Konferencija „Odvajanje i reciklaža otpada“
Nordijske zemlje – Norveška, Danska, Finska i Švedska – imaju dugo iskustvo u ekološko prihvatljivim investicijama u društvu. Već drugu godinu za redom nordijske ambasade u Srbiji, uz finansijsku podršku Nordijskog saveta ministara, a pod predsedništvom Ambasade Norveške, održavaju niz konferencija i aktivnosti u cilju razmene iskustava i jačanja saradnje sa srpskim partnerima i privrednicima pod okriljem projekta “Nordijska zelena rešenja za Srbiju”. U septembru 2022. Danska je bila domaćin događaja o održivoj poljoprivredi, dok je Norveška u novembru organizovala događaj posvećen obnovljivim izvorima energije. 2. februara 2023. godine Finska će biti domaćin događaja o Zelenoj industriji u Nišu.
1. februara 2023. u Čačku, Švedska vas poziva na konferenciju: Efikasni tokovi upravljanja otpadom: saradnja javnog i privatnog sektora – ulaganja i iskustva u Srbiji i nordijskim zemljama. Bavićemo se politikom upravljanja otpadom u EU i Švedskoj i kako se ona primenjuje u Srbiji, uključujući neophodna ulaganja u upravljanje različitim tokovima otpada na nacionalnom i lokalnom nivou. Govorićemo o tome kako privatni sektor doprinosi sistematskoj reformi upravljanja otpadom radi smanjenja, ponovne upotrebe i reciklaže otpada kroz srpska i nordijska iskustva. Teme koje otvaramo usmerene su na naredne korake u cilju rešavanja različitih tokova otpada kroz zajedničku akciju i saradnju.
Efikasni tokovi upravljanja otpadom: Saradnja javnog i privatnog sektora – Ulaganja i iskustva u Srbiji i nordijskim zemljama – Lokacija: Startap centar, Naučno tehnološki park Čačak, Trg narodnog ustanka 2, Čačak – Datum i vreme: 1. februar 2023 u 10h.
Dodatne informacije: Švedska podržava Srbiju na putu ka članstvu u EU. Kroz projekte razvojne pomoći, Švedska i Srbija dugi niz godina rade zajedno na sprovođenju reforme upravljanja otpadom u Srbiji. Danas je Srbija u velikoj meri postavila okvir kroz usvajanje Nacionalne politike upravljanja otpadom i akcionog plana, a jedan broj opština prednjači u lokalnim planovima upravljanja otpadom i investicijama. Poslednjih godina kroz saradnju i finansiranje od strane EU, Švedske i Srbije, nekoliko regiona uspostavilo je infrastrukturu za reciklažu otpada.
Kroz projekat ODVAJAMO, uspostavlja se sistem odvajanja otpada na mestu nastanka koji se sprovodi u 17 opština u Srbiji kako bi se podstakla reciklaža papira, plastike, metala i stakla. (Vidite stranu 26 u publikacji Serbia Goes Nordic Green. Sledeći koraci su ulaganja većih razmera u rešenja namenjena u upravljanje biorazgradivim otpadom. Sve veći javni i privatni angažman u upravljanju otpadom doprinosi jačanju cirkularne ekonomije i Zelene agende u Srbiji.
__________________________________________________________________________