Kraj lažnim obećanjima: Aerodrom Morava neće uskoro
Iako ministarka Zorana Mihajlović poslednjih godina stalno najavljuje da će „za par meseci“ krenuti civilni letovi sa aerodroma Morava u Lađevcima, to se do sada nije dogodilo. Sudeći po poslednjim istupima ministra odbrane Zorana Đorđevića, sve te najave bile su u svrhu predizborne kampanje. Naime, ministar odbrane je u emisiji Oštrica na TV Telemark, kao preduslov da polete civilni letovi naveo potpuno odvajanje vojnog dela aerodroma, izgradnju stajanke i hangara. Kako se ne radi o malim novčanim sredstvima, po svemu sudeći, priča o skorom otvaranju aerodroma je nerealna.
– Mi smo dali saglasnost da taj aerodrom bude mešoviti, ali da bi on to bio, mora da ima uslove za to. Vojska koja koristi taj aerodrom treba da bude odvojena, da civilni avioni kada sleću ne gledaju vojne avione, kako zbog bezbednosti tako i zbog propisa. U tu svrhu, treba da se uradi stajanka i hangari i da se izmeste van postojećeg dela aerodroma. Vojska je ulagala novac u aerodorom, imala je potpuno drugačiju koncepciju do 2012. godine, ali ne znam šta je uopšte bila ideja. Od vojnih para, od Grošnice, vojska je napravila prijemnu zgradu. Ne tražimo te pare nazad, dali bi je na korišćenje operateru koji bi došao tamo, ali mi nemamo dovoljno sredstava da tamo sazidamo taj vojni deo sa strane gde bi se mi izdvojili. Kada se to bude dogodilo mi ćemo postati mešoviti aerodrom – naveo je ministar Đorđević.
Na pitanje kada bi to moglo da se dogodi, ministar nije dao konkretan odgovor, navodeći da je problem novac.
– Ako bi mi dobili novac da to uradimo, onda bi to bilo po vojnim standardima, ali bi sve to moralo da prođe neku proceduru. Ako bi bili neki investitori, to mora da prođe bezbednosne provere i to mnogo traje i procedure su duge. Druga varijanta je da aerodorom dobije Ministarstvo građevinarstva, da oni to naprave, i da nam daju na korišćenje. Mislim da bi to bilo lakše jer ne bi bilo tih bezbednosnih provera – naveo je Đorđević.
Podsetimo, predsednik Udruženja nadzvučnih pilota, potpukovnik u penziji, pilot-instruktor Boriša Mandić, rekao je prošle godine za Ozonpress da je stavljanje aerodroma Ladjevci u civilnu upotrebu politički projekat koji ima veoma slabe izglede da zaživi. Mandić kaže da struka nije pitana i da postoje tri velika razloga zašto je to nerealan projekat. O tome čitajte više NA OVOM LINKU.
O značaju Aerodroma Morava do sada se nebrojeno puta govorilo. U njegovom okruženju živi 750.000 stanovnika, dok širi region u kojem se nalaze veći industrijski i turistički centri naseljuje oko 2 miliona ljudi. Aerodrom se nalazi na 13,5 kilometra od centra grada Kraljeva, a od Čačka 30 km. Civilni kompleks lociran je na severozapadnom delu aerodroma i povezan je Ibarskom magistralom postojećim pristupnim putem u dužini od 1,3 kilometara.
Stamatović: Aerodrome će dobiti Vučićevi prijatelji
Predsednik opštine Čajetina Milan Stamatović izjavio je nedavno u Čačku da postoje indicije da se koči otvaranje aerdoroma Lađevci i Ponikve, jer je u ugovoru sa Etihadom navodno dogovoreno da se u krugu od 400 kilometara neće otvarati ni jedan novi.
– Jedina smo država koja je donela zakon o koncesijama nad aerodromima i oni će po svemu sudeći ići na koncesije. Ni jedna republika bivše Jugoslavije to nije uradila. Najverovatnije je u tom ugovoru sa Etihadom, koji ne možemo da vidimo, ali saznajemo neke detalje, definisano da u krugu od 400 kilometara ne može biti otvoren ni jedan aerodrom od momenta potpisivanja ugovora. Zbog toga ti aerodromi idu na koncesiju i verovatno će ih dobiti premijerovi prijatelji i drugovi iz Emirata ili Saudijske Arabije. To je razlog zbog čega se ne otvaraju aerodoromi Lađevci i Ponikve – rekao je Stamatović.
__________________________________________________________________
Opasno loše pregovaranje
Ostavka.
Sramota, Niš može da radi iako je daleko 300km,…a mali aerodromi ne mogu.
Promena i ostavka,…čista prevara…zato kriju ugovore…smena dolazi.
Ministar i Ministarka lažu. Oni (vlada) opstruišu rad aerodroma Morava.
1. Gotovo nikakva ulaganja nisu potrebna za odvajanje civilnog i vojnog dela. Takvi aerodromi postoje svuda u svetu. Naravno da bi sebe opravdali, izmisliće razloge. Čak je i dobro da jedna posada opslužuje civilne i vojhne avione, time se smanjuju troškovi (vatrogasci, čuvari, hitna pomoć,…)
2. Tuzla, koja je veličine Čačka ima preko 300.000 putnika godišnje, svi ti „stručnjaci“ pojma nemaju šta pričaju. Kako komentarišu uspeh Osjeka, Niša,…
Porast broja nputnika u Tuzli je sledeći:
2014. godine 151.353 putnika
2015. godine 259.074 putnika
2016. godine ~310.000 putnika
2017. godine planira se 480.000 putnika, jer si povećali kapacitete.
3. Već sada postoje zainteresovane kompanije da lete sa Morave.
Ajd zdravo!
Na žalost, Stamatović ne laže!
Ima logike ovo što kaže Stamatović. Pogledajte cene leta iz Niša recimo WIZZ AIR i istom kompanijom iz Beograda. U početku te cene su bile iste a sada je razlika na pojedinim letovima i do 50%.
Isto tako propali su svi dogovori i najave da će iz Beograda biti više niskobudžetnih kompanija i to baš posle potpisivanja ugovora sa „ARAPIMA“.
Sve li komentarisete samo ako je protiv Vucica a realno sta ce Cacku i Kraljevu aerodrom kad garantovano ukupno 500 letova nemaju godisnje Cacani i Kraljevcani zajedno
Ne rade ja podržavam Vučića. U ekspozeu je naveo da je puštanje u rad aerodroma Morava u planu. Ministri mrse!
Sta vam To znaci sta ce Cacku i Kraljevu aerodrom? Radi se o centralnoj Srbiji koja bi procvetala otvaranjem aerodroma. Broj putnika sa Ladjevaca bi bio veci nego iz Nisa jer ljudi biraju blizi i komotniji aerodrom… za sad moraju do Nisa jer nemaju bliže .. nadam se svim srcem da ce uskoro da se otvori aerodrom.
@Mp4
Bravo sve je istina sto ste napisali
Kada ce konacno biti realizovano sve gore napisano? Krajnje je vreme!
Zalosno je,znamo samo da u Kraljevu nista ne funkcionise.Kao I u citavoj drzavi.