Kolektivni ugovor za javna preduzeća u Čačku
Prvi put u istoriji grada zaključen je poseban kolektivni ugovor za javna komunalna preduzeća čiji je osnivač grad Čačak. Tim dokumentom ujednačene su naknade koje zaposleni primaju na zarade, kao što su troškovi prevoza, regres za godišnji odmor, bolovanje ili dnevnice. Na jedinstven način uređeno je i pitanje uvećanaj tih naknada koje je više od onoga što je zakonom propisano. Međutim, visina plate zaposlenih će i dalje biti različita.
Poseban kolektivni ugovor usaglasili su ipotpisali predstavnici sindikata javno-komunalnih preduzeća i članovi pregovaračkog tima.
– Prvi put u istoriji grada Čačka, zaključuje se jedan poseban kolektivni ugovor za komunalna preduzeća čiji je osnivač grad. Hteli smo da na ovaj način ujednačimo naknade zarada, troškova i sve ono što može biti jedinstveno za zaposlene bez obzira u kom javnom preduzeću rade. Ta oblast je uređena na jedinstven način a naknade su uvećane u odnosu na zakonske. Zarade u javnim preduzećima i dalje će biti različite što zavisi od mase sredstava za zarade koje se utvrđuju programom poslovanja u skladu sa zakonom. Uredili smo i pitanje uvećanja zarada kao što je rad noću, prekovremeni rad, rad nedeljom i praznicima, i u tom delu naš kolektivni ugovor daje nešto veća prava nego što je propisao zakon, rekla je načelnica Gradske uprave za društvene delatnosti Nadežda Vuksanović, dodajući da će rad noću naknada biti 130 odsto umesto 110 kako je propisano zakonom.
Kolektivnim ugovorom su definisane isplate naknada za godišnje odmore, kada zaposleni ne radi zbog bolesti, privremene odustnosti po pozivu državnih organa, naknada troškova prevoza, dnevnice za put u zemlji i inostranstvu, terenski dodatak. Visina naknade za topli obrok iznosiće 10 odsto od prosečne zarade u Republici Srbiji, dok je visina regresa utvrđena u visini 1/12 od 75 odsto prosečne zarade u Republici.naknada z avreme bolovanja iznosiće 70 odsto plate.
Poseban kolektivni ugovor je zaključen na tri godine i može biti otkazan ranije jednostrano ili sporazumno.
U toku je pregovaranje za potpisivanje posebnog kolektivnog ugovora u javnimslužbama, ustanovamakulture i utanovama promarne zdravstvene zaštite.
Jel ona kojih je osnivač grad ili ona koja finansira grad. Postoji razlika, ona koja finansira ministarstvo imaju kolektivne ugovore koje je ispregovarao sindikat na nivou države, ne može niži nivo uređivati viši osim ako nije u korist radnika (zakon o radu).
Kada se sprovedu istrazivanja i u njima se mladi u vecini izjasne da zele da idu iz grada svi se nadju u cudu,kako je tomoguce itd.gospodi su samo bitna javna preduzeca jer su tu partijski poslusnici,rodbina,razne kombinacije.mala privreda,radnici u privatnim firmama su za njh samo sredstvo da doju do novca kojim ce da finansiraju razne gubitase koje su osnovali.Najgore od svega je sto ce se pred lokalne izbore podeliti u nekoliko kolona,pljuvati jedni druge i nakon istih ce opet potpuno isti ljudi uzjahati na grbacu naroda.
Radi se o najobicnijem bezobrazluku. Cemu onda sluzi Zakon o radu kada isti samo primenjuju privatne firme i Ministarstvo zdravlja.Sva primanja su veca nego sto ih je propisao Zakon a i on doduse kao minimalne procentualne iznose.Uzimajuci u obzir i Zakon o smanjenju zarada onda je vise nego jasno da se na ovaj nacin radi o izigravanju zakona i dodvoravanju sindikatima a na stetu gradjana kroz vece cene usluga.Na naknadu za topli obrok se placaju porezi i doprinosi pa to iznosi 7000 din/mesecno.Verovatno su predvideli i stimulacije a na njih se ne primenjuje Zakon o smanjenju zarada.Potpuna politicka neodgovornost vladajuce garniture.Ne bih vise da pisem ali cu izneti i nepreciznost ili mozda i neznanje gospodje Nacelnice koja rece da se nocni rad po zakonu placa 110% a radi se o radu za vreme praznika. Nocni rad se placa sa minimalnim uvecanjem od 26%.Doduse u Kolektivnom ugovoru EPS se nocni rad placa sa 46% uvecanja.Cemu onda zakoni i ima li zelje za stednjom ili mozda po onoj – grabi dok ima.
BRAVO! BRAVO! BRAVO!