Koliko smo se zadužili za Moravski koridor?
Za projekat Moravskog koridora Srbija za sada ima dva potvrđena kredita, jedan od 431,7 miliona evra, a drugi u iznosu do 500 miliona evra. Pred poslanicima u Skupštini Srbije sada je i predlog za treći ugovor o kreditu – u iznosu do 700 miliona evra.
Prvi ugovor kreditu za projekat Moravskog koridora Narodne skupština je potvrdila 2021. godine.
Kredit u iznosu od 431,7 miliona evra Srbija je tada ugovorila sa JP Morgan Chase Bank, uz garanciju UKEF-a (UK Export Finance).
Iz tog zajma je do 31. jula ove godine povučeno 376,2 miliona evra, vidi se u Biltenu javnih finansija za jul.
Drugi ugovor o kreditu, potvrđen početkom 2022. godine, iznosio je 400 miliona evra, ali je Narodna Skupština ovog leta potvrdila izmene i dopune tog ugovora, pa je iznos kredita povećan na 500 miliona evra.
Kao „prvobitni zajmodavci“ navedene su banke: Banco Santander, CaixaBank, Credit Agricole Corporate and Investment Bank, JPMorgan Chase Bank, Raiffeisen Bank International и UBS Switzerland.
Od ukupno 500 miliona evra kredita, do 31. jula je povučeno 374,7 miliona evra.
Treći kredit pred poslanicima
Za Moravski koridor, Srbija planira da uzme i treći kredit u iznosu do 700 miliona.
„Prvobitni zajmodavci“ za treći kredit su JP Morgan Chase Bank, Credit Agricole Corporate and Investment bank, Banco Santander S.A., ING Bank, uz osigiranje od strane Multilateralne agencije za garantovanje investicija (MIGA).
Saobraćajnica od Pojata do Preljine (Moravski koridor) povezuje centralne delove Srbije sa dva najvažnija putna pravca, Koridorom 10 i 11, piše u predlogu zakona koji je sada u skupštinskoj proceduri.
Ukupna dužina koridora iznosi 112 kilometara i obuhvata tri deonice Pojate-Кruševac (27,8 kilometara), Кruševac – Adrani (53,8 kilometara), Adrani-Preljina (30,6 kilometara).
Saobraćajnica će povezati sva veća naselja centralne Srbije između Pojata i Čačka – Ćićevac, Stalać, Kruševac, Trstenik, Vrnjačku Banju, Кraljevo i Čačak, gde živi približno pola miliona stanovnika.
Moravski kordior se najavljuje kao prva „pametna“ saobraćajnica u zemlji, izgrađena sa kompletnom optičkom infrastrukturom.
Кrajem aprila, otvorena je prva deonica od Pojata do Makrešana, a predsednik Srbije Aleksandar Vučić je tada ukazao na to da su svuda po toj deonici postavljeni stubovi za 4G mrežu, kao i da će biti postavljeni i za 5G.
Na leto 2019. godine donet je Zakon o posebnim postupcima izgradnje infrastrukturnog koridora autoputa E-761, deonica Pojate-Preljina, a iste godine Vlada je usvojila Odluku kojom je za strateškg partnera izabran konzorcijum Bechtel Enka.
Tim zakonom je ovaj projekat proglašen projektom od posebnog značaja.
Кomercijalni ugovor o projektu izgradnje Srbija i Koridori Srbije su sa firmom Behtel Enka zaključen je 5. decembra 2019. godine.
„U skladu sa Кomercijalnim ugovorom, ugovorni iznos je 745 miliona evra određen na bazi ‘Lump Sum’ za trasu, dok će vrednost radova na regulaciji reke Zapadne Morave biti obračunat prema jediničnim cenama“, piše u predlogu zakona o novom kreditu koji je sada u skupštinskoj proceduri.
„Lump sum“ predstavlja unapred dogovorenu, fiksnu cenu, celokupnih građevinskih radova.
stop naprednoj pljacki
Kako bre sad J.P. Morgan Chase Bank, Credit Agricole Corporate and Investment bank, Banco Santander S.A., ING Bank? Zar nas ne ubeđivaše da će nas Kinezi baciti u dužničko ropstvo?
Da rezimiramo – za 112 KM puta 1630 miliona evra sto mu dodje bezmalo oko 15 miliona evra po kilometru??? Verujem da j eopet u pitanju najtezi teren u evropi i svetu…
Tako je brate Miloše!
Pa toliko ne bi koštao kilometar ni da ga na Alajsi prave, Bog te mazo!!!
Pa mogli ste postaviti neku lepšu sliku auto puta ili napraviti reportažu. Put je nestvarna, prelep, pored Morave.
Posetite kanal na YouTube Rada Kosanina i biće te prijatno iznenađeni. Koliko god koštao vredi.
Prijatelju, sad te ozbiljno pitam – da li si ti video sta je ostalo od Morave> Ovi sa kablara umesto da odu i pogledaju da je Morava od usca cemernice, pa do stalaca bukvalno unistena, oni se mlate po Kablaru…ej oko morave u celoj duzini autoputa, je mesecev pejzaz! Pa i ovde na slici se to vidi. Kome je tesko da to proveri, neka samootvori google earth i lako se uveri!
@Milos
Rođeni, ozeleneće trava dogodine, nisu valjda zasipali sumpornom kiselinom ….
Inace svestan sam pravopisnih gresaka, ali toliko sam osetljiv na ovutemu da nemam kad da pritiskam shift na tastaturi 🙂