Kada će gorivo i u Srbiji biti jeftinije
Iako je istorijski pad cena nafte u ponedeljak doveo do toga da je njena vrednost negativna, nemojte očekivati da će vam uskoro neko platiti da napunite rezervoar gorivom. Tačnije, nemojte očekivati da će se to ikada dogoditi. Ono što se u Srbiji može dogoditi jeste da gorivo pojefitini i to od juna jer se, kako tvrde poznavaoci, cena nafte sa svetskih berzi na cene u Srbiji preliva oko dva mesec kasnije.
Cena američke sirove nafte (West Texas Intermediate – WTI) koja je u ponedeljak pala na minus 37,6 dolara za barel, dan posle se u nekoliko navrata oporavljala i dolazila do nule. U blagom plusu nalazila se vrlo kratko, da bi potom opet kretala naniže do minus oko pet dolara za barel.
Ovakav sunovrat cene nafte nije se dogodio od 1947. godine od kada postoji trgovina fjučersima, a razlog, najednostavnije rečeno, je mala tražnja za gorivom zbog korona krize s jedne strane i prevelika proizvodnja nafte s druge. Takav disbalans doveo je praktično proizvođače u poziciju da ne nemaju način da skladište robu i da kupcima plaćaju da je otpreme i kupe.
Kako će ovakva dešavanja uticati na tržište u Srbiji?
Zbog pada cene nafte na svetskom tržištu, gorivo je u Srbiji od februara pojeftinilo za više od 20 dinara po litru. I to je pojeftinjenje došlo najvećim delom zahvaljujući naftnim kompanijama, ne državi i njenim zahvatanjima.
„I danas u ceni svakog litra država Srbija učestvuje sa 82 dinara“, kaže za Blic Biznis, Tomislav Mićović, generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija u Srbiji.
Govoreći o aktuelnom drastičnom padu cene nafte, domaći poznavaci veruju da je to kratkotrajni trend, a posebno imajući u vidu nedavnu odluku članica OPEK. One su naime, kako bi zaštitile cenu nafte postigle dogovor da od maja smanje dnevnu proizvodnju za 10 odsto. Odluka bi bila na snazi i u junu.
Kao dodatni argument da nema razloga za paniku, navode činjenicu da cene WTI nafte za isporuku u junu iznose 22 dolara po barelu.
Udeo države u prosečnoj maloprodajnoj ceni benzina u Srbiji je 56 odsto, u ceni dizela 53,6 odsto i ceni TNG-autogasa 46,7 odsto. U ceni litra cena sirove nafte učestvuje samo sa 20 do 25 odsto.
Pored fiskalnih obaveza u koje spadaju akciza, naknada za formiranje obaveznih rezervi, naknada za unapređenje energetske efikasnosti i PDV, proizvođači i trgovci derivata nafte u Srbiji imaju obavezu da za svaki litar goriva koji stave na tržište plate i naknadu za markiranje goriva i naknadu za monitoring kvaliteta goriva.
Uslov svih uslova za normalan zivot u Srbiji je 5.10+6.10= SLOBODNA SRBIJA.
Ne može gorivo toliko da pojeftini, koliko Vučić može da vam podigne akcize. Seća li se neko protesta zbog cene benzina? Onog sa zaustavljanjem automobila od 17 do 18 časova. Pokazali smo tada kakav smo narod.
pa odlozili su povecanje akciza do leta,, sram ih bre bilo najvece akcize u ovom delu evorpe!!!! SRAMOTA
U SVETU CELOM ali bukvalno.
Za 2 meseca se vrati cena u normalu i nama nikad ne pojeftini gorivo… dobra matematika.
Kad se ne ume (ili jednostavno ne želi) kvalitetno i domaćinski poslovati u državnoj kompaniji NIS, na zadovoljstvo svih, pa se ista prepusti Gazpromu, ovo se dešava. Gazprom ima monopol na tržištu i može da radi šta hoće. Mislite da Gazprom sponzoriše FK Crvena zvezda iz markentiških razloga?
Za obicne ljude bitan je odnos:cena goiva/minimalna cena radnog sata.
E tu smo medju najgorima u svetu.
Ali povoljnije cene nikada necemo dobiti onako.To treba da izborimo.
Zato sto kod nas ne postoji strategija dugorocnog interesa,gde Drzava smanjenjem poreza na duge staze podize licni standard stanovnistva a istovremeno uzima svoj deo kolaca.To resava JAVNO MNJENJE,tj. svest ljudi koji prave novac za Drzavu.
Drzava ce to pravicno (bez korupcije) upotrebiti za servisiranje sistema.
Gorivo je vrlo vazan input u svim sverama zivota,i utice na standard ljudi,kao i konkurentnost nasih proizvoda na domacem i inostranom trzistu.Sa npr. cenom od 80,00 din.na duze staze Drzava sigurno nista ne gubi,cak naprotiv.
To je logika domacinskog odnosa.E, AKO NEMA DOMACINSKO ODNOSA, ONDA….
Ja gorivo uzimam u Milutina Mandica , nije poskupelo ZVONI TRIPUT .
Triput je triput .
Kako kažu gorivo odmah ne može da pojeftini jer imaju rezerve koje su kupljene po skupljoj ceni, pa se mora čekati dva meseca.
A kada poskupljuje onda se odmah poskupljuje jer je nafta berzanska roba.
Gdećete jeftinije 127 dinara je benzin nikad jeftiniji nije bio a da se ja sećam
U bosni je 90 dinara nije neka razlika jel da glasajte za vucica
83 dinara jutros!!!!!
U Januaru 2010 benzin je koštao 70 Dinara po litru
Ne bi mi teško da istražim podatak koji ste dali. 13.01.2010. vest na sajtu B92 u vezi sa poskupljenjem goriva.
„Kako je potvrđeno u Ministarstvu energetike, benzin BMB 92 je poskupeo sa 104,25 dinara po litru na 104,97 dinara, evro premijum BMB 95 sa 114,08 dinara na 114,94 dinara, a motorni benzini MB 95 i BMB 95 sa 105,93 dinara na 106,67 dinara. Dizel gorivo D-1 košta umesto 95,88 dinara 96,71 dinar, D-2 je sa 94,15 dinara poskupeo na 94,97 dinara, EKO 350 dizel sa 97,49 dinara na 98,35 dinara, EKO 50 dizel sa 101,43 dinara na 102,35 dinara, dok je cena evro dizela 104,80 umesto dosadašnjih 103,83 dinara.“
I sad da Vas pitam, čemu potreba za ovolikim laganjem? Čuj 70 dinara…
Svakako je opet mnogo jeftiniji nego sad. Šta bi sad, sad nemaš odgovor?
Pa ako uzmemo u obzir vrednost evra na taj dan (97 rsd) dobijamo da je BMB95 skuplji 2 dinara po litru, dok je eurodizel skuplji petnaestak dinara. Opet, početna premisa cele ove priče je bila cena od 70 dinara, a to je dokazana laž.
Onomad
Najskuplje gorivo u Evropi a najlosiji putevi…
U Austriji ispod eura još od Marta.
Zašto se ljutite za skupo gorivo,treba naspremati hiljadama sendviča botovima
Gorivo je nikad jeftinije zaslugom vučića, sa tendencijom daljeg pojeftinjenja.