроксида
- 5,5 милиона тона хлороводоничне киселине
- 7,6 милиона тона калционе соде
- 3,9 милиона тона негашеног креча
- 4,9 милиона тона цемента за подградњу у руднику
- 36 милиона тона високо токсичног агрегата пасте за упумпавање у бушотине
- 1,56 милиона тона натријум сулфата
- 84 милиона тона изузетно отровног отпада
Све ово ће доћи до река, унутрашњих вода, а на тај начин и до сваког краја Србије, али и региона и загадити речне водотокове и изворе здраве пијаће воде.
Ако сагледамо колико последњих година имамо проблема са здравом пијаћом водом у нашим градовима, поготово у летњим месецима,због чега у сваком граду долази до искључења воде узрокујући бројне проблеме нашим људима, можемо замислити колапс који се може догодити у случају покретања рудника и изливања свега овога у водотокове.
Уосталом, Устав Републике Србије и Европска конвенција о људским и мањинским правима гарантују право на здраву пијаћу воду, па је јасно да ће Србија бити лишена тога уколико се пројекат Јадар покрене.
На све ово, власт у Србији крије од народа усвојени план да до 2035.године дође до отварања нових рудника, како литијума тако и других руда, што проблем загађивања воде, ваздуха и земљишта још више компликује и усложњава.
Власт крије од народа да се у случају пројекта Јадар(као и за многе друге пројекте странаца у Србији) од државе Србије очекује да страном инвеститору омогући и да олакшице у пословању, да му изгради инфраструктуру, да држава определи подстицаје и олакшице инвеститору за запошљавање нових радника, али не само домаћих већ и оних које Рио Тинто планира да доведе из иностранства (Африке, Азије, односно оданде одакле јерадна снага најјефтинија).
Претпостављамо да је донети и усвојени Законкојирегулише„олакшице у запошљавањустранаца“, за домаће и стране фирме које послују у Србији, на умуимаоуправоовајпројекат, односно да се „ratio legis“ овог закона односи управо на овај и овакве пројекте.
Да појаснимо:уверени смо да наши радници неће имати користи од самог пројекта, јер ће Рио Тинто добар део радника и инжењера обезбедити из иностранства, а држава Србија ће то платити својим новцем!!
Врло важно питање јесте у шта се то Србија претвара и шта остављамо будућим нараштајима? То је прилично јасно. Србија се претвара у рударску државу, извор јефтиних сировина за западне и друге државе. Српска „жртва“ обезбедиће богатом западу енергетску независност и развој, а нама болести, отпад и сиромаштво.
У комбинацији са увозом јефтине радне снаге из најнеразвијенијих земаља света, рекли бисмо и извор невероватног профита за мултинационални капитал који је преузео све ингеренције државе Србије и одлучује у наше име преко купљених политичара и купљене елите.
Ако су тачне незваничне информације да сена територији Републике Србије у скоријем пероду планира отварање око 400 нових рудника за експлоатацију различитих руда, може се очекивати потпуна демографска девастација наше земље, одустајање од здраве домаће пољопривредне производње, што ће довести до депопулације територије и расељавања највећег дела становништва Србије.
То би у геополитичком смислу значило да се назире нестанак Србије као државе и нестанак и силазак српског народа са историјске сцене.
Као последње … Можда неко мисли да смо уморни од историје, од борбе, од постојања и одбране сопсвених вредности, али увек смо показали да смо најбољи када је најтеже, а сада је тешко. Време и ситуација у вези литијума показаће нам од чега смо саздани, има ли у нама чврстине, мудрости и снаге и по чему ће нас поколења памтити.
Завршићемо Његошевом изреком из Горског вијенца:
„Самообмана је убитачна и за људе и за народе.“
Иницијатива за будућност – Тим за аналитику и планирање политичких, правних, екомомских и геополитичких перспектива Србије и Балкана