Konačno pristupačni dinarski stambeni krediti
Na srpskom tržištu posle dugo godina građani mogu da se skuće sa stambenim kreditom u dinarima i da pri tome ne moraju da do kraja otplate banci vrate još dva stana u kamatama.
Nedavno su se na tržištu pojavili dugoročni stambeni krediti u dinarima sa kamatnom stopom oko pet odsto. Oni su i dalje skuplji od kredita u evrima na koje se kamatne stope oko 3,5 odsto godišnje, međutim oni su oslobođeni kursnog rizika za koji svi koji su se zadužili pre krize, a posebno u švajcarskim francima znaju koliko je opasan.
Ukoliko uzmemo kredit u dinarima od 3,6 miliona dinara (oko 30.000 evra) sa nominalnom kamatnom stopom od 4,9 odsto (EKS 5,7 odsto) na 30 godina mesečna rata iznosila bi 19.106 dinara. Isti iznos kredita vezanog za evro nosio bi kamatnu stopu od 2,9 odsto (EKS 3,46 odsto), imao bi mesečnu ratu od 124,87 evra ili po sadašnjem prodajnom kursu NBS 15.403 dinara. Gledano kratkoročno rata na dinarski kredit je viša za nešto manje od 3.000 dinara, ili oko 24 odsto. Za toliko bi dinar trebalo da oslabi prema evru pa da se rate izjednače. U poslednje dve godine imamo veoma stabilan kurs pa je od početka 2015. godine do danas dinar prema evru oslabio za svega dva odsto. Ali dinar nije bio uvek tako stabilan. Ne tako davno, recimo u periodu od 1. januara 2008. do kraja 2010. za tri godine dinar je oslabio prema evru više od 30 odsto.
Kako ističe Ismail Musabegović, profesor na Beogradskoj bankarskoj akademiji „uvek bih se odlučio za dinarski kredit jer su plate u dinarima. Moje mišljenje je da je opravdano platiti nešto višu kamatu u dinarima u odnosu na kredit u evrima jer se time eliminiše kursni rizik. Danas dinar izgleda stabilno, ali niko ne zna šta će biti za 10 ili 15 godina, a ti krediti se uzimaju na dugi rok“.
Prema njegovim rečima, danas je najbolje vreme u poslednjih 20 godina da se uzme stambeni kredit.
Stambeni kredit / u dinarima EKS* / u evrima EKS
Erste / 6,37 odsto / 3,56 odsto
Kredi Agrikol / 13,48 odsto / 3,25 odsto
Sosijete ženeral / 12,93 odsto / 4-5 odsto
Rajfajzen / 5,7 odsto / 3,6 odsto
Komercijalna / 13 odsto / 5,3 odsto* EKS– Efektivna kamatna stopa
izvor: veb prezentacije banaka
Ajde malo dodatno pojasnite ovo.Ko moze da uzme ovaj kredit .Koji su uslovi odobrenja.
Sve je to lepo, da kamata nije varijabilna, tj. vezana za beliribor i druge *ribore, i čim se oni promene, kamate će da idu na gore i ti poprilično.
Za kredite u evrima bar postoje varijante sa fiksnom kamatnom stopom.
Čak sam računao, oni koji su npr. pre 10 godina uzeli kredit u evrima sa fiksnom kamatnom stopom 7.5%, ne isplati im se sada da prelaze na refinansirajući kredit čak i da im je efektivna varijabilna kamata 4.5%, jer postoji ozbiljan rizik, pošto je euribor na minimumu i ako krene na gore, da te kamate odu čak i preko onih 7.5%.
Takođe, kod refinansiranja praktično bi uzimali novi kredit koji jedva da je nešto manji od glavnice prethodnog kredita, jer se prvih 10 godina (ako je kredit npr. 25 godina) otplaćuje uglavnom kamata, pa neko ko je podigao 30.000 evra kredita duguje tek nešto malo manje od te sume, i to pod uslovom da je zadnjih 5 godina otplate subvencionisala država, inače se dugije više od glavnice.
Tako da bi rata bila 20-30 evra manja sa varijabilnom kamatom, ali uz rizik da te kamate porastu ako poraste euribor.
Пре него одем у банку по кредит одлазим код псијијатра да проверим ментално здравље.