Јагма за сваки килограм малине
Мада је у нашој земљи остварена рекордна цена од 400 динара по килограму, произвођачима у Војводини недавно је нуђено и 470 за килограм тог воћа
У главним производним регионима берба малина углавном је завршена, а тамо где се приводи крају у току је борба за куповину сваког килограма тог воћа из Србије.
Малина је ове године са 400 динара по килограму у откупу остварила историјски рекорд али ни то није крај. Како је објавио портал „Агросервис плус”, цена овогодишњег рода у сталном је порасту, а недавно је произвођачима из Војводине нуђено чак 470 динара за то воће.
– По овој цени биће исплаћене малине произвођачима у Војводини, иако имају полку – сорту малине слабијег квалитета – наводи се на том порталу.
Засади под малином ове године у Војводини нису већи од 700 хектара јер су многи воћари у околини Куле и Врбаса у међувремену уништили своје малињаке незадовољни ценом. Наглашава се и да извозници из Србије, истина незванично, верују да ће последња откупна цена за малину у Србији ове године бити и 500 динара по килограму.
Александар Лепосавић, један од највећих домаћих стручњака за воћарство каже да је велика потражња у свету за малином и да су сви наши конкуренти ове године имали мање приносе.
У Чилеу су недавно објављени подаци, за првих шест месеци ове године, који показују да је ово воће дефинитивно било у дефициту и код овог великог произвођача. Забележен је пад количина малина и купина али је вредносно извоз био већи за 16 одсто јер су цене веће.
– У Србији је цена малине на историјском максимуму. Међутим, 20.000 тона смо дуговали од прошле сезоне и то је уговорено по некој другој, тадашњој цени. Она није неповољна, али јесте нижа него ова актуелна. За преостале количине о том-потом. Питање је како ће се то на крају одразити на укупан девизни прилив од извоза малина из Србије – наводи Лепосавић.
Очекује да ће род у нашој земљи ове године достићи максимално 50.000 тона. Пољска је, објашњава, такође имала прилично лошу годину у малинарству и не могу да очекују више од 55.000 тона. Због тога покушавају да у Републици Српској, Молдавији и Србији дођу до одређених количине.
Молдавија која производи до 1.500 тона, и што је до сада продавала Русији, ове године малину испоручује искључиво Пољацима, а цена у откупу за њихове произвођаче је свега два евра.
У Бугарској је откупна цена 2,5 евра, док је малина у БиХ имала релативно добру цену али укупна количина у овој земљи неће бити већа од 5.000 тона.
– Ми и Пољаци смо и даље најбољи са произведеним количинама – напомиње Лепосавић.
Када је реч о квалитету тог воћа, наглашава да су временски услови утицали на смањење количина, али и на крупноћу плода тако да то није оно као што је било ранијих година. Ипак, додаје, српска малина је и даље боља него у другим крајевима света.
Добре зараде утицале су изнова и на повећано интересовање за малинарство у Србији.
– Имамо заинтересованих за подизање нових засада. Ту се праве стандардне грешке. Квалитетног садног материјала нема довољно. Држава субвенционише оно чега нема, а своје место, у таквој ситуацији, проналазе разноразни шверцери, продавци и препродавци лоших садница – наглашава Лепосавић.
sad ce opet da sade zarazene sadnice na angro, pa od sledece godine opet kuknjava i blokade… pa za dve godine ritualno kosenje i trimerisanje malinjaka…
Ipak akademija SNS za mlade koju je gospodin Leposavic zavrsio pre desetak gdina ostavila je na njega pozitivan uticaj.
Kada i gde je to Aco završio? Baš me zanima.
Кадд су хладњачари уз подршку политичара уништавали малинарство у Србији, нису се надали да ће то бити заувек, јер су малинари искрчени а народ отишао по белом свету трбухом за крухом. Многи хладњачари ће своје хладњаче затворити јер су због њих мнНееоги малињаци уништени. Нема то никакве везе са садним материјалом, већ су економски разлози, мала цена малине ништа се не улаже у њу.
Ovaj gospodin jeste stručnjak ali za selfmarketing. Napiše čovek tekst gde sam za sebe kaže da je najveći stručnjak pa jeste stručnjak!