Kako nas banke „deru“
Teško da iko od nas primeti koliko mesečno novca sa naših računa nestane zbog različitih troškova koje banka naplaćuje. Naplata za preuzimanje platne kartice, provizija prilikom upita stanja na računu, naknada za online transakcije, sve to u odnosu na učestalost korišćenja, može da nas košta i više hiljada dinara.
Procenjuje se da u Srbiji postoji oko sedam miliona tekućih računa, što ovu uslugu čini najpopularnijiom.
Otvaranje tekućeg računa u većini banaka čiji su naši građani korisnici, jeste besplatno. Prvi troškovi jesu oni za održavanje računa. To će vas u proseku koštati oko 175 dinara mesečno.
Sledeća na listi usluga jeste mogućnost plaćanja karticom u prodavnici ili na drugim mestima, tu postoji provizija kod većine banaka, a iznosi u proseku od 70-110 dinara. Pojedine banke svojim klijentima koji nemaju opciju mobilnog bankarstva, naplaćuju usluge upita stanja na računu, a to u proseku košta oko 30 dinara. Ukoliko novac podžete s bankomata koji ne pripada vašoj matični banci, spremite se, shodno količini novca koju podižite, i na provizije od 100 i više dinara.
Klijenti banaka sve češće se odlučuju na mogućnost korišćenja bankarskih uslga pomoću aplikacija za mobilno bankarstvo, a ova opcija posebno je „eksplodirala“ tokom pandemije.
Aktivacija ove usluge kod većine banaka jeste besplatna, a najčešće se naplaćuje provizija prilikom različitih transfera novca. Visinu provizije diktira količna novca, ali i opcija slanja novca klijentu koji nije deo vaše matične banke, što čini ovu uslugu skupljom. U proseku će vas to koštati između 50 i 100 dinara, a pri velikoj količini novca, provizije može biti još veća.
Ako ste loše sreće i izgubite svoju karticu, ili vam je ukradu, troškovi blokade koštaće vas 400 i više dinara, što opet zavisi od vaše matične banke.
Listi skrivenih troškova treba dodati i različite administrativne poslove koje banke obavljaju, a koji se obračunavaju na godišnjem nivou, što može da vas košta i 400 dinara .
Pod teretom oslabljene kupovne moći mnogi građani se odlučuju na plaćanje određenih računa na rate pomoću svoje kartice, a neke od banaka i vas i tu čekaju sa troškovima, pa vas tako ovo može koštati oko 50 dinara.
Svaki klijent svakako bi prilikom početka poslovanja sa nekom od banaka, trebalo da detaljno pregleda naknade za usluge koje su transparentne i dostupne
Dejan Gavrilović ispred potrošačkog udruženja „Efektiva“ u izjavi za Novu kaže da su banke poslednjih godina uvele razne naknade i da je zbog toga čitavo bankarstvo postalo kompleksno.
„Pravi problem je zapravo u različitim reklamnim kampanjama, gde banke navedu, recimo, niske kamate za kredite, ali ne i uslov da morate otvoriti račun kod njih, čije održavanje može koštati i 500 dinara. Tu je usluga plaćanja bez kamate, a onda saznate da usluga plaćanja na rate može da vas košta 50 dinara“, navodi Gavrilović, koji dodaje da kombinacija više različitih usluga, građanima sa računa može da izbriše i po nekoliko hiljada dinara, dok samo osnovne delatnosti koštaju do 600 dinara, što na godišnjem nivou može da vas košta više od 7000 dinara.
Plaćenje platnom karticom u prodavnicama se dodatno ne tarifira. Ako ste robu platili 1000 dinara, toliko vam se skine sa računa, a priča da se dodatno skida od 70-110 dinara nije istinita. Klijent sam Banke Intesa.
Formalno si u pravu, ali suštinski nisi. Banke tu proviziju naplaćuju trgovcima, a ako misliš da oni to plate iz svog džepa onda grešiš. Sve na kraju plate potrošači.
Nije tačno, pišeta gluposti. Plaćanje platnim karticama ide na teret prodavca.
Bravo Kolumbo! Trgovci plaćaju i PDV, plaćaju i nabavljenu robu, i telefon, i struju,… samo iz čijeg džepa? Ako misliš da ja kao trgovac neću da ukalkulišem proviziju banke u cenu, onda grdno grešiš. A ko piše gluposti vidi sam.
Pdv placa kupac a ne ti i sta ti nije jasno
Tako treba, dozvolili smo da nam zatvore naše banke Invest, Beobabku, Jugobanku….. Mi smo ovce za šišanje.
A te banke bi kao bile odgovorne prema klijentima ?
Čim bi videle kako se ostali ponašaju, preuzeli bi istu mustru, u suprotnom bi nestale. Ovde jedni jedu druge, niko neće da gubi profit zarad pravičnosti. Banke su lešinari, bilo da su domaće ili strane, nevažno.
