I Kinezi kasne, auto-put kasni godinu dana
UMESTO do kraja ove, od Obrenovca do Čačka ćemo Koridorom 11 stići u najboljem slučaju polovinom sledeće godine. Na dve deonice, od Obrenovca do Uba i od Lajkovca do Ljiga, koje je trebalo da budu završene tokom novembra, urađeno je tek oko 75 odsto posla. Na trasama koje su ukupno duge oko 50 kilometara preostalo je asfaltiranje sa završnim slojem, radovi u tunelu „Brančići“ i regulacija vodotoka.
Još se ne zna tačno koliko će biti produžen rok za izgradnju deonica pošto je potpisan prvi aneks kojim se ugovor produžava do 30. novembra, a u toku su pregovori sa kineskom kompanijom „Šandong“ o drugim odštetnim zahtevima koji će ovaj rok produžiti.
Ministarka građevinarstva Zorana Mihajlović je letos imala primedbe na broj radnika na ova dva gradilišta. Glavne zamerke izvođaču bile su neorganizovanost i nedovoljno angažovanje ljudstva i mehanizacije. Sada u resornom ministarstvu tvrde da su upozorenja urodila plodom. Ipak, ne dovoljno da bi rok bio ispoštovan.
– Posle prethodno izrečene opomene izvođač je obavio reorganizaciju ljudstva i mehanizacije – kažu u ministarstvu. – Napravljena je bolja organizacija gradilišta, koja je omogućila postojeći stepen realizacije.
Najveći problem na ovom potezu predstavlja tunel ispred Ljiga. Predsednik Aleksandar Vučić je prilikom posete gradilištu „Beograda na vodi“ pre nekoliko dana izjavio da ovaj tunel predstavlja veliki problem i da postoji mogućnost da se u početku pusti saobraćaj samo kroz jednu tunelsku cev. Do sada je probijena samo desna cev i to tek krajem avgusta. Radovi su komplikovani zbog sastava zemljišta i podzemnih voda.
– Tunel je na kritičnom putu. Trenutno se prevazilaze problemi neusklađenosti projektnog rešenja i geološkog sastava tla – navode u ministarstvu. – Pre svega se vodi računa o bezbednosti radnika koji rade na iskopu tunela i nijedan rok nije preči od ljudskog života.
Nadležni navode da timovi inženjera razmatraju sva tehnička rešenja za završetak tunela i kažu da je jedna od opcija da se po okončanju radova na samoj trasi auto-puta u saobraćaj prvo pusti bar jedna tunelska cev, jer bi radovi na drugoj mogli da potraju.
OTKLONILI GREŠKE
KINESKOM izvođaču je zamerano da kvalitet radova nije na zadovoljavajućem nivou, naročito na poslednjem mostu na deonici kod Ljiga. Nekoliko puta su opominjani i zbog kvaliteta betona koji ugrađuju u mostove i ostale objekte prilikom izgradnje auto-puta, jer je izvođač napravio grešku u tehnologiji prilikom izlivanja betona. U resornom ministarstvu navode da su greške ispravljene.
– Otklonjeni su propusti. Činjenica da su upućivane opomene, ukazuje na stalnu kontrolu rada i izvođača i nadzora i laboratorija – tvrde u ministarstvu.
JEDNI KASNE, DRUGI RADE IZPOČETKA
DVE deonice čija izgradnja kasni trebalo bi da povežu i trasu od Uba do Lajkovca, oko čije izgradnje je izbila afera zbog tužbe Zorane Mihajlović protiv bivšeg kolege Milutina Mrkonjića. Ministarka je izjavila da će zbog propusta i ugrađivanja gline u trup auto-puta popravka štete na ovoj deonici, gde na 4,5 kilometara praktično asfalt mora ponovo da se izliva, trajati godinu dana i da će koštati milijardu dinara. Zbog svih ovih okolnosti teško da će do kraja 2018. godine prvi automobili proći u šest traka put od 102 kilometra od Obrenovca do Čačka.
Novosti
„Tunel je na kritičnom putu. Trenutno se prevazilaze problemi neusklađenosti projektnog rešenja i geološkog sastava tla“
Po kojoj logici je odobren projekat, po kojoj logici je odobrena trasa?
da li ce biti odgovornosti projektanta?
da li je ovo dokaz za stavove pojedinih iz branse da je ceo auto-put projektovan na kancelarisjkom stolu, bez obilaska terena?
Цео пројекат аутопута имао је само једну варијанту трасе са недефинисаном крајњом тачком споја са црногорском трасом.Колко ми се чини траса аутопута данас са оваквом технологијом грађења не би требала бити дужа од седам процената у односу на ваздушну линију.Наравно аутопут треба најкраћим путем у најкраћем времену да споји две тачке са што мањом потрошњом горива уз опсервирање околине до четрдесет километара.Наравно овде се није знало одакле се полази ни где се долази ни где му је место у европској номенклатури путева.Србија ево већ има две саобраћајнице које иду уз границе других држава,аутопут Београд Врање који прилази Бугарској на непуних триес км и пругу Београд Пријепоље која пролази кроз другу дежаву Босну.Ни једна од ове две саобраћајнице не задовољавају основне постулате саобраћајне економије о економској исплативости њихове градње и трошкова саобраћајних средстава вуче.Центар државе је без итиједне квалитетне саобраћајнице са највећим економским привредним и људским ресурсима.Ко је путовао кроз Грчку уочио је да су аутопутеви опружени и не врлудају задовољавајући нечју сујету.Погледати ЛОРЕНЦ грађење и пројектовање аутопутева.
hahahahahahhaaaaaa, sta je bre sa naprednjacima, oni su veliki strucnjaci.