Prethodni članak
Još pet godina do plate od 500 EUR
Fiskalna stabilizacija je potreban, ali ne i dovoljan uslov za bolji život, izjavio je kandidat za člana Fiskalnog saveta Vladimir Vučković i dodao da, ukoliko u narednom periodu budemo imali privredni rast od oko 4%, tek ćemo za pet godina stići do prosečne plate od 500 EUR.
– Nije trebalo u startu očekivati da će fiskalna konsolidacija rešiti sve naše probleme. Potrebno je da prođe više godina da bi se to osetilo u džepovima građana. Ozbiljni ekonomisti to nikad nisu govorili – rekao je Vučković u intervjuu za Politiku.
Prema njegovim rečima, problem prave političari koji, da bi opravdali teške mere, nagoveštavaju da je izlaz tu „iza ćoška“, ili negiraju da su odgovorne i teške mere neophodne.
Na opasku da je aktuelni predsednik najavio da ćemo nivo od 500 EUR dostići u toku ove godine, on je rekao da je problem kad se nešto obeća i oroči, i to gura političare da „mimo racionalne i dobre ekonomske prakse povuku poteze koji će prečicama dovesti do tog rezultata“.
Upitan kolike povišice plata i penzija bi bile zasnovane na zdravim ekonomskim osnovama, Vučković kaže da ne treba više govoriti o linearnom povećanju.
– Vreme je da vidimo ko treba da bude više, a ko manje nagrađen. Administracija nije imala povećanje zarada u prethodna dva navrata, a tu rade ljudi koji vode državu. Vreme je razmisliti i o njima – istakao je on.
Vučković smatra da je potreban novi aranžman sa Međunarodnim monetarnim fondom, jer je u periodima kada nismo imali program dolazilo do pogoršanja.
Upitan da li u slučaju kragujevačkog Fiata država više brani interese svog poslovnog partnera, nego radnika, on je rekao da su sve izjave na liniji da se situacija smiri.
– Nisam video direktno svrstavanje na stranu investitora. Država je u taj projekat mnogo uložila i bilo bi čudno da se sada povuče – rekao je on.
Vučković nije želeo da odgovori na pitanje ko su bile najveće štetočine srpskih javnih finansija, „jer ne može jedan čovek da bude kriv za odluku vlade i skupštine“, ali je rekao da je povećanje penzija iz 2008. godine bila „najveća mana javnih finansija zbog koje trpimo i danas“.
-Tih 400 mil EUR novog godišnjeg troška je najveća fiskalna bomba koja je ubačena u sistem 2008. godine i koja nam je pravila najveće probleme. Na to je ulje na vatru dodala i fiskalna decentralizaciija iz 2011. godine, gubici velikih državnih preduzeća, a onda odbijanje u 2012. da se već tada preduzemu oštrije mere – rekao je Vučković.
On kaže da više nismo u zoni krize javnog duga, gde smo bili pre tri-četiri godine, a budžetski deficit se ne kreće u rasponu od pet to šest, već od nula do jedan odsto.
– Situacija je bolja. Bilo je veoma burno kada smo 2011. godine počeli sa radom. Sve do kraja 2014. godine problem je bio toliki da smo morali da predlažemo oštrre i nepopularne mere, Od početka 2015. godine počelo je sređivanje javnih finansija, ali se stalno otkrivaju novi rizici – rekao je Vučković.