Ključni finansijski podaci o rekonstrukciji i dalje nedostupni
Iako su Vlada Srbije, Infrastrukture železnice i Više javno tužilaštvo u Novom Sadu objavili mnoga dokumenta u vezi sa radovima na novosadskoj železničkoj stanici, ključne informacije o finansijskoj strani tog posla i dalje su nedostupne.
Vlada Srbije je objavila Aneks 1 ugovora (dokument br. 195) iz juna 2021, ali ne i tabelu cena, iako se navodi da je ona „sastavni deo“ tog aneksa. Ta tabela bi trebalo da pokaže koliko se Vlada obavezala da plati za pojedine deonice pruge i radove na pojedinim železničkim stanicama.
Još bitnije, nedostaju informacije o tome na osnovu čega su Vlada Srbije, Ministarstvo građevinarstva saobraćaja i infrastrukture i Infrastrukture železnice zaključili da je cena koju će platiti za te radove prihvatljiva, kako 2018, kada je ugovoren ceo posao, vredan 1.162.810.000 dolara, tako i 2021, kada je potpisan aneks koji precizira vrednost pojedinih radova.
Umesto dokumenata, jedini izvor informacija o ukupnoj ceni plaćenih radova na staničnoj zgradi su zato i dalje samo izjave Gorana Vesića i Aleksandra Vučića, prema kojima je ta cena bila 16 odnosno 15,65 miliona evra.
S druge strane, prema objavljenom predračunu CIP iz aprila 2021 vrednost planiranih radova sa porezom je bila 419 miliona dinara, što je 3,5 miliona evra. Pošto je poznato da su Aneksom 2, iz decembra 2022. ugovoreni dodatni radovi u vrednosti od približno 2,8 miliona evra može se pretpostaviti da su se državni organi Srbije prilikom zaključenja Aneksa 1, obavezali da za rekonstrukciju stanične zgrade plate oko 12,85 miliona evra više, odnosno 3,6 puta više od jedine javno dostupne procene vrednosti radova!
Za sada je nepoznato i koliki deo tog novca su članice kineskog konzorcijuma (CRIC i CCCC) prenele brojnim podizvođačima. Na sajtu „Infrastruktura železnice“ se izričito navodi da tu dokumentaciju ne poseduju, a sudeći po informacijama novosadskog Višeg javnog tužilaštva ti ugovori nisu prikupljeni ni u vezi sa vođenjem aktuelnog krivičnog postupka. Kao što je Transparentnost Srbija već ukazala, nepoznato je i u kojem postupku su podizvođači uopšte birani.
Prema ugovoru je postojala obaveza da kineski konzorcijum objavi javni poziv za nadmetanje, pri čemu „ne sme da ograničava konkurenciju“ i „mora da obezbedi da izbor bude izvršen javno i transparentno“.
Iz dostupne dokumentacije se vide kvalifikacije podizvođača i saglasnost koju su Ministarstvo i Infrastrukture dali za njihovo angažovanje, ali ne i informacije o prethodnom postupku njihovog izbora.
Imajući u vidu da je Srbija samo u 2023. godini platila čak 2,7 milijardi evra izvođačima radova koji nisu izabrani na tenderu, već direktno dogovoreni na osnovu međudržavnog sporazumaTransparentnost Srbija poziva Vladu Srbije da bez odlaganja objavi sve ugovore koji se odnose na sve takve projekte i njihove anekse, kao i za projekte koji se realizuju na osnovu posebnih zakona, umesto primenom Zakona o javnim nabavkama.
Ništa manje važno je da građanima budu predstavljene informacije o tome na osnovu čega je Vlada Srbije, u odsustvu konkurencije, utvrdila da je cena koju je unapred odabrani izvođač radova tražio realna, budući da trenutno dostupni podaci stvaraju ozbiljnu sumnju da to nije slučaj.
_________________________________________________________
Prvo dali je bio tender,.A ako nije ,prekršen zakon.Sumlja postoji,jer se nebi toliko čekalo na dokumentaciju.
A ako je i bio tender dali su svi učesnici tendera imali kompletnu dokumentaciju,jer pri učestvovanje
Se nevidi tek posle dali je dokumentacija kompletna.
Dali su učesnici tendera isplatili porez,jer nemoze se učestvovati na projektima a da niste prikazali da ste izmirili poreske obaveze.
Svaka firma koje učestvuje na poslovima od javnog znacaja mora biti uknjižena u registar privredni.
Iz nje se vidi koliko je stara sa čim se bavi i oblik vlasništva.
Tedersku dokumentaciju okvirno,pravi ministarstvo.
Zašto je ovo važno jer postoji mogućnost da he ministarstvo namerno pucalo vrednost radova.
Kad se pretresu tendera ministarstva,i vlasnike firmi koji su učestvovali i izvodili radove.
Počinje veštačenje oko vrednosti radova.
To jest veštačenja i građevinskog,
projekta.Kvalitet her i tu postoji mogućnost korupcije.
Ništa tu nemoze da bude sakriveno i nejasno.
NA UDARU JE GRADJEVINSKA KNJIGA IZ KOJE SE SAGLEDA UTROSAK MATERIJALA I CENA MATERIJALA,DALI JE USAGLASEN SA PROJEKTOM.
KOLIKO JE DANA KORISCENO ZA IZVODHENJE RADOVA KOLIKOJE NADNICA RADNIKA PROSTIH I MAJSTOR I KOLIKO RADNIH SATI MASINA U GRADJEVINSKOM DBEVNIKU,U NJEMU MORA DA BUDE POTPIS NADZORA SA ILI NE PRIGOVOROM.
I NAJVAZNIJE POTPIS OVERA NADZORA
Vrlo je važno doneti zakon da vlasnici firme nemogu biti,ko god je imao problem sa zakonom,osuđivati.
U rodjenoj,porodičnoj radnji nisam mogao da prevedem radnju na sebe bez potvrde dali sam.krivicno odgovara ili se vodi postupak.
Tu je PROBLEM U CACKU JE POSTAO PREDUZIMAC COVEK.KOJI JE KEZAO U ZATVORU ZA SVERC ZARAZENE ROBE,CIM MU JE SUD OSUDIJO I LEZAO ZATVOR ZNACI DA HE PREDUMISLJAJ.