Kornišoni hit u čačasnkim selima. Hoće li Nemci spasiti srpsko selo?
Šumadijsko selo Mrčajevci poznato je po kupusu i krompiru, ali gajenje krastavčića polako uzima primat. Zahvaljujući nemačkim firmama, za četiri godine, preko 1.000 domaćinstava počelo je da se bavi uzgajanjem kornišona. Da li će Nemačka spasiti srpsko selo?
Danica Radović dve godine se bavi uzgajanjem kornišona. Sezona traje od maja do sredine oktobra, ima sigurnog kupca i cenu – 110 dinara po kilogramu. Nije lak posao, ali može dobro da se zaradi. Ako se pridržavate svih saveta agronoma, sa pet ari mesečno, uberete i do 7.000 evra.
—Ovo je siguran otkup i tačna isplata. Ja bih sa njima mogla da radim ne znam kolko. Samo da mogu. Oni su korektni, sve moguće. Ne bih radiala, ni radili korinišone da oni nisu takvi. Ako ih ja danas odberem i oni kažu ne možemo danas da ih otkupimo, zašto bi ih brala. Meni je to sigurno i ne mislim ništa — priča Dana.
Interesovanje je sve veće, pa se u sistemu kooperacije nalazi preko 1.000 domaćinstava. Nemačka kompanija ne postavlja neke posebne uslove, osim na primenu hemije.
—Ove godine se i u ugooru striktno navodi član koji se odnosi na te aktivne materije koje se moraju poštopvati — kaže Snežana Marković Đurović iz Službe za poljoprivredu grada Čačka.
Poslednjih nekoliko godina kupus i krompir nije ni vadjen sa polja u čačanskim selima zbog niskih cena, a slično je bilo i sa jabukama I kajsijama. Zašto samo kornišoni obezbeđuju sigurnu zaradu?
—Ovde se radi o krajnjem prodavcu finalnog proizvoda koji unapred zna po kojoj ceni će prodavati, i u napred zna procentualno učešće pojedinih faza ciklusa proizvodnje od njive do trpeze. Drugo je da idu metodom obima zarade na osnovu obima prouizvodnje, a kod nas otkupljivači gledaju da sve ono što su izgubili prethodnih godina nadoknade u narendoj godini i na taj način uništavaju granu na kojoj sede — objašnjava agroekonomista Miladin Ševarlić.
Dugoročno, srpsko selo, voćare i povrtare, jedino može da spasi formiranje poljoprivredne zadruge na nacionalnom nivou, kao što je to slučaj u Švajcarskoj, koja ima skoro dva miliona članova, banku, 680 hiperkarketa, ali i turističku agenciju.
-Zašto jedna Švajcarska može to da ostvari, a mi ne možemo? Mislim da patuljaste zadruge nisu rešenje, kategoričan je Ševarlić.
Dok se ne osnuje neka srpska zadruga, šumadijskim selima stiže pomoć iz Nemačke. Nakon dobrih iskustava sa kornišonima, nemački privrednici planiraju ugovoranje proizvodnje paprike, a za jesen i pitome jagode.
Svaka cast domacice ! Stete sto se Sevarlic bavi politikom radi se o velikom strucnjaku.
Nemac i spas bilo čega srpskog ne mogu u istu rečenicu.
Voliš diktatora Putina, a voliš i da trošiš nemačke evriće? Nisi ti tako glup kao što se praviš!
Dva puta ti klali narod u poslednjih 100 godina, a ti o njima u superlativu. Štokholmski sindrom na maksimumu.
Da li je Putin nama Diktator? Pa zar mi građanima Rusije da kažemo ko da im bude predsednik? Nije to Crna Gora da ambasadori, dok se svađaju sa ženom, izdaju naloge đta da se radi u banana državi.
A Nemci, oni što su sa Austijancima pretopili SVA zvona sa naših crkava, oni što su ladno bombardovali Republiku Srpsku i SRJ (gledali smo uživo), Narodnu biblioteku, kasno su se setili da preteknu Kinu u uticaju na Balkanu, i sigurno ih čeka Božja kazna za priznanje tzv, „Kosova“ i pored toga što to nisu uradile UN.
Diktator je onaj šoravi peder što vodi Srbistan a ti se sendvičar stidi guzice kad obraza nemaš!
Hoce kad na qurcu nikne nokat sto bi rekao moj deda…
Tako je G-dine Trocki. Ovde se potkrala samo jedna greška jer nije nemac organizator ove proizvodnje i otkupa kornišona već mladi Čačanin po imenu Nemanja.
Ovim poslom sam se bavila pre mnogo godina i bez nemaca,izuzetno lep i unosan posao
Samo nas voli ceo svet i svi čekaju nas da se otreznimo i nenormalno obogatimo! Kad su ti ugovori sa stanim državama i firmama toliko dobri zašto ih onda ne objave sendvičari već ih kriju kao zmija noge. I baš će nemac da spase našu privredu, dokaza koliko su veliki dobrotvori ima na pretek…