Komercijalna banka drastično povećava tarife
U novom naletu poskupljenja usluga banaka, koje se najavljuje za 1. oktobar, pojedine naknade biće veće i do 250 dosto. Jedna od najvećih razlika u iznosu provizije je kod slanja opomena građanima. Ovo obaveštenje trenutno košta 100 dinara, a od oktobra će klijenti Komercijalne banke kojima stigne ovo upozorenje, morati da plate tri puta više, odnosno čak 300 dinara! Takođe, procentualno je velik i rast naknade za izdavanje čekova. Za tu uslugu klijenti će umesto 10 dinara po čeku, od oktobra morati da izdvoje 35 dinara, što je poskupljenje od čak 250 odsto.
U novom tarifniku Komercijalne banke uvodi se i naknada za penzije iz inostranstva. Za sve kojima novac stiže iz Slovenije, provizija će biti 0,30 odsto od iznosa, a banka je odredila i najnižu visinu naknade, od 150 dinara. Procenat je manji za penzije koje se uplaćuju iz Nemačke – 0,23 odsto, dok će se za ostale ino penzije naplaćivati naknada od 0,35 odsto, odnosno minimum 150 dinara. Ova banka će i vođenje osnovnih računa naplaćivati 260, umesto sadašnjih 199 dinara.
Za neosnovanu reklamaciju 1.000 dinara
Klijenti ove banke od oktobra će plaćati i „kaznu“ od 1.000 dinara ako slučajno pogrešno upišu broj računa primaoca na uplatnici, a toliko će koštati i naknada ako banka utvrdi da reklamacija korisnika koji je uložio zbog iznosa koji mu je skinut sa kartice nije bila opravdana.
Dejan Gavrilović, predsednik Udruženja potrošača Efektiva, tvrdi da svaki potrošač koji smatra da je usluga koju je dobio od banke nesaobrazna ima pravo da uloži reklamaciju, a da je banka dužna da mu u predviđenom roku dostavi odgovor i obrazloženje, kao i da to ne bi smela da naplaćuje.
„Uvođenje ovih naknada je još jednom pokazalo da bankarska dovitljivost nema granica. Ovo povećanje cena oni ne mogu opravdati gubicima i otežanim poslovanjem tokom prošle godine, jer su oni lane zaradili oko 400 miliona evra. Stalno podižu standardne tarife, ali uvode i neke koje bismo mogli nazvati fantastičnim. Jedna od njih je i pomenuta provizija za pogrešno upisan broj računa, jer klijenta kažnjavaju za ukucavanje pogrešne cifre“, priča Gavrilović.
On napominje da klijent koji koristi onlajn plaćanje u potpunosti radi posao banke, a onda ga ona kažnjava za grešku, dok se u situaciji kada službenik pogreši, klijentu ne isplaćuje nikakva naknada.
Banke najviše zarađuju od kamata, koje su im i glavni izvor prihoda. Međutim, podatak Agencije za privredne registre, da su tokom prošle godine ukupno od kamata zaradile 121,25 milijardi dinara, a od naknada i provizija 38,7 milijardi dinara, odnosno oko 330 miliona evra, svedoči da veliki deo „bankarskog kolača“ čine i naknade za kartice, čekove, podizanje kredita ili održavanje računa.
S obzirom na to da su banke, prema zakonu, u obavezi da u dogledno vreme obaveste klijente o promenama u poslovanju, i ovaj put su korisnicima slale obaveštenja mejlom. U Narodnoj banci Srbije kažu da će razmotriti opravdanost naknada i poručuju građanima da imaju izbor i mogućnost promene banke ukoliko ne žele da prihvatne nove uslove.
euronews
Kad službenik pogreši nadoknadi iz svog džepa, klijent nema gde da ode i promeni banku kad su tolike naknade odavno u drugim bankama
stop naprednoj pljacki
Dabogda im klijenti bili „Pink Panteri“!!
То им омогућава њихов јак лоби у НБС
Ljudi postanska stedionica je zakon.
Draga Lela, Banka poštanska štedionica NIJE ona Poštanska štedionica (jer ona ne postoji odavno). Razlog zašto je trenutno BPŠ najjeftinija jeste zato što je državni projekat koji je potpomognut Telekomom. Ništa dobro nema ni u jednoj banci. Telenor je bio dobar kada je počeo, sada je užas. Nema dobre banke, samo one sa manje negativnih strana. Vreme je za kripto valute.
Banka njihova u Loznici je katastrofa…toliko neljubaznosti, čekanja ispred banke satima po suncu, kiši, vetru,mrazu… unutra umesto 4 sluzbenika ili barem 3 da rade jer su guzve ogromne radi jedna osoba! Samo izbegavati komercijalnu banku! J moj racu gasim.kod njih!
Naj bolja banka..posle odlaska Ljube Šiptara postala je najgora..
Bankomat ne radi baš kad Vam je novac hitno potrebsn
Službenice urade jednu stranku..ustanu i odu u Back Stage…jer moraju nešto i tamo da rade
Zloupotrebljavaju epidemiolišku situaciju…drze nas na ulici..da bi imali svoj mir..ušuškani u klimatizovanim prostorijama..da ne rade
Vređaju klijente npr jedbna baba na Banjici kaže kljentu da on koristi bančin novac..kao da oni zbig toga ne uzimaju zelenaške kamate (srećom nje više tamo nema)
Mogap bih nabrajam do ujutru..razloge zbog kojih ću da promenim banku i u to već uživo agitujem kod svih mojih prijatelja i poznanika…
Adios KB….ne treba nam ni NLB..ona nas je ojadila 80-ih….
DOCI CE VREME DA NAS BANKE MOLE DA BUDEMO NJIHOVI CLANOVI DOK SMO MI OVCE IZVINJAVAM SE ONI CE DA UBIRAJU ZARADU KOLIKO IM SE PROHTE.
Tako je. Mogu kako hoće, ali ne i do kada hoće
Banka je očajna , ali manje više sve su iste ,jedino što su ovde provizije najviše !
Znala sam da će prodajom da se sve promeni. Ali neka nastave,ako žele ostati bez klijenata. Klijent sam godinama i bila sam bas zadovoljna. Ako urade tolika povećanja cena, odlazim u povoljniju banku. Krajnje nepostovanje prema starim i časnim klijentima.
Od privatizacije ove banke do danas rad se mnogo promenio. Gužve su svakodnevna pojava, neljubazno osoblje i nelogično odgovori. Konkretno imam problem sa Dina karticom,na bankomatu funkcioniše ali ne mogu sa njom da platim. Na šalteru su mi rekli da nisam jedina i da mogu da dobijem novu ali tu uslugu moram da platim. Zašto bi ja platila tuđu grešku?
Kada sam pisala banci na mejl odgovor je bio da neznaju za taj problem i da imam vizu pa sa njom mogu da plaćam. Neodgovornost na nivou.