Još ćemo čekati auto-put do Obrenovca. Evo i do kada
Nakon što je u novembru deonica puta od Uba do Lajkovca postala prvi autoput koji se ruši i gradi ispočetka, a da pritom još nije ni pušten u rad, iz Koridora Srbije su najavili da će sanacija biti gotova do proleća, najkasnije leta. I dalje je, međutim, glavno pitanje dokle se došlo sa projektom Koridor 11 za koji je planirano da povezuje Rumuniju, Srbiju, Crnu Goru i Italiju.
Autoput Beograd-Južni Jadran predstavlja vezu između Srbije i Crne Gore, a planirano je da povezuje gradove: Temišvar, Vršac, Čačak, Podgoricu i da ide sve do Bara odakle će morskim putem preko Jadrana biti povezan sa Barijem u Italiji.
Finansiranje
Dužina puta koji je planiran od Beograda do Crne Gore je 270 kilometara.
U izgradnji celog projekta postoje za sad dve deonice koje se finansiraju, prva je Ljig-Preljina, čija je vrednost radova 308 miliona evra, što je kredit Republike Azerbejdžan.
Druga deonica je Ub-Lajkovac koji se finansira iz budžeta Republike Srbije u iznosu od 73 miliona evra.
Ub-Lajkovac: problemi i sanacija
Upravo poslednje pomenuta relacija je postala sporna u trenutku kada su otkrivene brojne pukotine koje su nastale na tek završenom putu koji još uvek nije ni bio pušten u rad.
Činjenica da se ova deonica od samog početka, 29. jula 2010, gradila „usred ničega“ ili „od njive do njive“, kao da je predodredila njenu zlu kob. Od prvih bagera izvođača radova „Puteva Užica“ i „Planuma“ stvari su krenule nizbrdo, a rokovi za završetak gradnje pomerani su gotovo svake godine.
To je i najskuplji autoput u istoriji Srbije jer je u 12,5 kilometara uloženo skoro 100 miliona evra.
Pošto nije bila povezana ni sa jednom drugom saobraćajnicom, deonica pune tri godine nije bila otvorena za saobraćaj, da bi se krajem 2017. ispostavilo da je asfalt na 2,5 kilometara pun oštećenja. Zbog toga je u avgustu počela sanacija, koja će koštati najmanje 10 miliona evra. Radove na popravci izvodi kineski „Šandong“ i „Energoprojekt niskogradnja“.
Ministarstvo građevine izvestilo je krajem godine da su protiv odgovornih podnete krivične prijave, a tada je šef projekta izgradnje Koridora 11 u Koridorima Srbije Ivan Pavlović najavio da će se završetak sanacije očekuje tokom proleća, najkasnije u prvim letnjim mesecima.
Šta je završeno?
Krajem godine pored već završene deonice od Ljiga do Preljine u dužini od 40 kilometara, završena je i deonica Obrenovac – Uba dužine 26,2 km i deonica od 20,3 km Lajkovac – Ljig gde su u završnoj fazi radovi na preostala tri kilometra uključujući i tunel Brančić od 990 metara, rekli su predstavnici Koridora Srbije i podizvođača radova – Energoprojekt niskogradnje.
Ova deonica će biti puštena u rad kada bude potpuno saniran deo od Uba do Lajkovca.
Autoput od Obrenovca do Ljiga će se tako sastaviti sa autoputem Ljig – Preljina u dužini od 40 km.
Planovi za ovu godinu
U Ministarstvu građevinarstva, kao najznačajnije projekte koje su planirali za sledeću godinu, navode izgradnju autoputa Preljina-Požega.
Za ovaj autoput, dužine 30,9 kilometara, je potpisan komercijalni ugovor vredan 450 miliona evra, izvođač radova će biti kineska kompanija CCCC, a početak se očekuje da krene nova građevinska sezona u 2019. godini. Deonica Preljina-Požega predstavlja deo Koridora 11, koji će povezati Srbiju i Crnu Goru i nastavlja se na autoput Ljig-Preljina.
Blic
Znaci, nikad.
Naslov senzacionalisticki tipa Kurira i Blica, a odgovora u tekstu nema. Do kad????
piše u drugoj ečenici, do proleća, najkasnije do leta
„Ja sam čekao 64 godine i otac i majka 77 godina i baba i deda 90 godina, znači 300 godina.“
Rok do Obrenovca je bio ,da podsetim, april 2017. A pustiće se navodno do leta,verovatno“kukovog“.
Što se tiče deonice Preljina-Požega,ne očekujem da će se uraditi za narednih 7-8godina. Prvo još nisu ni blizu da počnu,iako ministarka tvrdi mart ove godine. Nije izvršena eksproprijacija, projekat nije uskladjen(još postoje dve varijante).
Drugo, teren je višestruko teži : reka Čemernica ,tunel Trbušani, železnička pruga Prjevor, most na Moravi, petlja Ridjage, petlja Lučani ,petlja Požega,tunel kroz Jelicu i tunel iza Lučana, mnogo manjih mostova i uredjenja vodotokova,….
Dakle, posle 2027.godine i verujte da sam optimista