Još samo ovo malo banke sišu krv narodu, jer su im to države omogućile da legalno rade. A kad u toku velikog reseta „hakerskim napadom“ se isprazne svi računi i bude stanje nula jer je naravno sve digitalno i narod dovede u još veće robstvo inzavosnost od sistema, zaživeće kripto valute i ona će zamenito novac. Sa kripto valutama upotreba bankomata neće biti opravdana pa će svi ti bankomati otići kao elektronski otpad na reciklažu. Sve filijale će se pozatvarati, a bankarski službenici dobiti otkaze jer neće imati opravdanosti za njigovo zaposlenje ako novca više nema već je sve digitalno i u kripto valuti.
Znaće se ko i koliko ima kripto valute jer novac neće postojati, i na šta troši i koliko troši. Ko od građana ne bude poslušan jednostavno će mu se digitalnim putem isprazniti kripto novčanik i rešiti problem. Ovo što još malo postoji slamarice sa novcem to vam još samo malo vremena, je jer toga neće postojati.
Mnoga radna mesta će izumreti pojavom AI – veštačke inteligencije što će dovesti do gubitaka radnim mesta globalnih srazmera gde će velikim resetom se rešiti višak radne snage depopulacijom stanovništva u vidu bockalnim putem unosa identifikacije. Vladarima infrastruktura sveta mnogo vredi pa klasičan rat prsa u prsa u cilju depopulacije stanovništa odlazi u prošlost jer novim tehnogijama na manje destruktivan način po intrastrukture sveta i imovinu će se rešiti višak ljudskih resorasa kao i onih nepodobnih i onih koji nisu lojalni sistemu.
Evo malo edukativnog video sadržaja vezano za svetski ekonomski forum i kako sve oni na to vide i šta planiraju:
https://youtu.be/ztQisGrcOcw
A ko su to ONi možete videti na ovom Youtube linku:
https://youtu.be/uMiI_9r9jDY
Tako da dobri narode CRNO VAM SE PIŠE!
Ko misli da pobegne na selo da samo zna da će i tamo biti lovljen i progonjen i vezan na globalni robovlasnički sistem jer će mu se novom zelenom agendom oporezovati i voda i vazduh koji udišu i drakonski oporezovati goveda i ovce i koze jer proizvode metan jer su preživari, a to remeti eko sistem i plan nove zelene agende. Gajenje pšenice i kukuruza takođe će biti drakonski oporezovano, jer zbog „nedostatka vode“ na ovoj planeti težiće se GMO hrani i onim što serviraju svetske korporativne laboratorije. Ali zato će se ponuditi ljudima kao alternativa veštačko meso i veštačka hrana. Tako da će velike korporacije držati u ropstvu i te seljake kao i one u gradovima.
Sve u svemu DRŠTE GAĆE JER POLEĆEMO…
Odgovor za Novinar pripravnik
Napoleon je navodno izjavio: „Kina je uspavani džin. Pustimo je da spava, jer kad se probudi, ona će potresti svet.“
Bilo kako bilo, напредак Kine „uzdrmao je same temelje privilegija koju je Zapad uživao u poslednjih pet stotina godina“.U principu, ovo je projekat preobražaja sveta kroz izgradnju sinocentričnih putnih koridora, novih međunarodnih institucija i novih načina finansiranja međunarodnih projekata.Kineski multipolarizam je u najoštrijoj suprotnosti s američkom unipolarnošću, postignutoj (uglavnom) putem vojne moći.
Tako da mladi novinaru nema frke.
Kina je naš naveći prijatelj.Drugo mi smo nebeski narod. Traća mi možemo i ono što ne možemo.
Ma naravno da je prijatelj, kako nije… Vidi se svakog dana to prijateljstvo u Zrenjaninu, a jos vise se vidi u Boru i to u po bela dana…
Ne postoje prijateljstva u medjunarodnim odnosima, samo interesi, kad cete jednom da uklavirite….
Samo da uplatim svoj novac na svoj racun placam proviziju 90 rsd…AIK
Preduzetniče, ako zbog 90 dinara kukaš, mogu misliti kako ti je kada treba da platiš zaposlene… Daleko ti lepa kuća.
Presuzetnik sam zato što sam preduzimljiv i zato što vodim računa o svakom dinaru. Zato i imam.
Tebe nikad ne bih ni zaposlio, jer si očigledno mnogo glup(a) da shvatiš o čemu se radi. Otvori ti firmu pa nam javi posle kako izgleda…
Ma nece covek da plati 90 din za glupost. Zamisli da se tako baca parama na sve strane, svi bi mu zaposleni ostali bez posla za koji mesec. Ako se dogovore oko plate, to se postuje, a ove ostale namete gledas da eliminises.
jorgovanka guverner,a mali ministar finansija,trguju uticajem i dobijaju pozamasne svote za ovakvo stanje. srbija nema banku,sve su ih rasprodali i unistili,pa doveli strane banke da sisu krv na slamcicu privredi i gradanima.banke iznesu iz srbije 2 milijarde evra godisnje i one predstavljaju,najmocnije pravno preduzetnicke firme u srbiji.drzava ih ne oporezuje za exstra profit.zasto?
E da znate kako su naše banke radile, bile su uz klijenta. Nisu derale kao ove sad što sve izneše iz zemlje.