Koliko je budžet Čačka stabilan i zašto nije
Budžet Grada Čačka prilično je otanjio za 2025. godinu, od budžeta iz prethodne godine. Ovogodišnji je manji za 2,1 milijardu dinara. A gradonačelnik Milun Todorović i njegovi saradnici uveravaju građane Čačka da je sve OK i pod kontrolom, a da je budžet stabilan.
To koliko je budžet grada stabilan vidimo po tome da prošle godine nije bilo subvencija za poljoprivrednike i pored 50 i više planiranih miliona za te svrhe.
Novac koji je Ministarstvo kulture uplatilo na transferni trezorski račun grada Čačka namenski za ustanove kulture koje su konkurisale za subvencije za realizaciju svojih programskih projekata, gradonačelnik, Gradsko veće i ostali naprednjaci koji odlučuju nisu prosledili čačanskoj kulturi i utrošili su te milione dinara nenamenski.
Većini sportskih klubova kojima je na konkursu dodeljena subvencija iz gradskog budžeta, novac koji im je dodeljen uplaćen je tek 30. i 31. decembra, pa klubovi tako nisu stigli da izmire svoja dugovanja koja su ih zatekla tokom godine jer im je lokalna vlast zakinula ono što im sleduje iz budžeta.
Nisu stigli iz objektikvnog razloga, što u ta dva dana kada im je novac konačno uplaćen nije bilo dovoljno vremena da popune i predaju kontranaloge u bankama i na šalteru Trezora, kojima bi izvršili uplate za dugovanja.
Po sili zakona sada su dužni da sav novac koji im je Grad Čačak uplatio u prošloj godini, a to se dogodilo 31. decembra, koji nisu namenski utrošili, vrate u budžet grada, jer stanje na trezorskim računima mora biti na nuli već prvog dana nove fiskalne godine tj. 1. januara.
Gradonačelnik i njegovi stranački saradnici dugovali su čak i čačanskoj deci tj. najboljim učenicimna i studentima za neuplaćene stipendije i nagrade za postignute uspehe na školskim takmičenjima i prilikom polaganja upisa na fakultete.
Tek u prošloj sedmici, početkom februara počela je selektivna uplata, pa još uvek većina najboljih od najboljih učenika i studenata nisu dobili ono što im je lokalna vlast obećala.
___________________________________________________________________
Ne znam koji je genije smislio ovakve peripetije sa računima i prosleđivanjem novca ustanovama kulture posredno.
Zašto ne predvideti zakonima da grad mora da ima podračun, u konkretnom slučaju za kulturu, a koji služi za transfer sredstava dobijenih od Ministarstva kulture institucijama koje su dobile sredstva za projekte, pri čemu je nemoguće sa tog podračuna sredstva trošiti direktno niti ih usmeriti na bilo šta drugo – a, ako to ipak neko uradi, da se u zakonu tretira kao krivično delo?
Uostalom, normalne zemlje nemaju ovako centralizovane finansije, po osnovu PDV-a i akciza može tačno da se zna koliko je uplaćeno državi od strane građana sa teritorije Čačka, i može zakonski definisan procenat od tog iznosa da se automatski vraća u budžet grada Čačka.
Ovako, neko u Beogradu raspoređuje prema „zaslugama“ ili gleda kako i koliko da ukrade, kao da živimo u feudalnom dobu, mada i u feudalizmu nije sve išlo kralju, nego lokalnom feudalcu, koji je samo procenat toga dalje prosleđivao kralju.