Kilogram paradajza na pijaci 200 dinara
Umesto da padaju, cene povrća na pijacama, ali i u prodavnicama poslednjih dana su “skočile”, pa tako kilogram paradajza košta 200 dinara.
Ove godine prinosi paradajza na otvorenom su prepolovljeni, dok su u zaštićenim uslovima, pod plastenicima, uglavnom manji za 10 do 20 odsto.
To je uticalo i na veću cenu. Za razliku od pojedinih prodavnica gde kilogram košta i 200 dinara, ovo povrće se na pijaci u Gornjem Milanovcu može pazariti po cenama od 100 do 150 dinara.
“Prethodne godine u ovo vreme paradajz je koštao 40, 50 dinara na gajbu, a sad je skočilo na 140, 150 dinara. U odnosu na prošlu godinu tri puta je skuplji”, rekao je prodavac sa gornjomilanovačke pijace Rašo Adžemović.
Na čačanskoj zelenoj pijaci paradajz se može naći i za 80 dinara, ali je nešto lošijeg kvaliteta.
“Paradajz je 120, 130 dinara na gajbu, zato što nekima paradajz prolazi, drugima još nije stigao, tako da je cena skočila”, kaže Nada Đurašević, prodavac sa čačanske pijace.
“Bilo je loše proleće kada se proizvodio rasad, trebalo je plastenike grejati, a to je skupo. Posle je padao grad, pa je udarila tonja, ali neće niko ni da radi. Najpre da vam kažem da nema radne snage, koga god da zovneš on će da leži ceo dan, a neće da radi. Sada neka plati”, istakla je prodavac na čačanskoj pijaci i proizvođač povrća iz Trbušana Milka Nedić.
Za pojedine kupce cene su previsoke, a za neka pristojne.
“Paradajz trenutno ne kupujem, jer mi nije potreban po toj ceni. Mogu da trpim deset dana bez njega. Ima drugog povrća, kupusa, paprike… Biće paradajza u Srbiji, Srbija neće biti gladna”, kaže jedan kupac na pijaci u Gornjem Milanovcu.
Nepovoljni vremenski uslovi smanjili su rod gotovo svog povrća, ali i voća. Neki smatraju da bi i paprika mogla biti skupa.
“Cena ostalog povrća je, manje, više ista. Možda će na jesen biti malo skuplja paprika i ona je u lošem stanju”, kaže Adžemović.
Procenjuju se da ove godine, zbog manje zasađenih površina, cena paradajza neće padati ispod 50 dinara za kilogram.
I treba prijevorski da bude najskuplji, bar nije zatrovan od Morave.
Skupo im je 150 dinara a zadnjih par godina su jeli albanski i makedonski po 40-50 dinara, kad sve uvezu gde cemo mi nasu robu da plasiramo, skupo im a nece ni da rade da zarade koji dinar za parce hleba.
Sa takvim cenama domaceg i treba da uvezu odakle god,inace tesko po vasim megalomanskim cenama da radnici i ljudi koji nisu sa sela, a sa ovim standardom, mogu i da probaju vas.A tajo bi bilo i sa svim proizvodima. Albanski i makedonski sto predje stotine km 50 din a ovaj na 5 km 150 din i vise,zatrovan,isprskan al vazan je prefiks domaci. I opet kukate. Ma dzaba vam ga.Super sto ima uvoza da drzi cene pod kontrolom.
Jedite uvozni, ko vam brani. Važno je da platite što manje,zato će doći vreme kad će selo nestati, pa više neće biti tog „domaćeg zatrovanog“, kao da seljak voli da prska, ne troši ni vreme niti novac za prskanje. Kad je cena da seljak nema račun ni da samo obere i plasira proizvod onda ga niko ne pominje, a kad treba da zarad kol’ko-tol’ko odmah prozivanje. Šopska, srpska, kupus salata i ostale-na pijaci nam skupo, a u kafani puta tri, četiri pa nije. Ubijemo seljaka, bolje nego da se muči.
Nije hrana skupa. Dobro, malo je skuplja nego u EU.
Plate su male!!!!!!!!!!!
Turski je bio dobar prosle god. Treba ga uvesti ponovo.
Tipičan srpski mentalitet! Skupo im je kilo krompira od 30-tak dinara ali zato kesiae čipsa od 100 grama po ceni od 130 dinara nije, skup im je paradajz ali nije skup espreso na setalistu od 200 dinara…. Nemaju stotinjak dinara za paradajiz ali imaju za telefone od po 120 000.
Skup vam paradajz, Pa gospodo dodjite samo da sedite u plasteniku jedan dan da vidite kako je.A to sto nemozete da ga kupite nije vam kriv seljak iz Prijevora nego veliki vodja koji uze sve I vama I mama.
Upravo tako, a pitao bih ja njih da li bi izdrzali sve ono sto mi izdrzimo u njivi ili plasteniku da dodje do finalnog proizvoda, a sto se tice prskanja doticna gospodja bi sigurno „kupila“ paradajz da je na izgled ruzan a i doticni izvoznici nisu nimalo zaostali za nama u toj sferi
Odgaji ti paradajiz na otvorenom, ne moras u plasteniku. U redu je prodavati paradajiz iz plastenika u aprilu i maju, al zasto u julu i avgustu. I donesi da prodas ono sto ti jedes i tvoja porodica i platicu 200,00 dinara.
Milune ostavka!
Grčka – Sarti, kilogram paradajiza 0.60 centi… U turističkom mestu… Standard i plate naravno veći nego kod nas… Treba kod nas da bude skuplji domaci proizvod -ali isto tako i veći prihodi, niko ne prodaje taj paradajiz za 200din. od besa i niko se tu neće obogatiti i steći milione…
Jedite uvozni, ko vam brani. Važno je da platite što manje,zato će doći vreme kad će selo nestati, pa više neće biti tog „domaćeg zatrovanog“, kao da seljak voli da prska, ne troši ni vreme niti novac za prskanje. Kad je cena da seljak nema račun ni da samo obere i plasira proizvod onda ga niko ne pominje, a kad treba da zarad kol’ko-tol’ko odmah prozivanje. Šopska, srpska, kupus salata i ostale-na pijaci nam skupo, a u kafani puta tri, četiri pa nije. Ubijemo seljaka, bolje nego da se muči.