Kako to kablovski operator vredi više od RTB-a Bor?
Predsedavajući Saveza za Srbiju Dragan Đilas upitao je Vladu Srbije i kompaniju Telekom kako je moguće da jedan kablovski operator u Srbiji bude plaćen čak 190 miliona evra i da se državne pare uplate na ofšor račune na Kipru.
„Pozivam gospođu Brnabić da objasni kako jedan kablovski operator čiji su godišnji prihodi svega 17,3 miliona evra i dobit 1,5 miliona evra, vredi skoro duplo više od PKB-a koji ima 17.000 hektara najplodnijeg zemljišta sa 700 kilometra kanala za navodnjavanje, ogromnom mehanizacijom, silosima i laboratorijama“, upitao je Đilas.
On je pozvao premijerku i da objasni „kako je moguće da jedan kablovski operator vredi više od celokupnog RTB Bor za koji kineska kompanija Ziđin ima obavezu da u prvoj godini kroz dokapitalizaciju, dakle kroz plaćanje sebi samima, a ne državi Srbiji, uplati svega 85 miliona evra“.
Đilas je u pisanoj izjavi rekao da se, dok Telekom daje ponude za kupovinu TV Prva i O2, sprema prodaja MSK iz Kikinde za desetak miliona evra, iako ta kompanija na računu u ovom trenutku ima duplo više novca.
„Javno obaveštavamo sve učesnike ovakvih mahinacija da će sva imovina ovako oteta građanima Srbije, posle smene ove vlasti biti nacionalizovana i da će svi akteri biti predmet istrage nezavisnih tužilačkih i pravosudnih organa“, naveo je Đilas.
Kopernikus prodat duplo skuplje od SBB-a
Nakon prekjučerašnjeg saopštenja da je Telekom Srbija kupio kablovskog operatera Kopernikus za, prema navodima, oko 190 miliona evra u javnosti se i dalje vodi žustra rasprava o tome da li je državna kompanija preplatila privatnu kompaniju čiji je suvlasnik blizak političkoj partiji na vlasti.
Zanimljivo je uporediti za koliko su novca u prethodnih nekoliko godina prodavane kompanije koje se bave sličnim poslom. Kopernikus je u prošloj godini prema finansijskim izveštajima imao poslovne prihode od 2,1 milijardu dinara, dobit pre poreza od 4.678 miliona dinara (oko četiri miliona evra) i profit nakon plaćanja poreskih obaveza od 181 milion dinara (milion i po evra). U 2016. godini neto dobit je bila znatno veća, 381 milion dinara, pre svega zbog manjih poreskih obaveza. Zarada kompanije pre plaćanja poreza, kamata i amortizacije (EBITDA) u prošloj godini je iznosila, zahvaljujući visokom nivou amortizacije, 905 miliona dinara ili 7,6 miliona evra. Inače EBITDA se koristi kao pokazatelj zarađivačke sposobnosti preduzeća i često se odnos prodajne vrednosti kompanije i njene EBITDA koristi kao indikator za vrednost kompanija u tom sektoru.
Tako je Telekom, ukoliko je cena od 190 miliona evra tačna, platio Kopernikus oko 25 godišnjih EBITDA što je neuobičajeno visoko i za ovu industriju. Na to ukazuju skorašnji primeri. Recimo, nedavno je objavljena prodaja Junajted grupe (između ostalog, vlasnika SBB-a i Sport kluba) za kako se čulo u javnosti 2,6 milijardi evra. Junajted grupa je u 2017. imala EBITDA od 223 miliona evra što znači da je novi vlasnik ovu kompaniju platio oko 11,7 godišnjih EBITDA. Na stranu što Junajted grupa pruža neke usluge koje ne radi Kopernikus poput mobilne telefonije u Sloveniji ili posedovanja sopstvenih TV stanica.
Ako je u ovom slučaju i velika razlika u veličini kompanija, akvizicija kablovskog operatera IKOM od strane SBB-a 2016. godine je sasvim uporediva. Naime prema podacima iz rešenja Komisije za zaštitu konkurencije IKOM je u 2016. godini imao u oblasti distribucije medijskih sadržaja tržišno učešće između 10 i 20 odsto, kao i između pet i 10 odsto korisnika interneta. Prema podacima RATELA u 2016. godini IKOM je imao 3,8 odsto tržišnog učešća kod fiksnog pristupa internetu (Kopernikus 2,7 odsto u tom trenutku), a bio je ispred i po distribuciji medijskog sadržaja. U prodaji paketa usluga bio je treći na tržištu iza Telekoma i SBB-a. SBB je IKOM kupio za 45 miliona evra kako se vidi u finansijskim izveštajima SBB-a. SBB je vrednovao IKOM 14,5 puta EBITDA iz 2016. s obzirom da je ova kompanija ostvarila zaradu pre poreza, kamata i amortizacije od 3,1 miliona evra. Recimo da je Telekom toliko vrednovao Kopernikus platio bi oko 110 miliona evra.
Nedavno je Telekom Srbija ponudio 61 milion evra za preuzimanje Telekoma Albanija koji ima 1,8 miliona pretplatnika mobilne telefonije.
Ćirić: Godišnja ušteda od penzija koliko i cena za Kopernikus
Šef poslaničke grupe Demokratske stranke Goran Ćirić pitao je koja konsultantska kuća je procenila da 200 miliona evra vredi Kopernikus Technology, koju je kupio Telekom Srbija.
Ćirić je na konferenciji za novinare u Skupštini Srbije rekao da vlasništvo u Telekomu ima države, te građani imaju pravo da znaju na koji način je doneta odluka da se za kompaniju čija bi maksimalna cena mogla biti 40 miliona, plati čak 200 miliona evra.
„Ovakav način kupovine za 200 miliona evra je finansijski iscrpljivanje i iznurivanje Telekoma kao najvažnijeg državnog sistema koji treba da nosi u budućnosti razvoj informacionog sistema u Srbiji“, rekao je Ćirić.
On je podsetio da je PKB sa 17.000 hektara obradivog zemljišta plaćen 105 miliona evra, što je upola manje od Kopernikusa, a da je godišnja ušteda od smanjenja svih penzija iznosila 200 miliona evra, odnosno upravo onoliko koliko je plaćen Kopernikus.
Srbijaaa braleeee
Danas sam bio na privatnoj klinici pocinje na V ime radi pregleda.
Kad tamo, sluzbenici ministarstva zivotne sredine, kazu mi imamo placen pregled…
Vece pre toga mi rece drugar, kaze tu kliniku drzi burazer…
Tako da narode, pare se isisavaju na sve strane. Danas ne moze niko posteno da radi sa drzavom, pocevsi od nabavke toalet papira. I posle se pitate kako neko ima toliko procenata glasova, kad je to jedna cela mreza koju je tesko rasplesti
Državna mafija. Ovde je trenutno gore nego na Kubi, Argentini, Nigeriji….