Kirija skuplja 40 evra
Ukoliko država nađe način da svim stanodavcima naplati porez za iznajmljivanje stanova, mesečna kirija biće skuplja za najmanje 20 odsto.
To za “Blic” kaže Dragan Cvijetićanin, predsednik Udruženja stanodavaca Srbije, komentarišući najavu da bi Poreska uprava u narednom periodu mogla da pojača kontrolu stanodavaca kako bi masovnije naplaćivala porez po osnovu izdavanja nekretnina.
Imajući u vidu da je prosečna kirija u Srbiji oko 200 evra, ovakav potez mogao bi da napravi ozbiljan dodatni trošak prvenstveno studentima i mladim ljudima sa decom, koji su najčešće podstanari. Prosečna mesečna kirija od oko 200 evra bila bi praktično veća za oko 40 evra.
Građani koji stan plaćaju 300 evra imali bi dodatni trošak od 60 evra, dok bi iznajmljivanje soba od 100 evra bilo skuplje za čak 20 evra. Veći trošak mogu očekivati i zakupci poslovnog prostora, i to u proseku za najmanje stotinak evra.
Protiv nesavesnih zakupaca Poreska uprava se borila i dosad, ali samo po prijavama podstanara, koji se na ovaj korak odlučuju tek u slučaju konflikata. U narednom periodu poreznici će morati da pronađu nove načine kontrole.
Dosad je to funkcionisalo po principu prijave komšije ili bivšeg podstanara. Da to ne daje efikasne rezultate, govori podatak da su stanodavci u proteklih pet godina državu zakinuli za skoro 300 miliona evra. Šta je plan Poreske uprave ubuduće, juče iz ove institucije nismo dobili odgovor.
Cvijetićanin kaže da su stanodavci i dosad bili u obavezi da plaćaju porez na kiriju od 20 odsto. Međutim, samo nekoliko hiljada stanodavaca i plaća tu obavezu, a razlozi su visoka stopa poreza i to što stanodavci nemaju imovinsko-pravnu zaštitu države.
– U Srbiji je porez za stanodavce 20 odsto, u Hrvatskoj 12, BiH 10 odsto, a Crnoj Gori devet procenata. Naše stanodavce istovremeno niko ne štiti ukoliko im zakupac ruinira imovinu ili ode iz stana a da ne plati račune – ocenio je Cvijetićanin.
U Srbiji ima 122.530 stanova koji se zvanično izdaju. Samo u Beogradu ih je 40.000. Ukoliko se uzme da je prosečna mesečna kirija 200 evra, računica pokazuje da država svakog meseca na ime utaje poreza od izdavanja stanova izgubi više od 4,9 miliona erva. Godišnje gubitak dostiže 58 miliona evra, koliko recimo iznose prosečne mesečne zarade za 117.000 građana u Srbiji.
Nema baze stanodavaca
Dragan Cvijetićanin je rekao da će država biti u mogućnosti i da počne sa masovnijom naplatom poreza od stanodavaca. Problem je, kako kaže, što niko nema bazu stanodavaca i što je teško utvrditi ko iznajmljuje stanove. „Ako bi inspektori išli od vrata do vrata to ne bi imalo smisla, pitanje je ko bi im i otvorio, ali i koliko bi država morala da ima inspektora za taj posao“, kaže Cvijetićanin.
Naslov moze samo da stvori paniku medju ljudima. 1)Ko kaze da ce stanari da placaju taj namet drzavi? Cena kirije moze da ostane ista, samo ce vlasnicima stanove ostajati 40e manje od kirije jer oni placaju porez na dobit. Onda se npr namece pitanje zasto pevacice ne placaju porez na svoju zaradu… 2) Ove mere bi trebalo uraditi, drzava je na gubitku, i to je svuda na zapadu normalno. Ali onda drzava mora da uradi nesto da stiti vlasnike stanova.
Ма тако је бре ! Шта ће нама паре, треба сви да радимо за суви хлеб и воду па нека најиздржљивији међу нама остану са правом на живот, остатак пара да дамо држави ! Ма тако је бре ! Није ту држава због нас, него смо ми ту због државе !