LIDL: Šta dobijaju kupci a šta zaposleni
Izgradnja objekta Lidla u Čačku ide predviđenom dinamikom, kažu predstavnici ove kompanije. Kako je planirano, LIDL u Čačku trebalo bi da bude otvoren do kraja godine, u isto vreme u nekoliko gradova u Srbiji, a imaće neto površinu od skoro 2.600 m2.
Osim očekivanja da će dolazak Lidla u Srbiju imati uticaja na cene, on će se uticati i na poboljšanje položaja zaposlenih u sektoru trgovine. Radnici Lidla mogu da rade puno radno vreme ili nepotpuno, svaki minut prekovremenog rada im se plaća, radna nedelja je petodnevna, pauza obavezna, a prolaze i edukaciju na temu pravilnog držanja tela i kretanja prilikom obavljanja dnevnih zadataka, kažu u ovoj kompaniji za „Blic Biznis“.
U Lidl Srbija trenutno radi 500 zaposlenih, a u toku je proces selekcije kandidata za zaposlenje u prodavnicama, gde su u procesu odabira 1.000 prodavaca u 18 gradova širom Srbije.
– Lidl Srbija ulaže u svoje zaposlene, konkurentne radne uslove i srdačnu radnu atmosferu. Većina naših zaposlenih prošla je višemesečnu plaćenu obuku u inostranstvu, gde su već radili na zadacima koji ih ovde očekuju. Zaposlene podržavamo da vode ispunjen život, istovremeno vrednujemo vreme koje ulažu u posao, pa se prekovremeni radni sati elektronski evidentiraju i plaćaju. U našoj kompaniji postoji posebno odeljenje u okviru sektora Ljudski resursi koje se bavi brigom o zaposlenima, a čiji je glavni cilj povećanje zadovoljstva i motivacije zaposlenih – kaže Milena Milardović, rukovodilac sektora za ljudske resurse u Lidlu Srbija.
A šta je ono što čini uslove rada zaposlenih u Lidl? Kako kaže naša sagovornica to je moderno radno okruženje u Upravnoj zgradi gde postoji bankomat i teretana, kantina sa zdravim i domaćim obrocima.
– Sreda je njihov „voćni dan“ kada je kolegama na raspolaganju raznovrsno voće, kako bismo ih podstakli da zdravu užinu uvedu kao naviku. Mnogo pažnje posvećujemo i prevenciji u pogledu zdravlja a to se najviše vidi kroz naš projekat „Radi pravo – živi zdravo!“ u kojem kroz niz aktivnosti obučavamo kolege na temu pravilnog držanja tela i kretanja prilikom obavljanja dnevnih zadataka u cilju prevencije njihovog zdravlja, i to sve zaposlene u direkciji, Logističkom centru i one koje će raditi u prodavnicama – kaže Milardović.
U predhodne tri godine, više od 90 odsto novozaposlenih je bilo na obukama u drugim zemljama u kojima Lidl posluje. U zavisnosti od pozicije svaki zaposleni je proveo u zemljama regiona i Evrope između dva meseca i godinu i po dana.
Koliko traje radni dan i Lidlu zavisi od toga da li zaposleni radi na puno ili nepuno radno vreme. Pauza je obavezna, a broj dana godišnjeg odmora je minimalno 22. Na pitanje kolika je prosečna zarada trgovca u Lidlu, naša sagovornica kaže da će plata zaposlenih u prodavnici biti bolja u odnosu na tržišni prosek.
– Lidl zaposlenima u prodavnici nudi i rad na nepuno radno vreme, što znači da zaposleni radi kraće od 40 sati nedeljno u radnoj nedelji koja traje pet dana. Zaposlenjem na nepuno radno vreme, zaposleni ostvaruje iste benefite kao i kolege na istim pozicijama čija je radna nedelja puna, od 40 sati. Tako, ovi zaposleni imaju jednak broj dana godišnjeg odmora, godina rada donosi punu godinu staža, prijavljeni su na ugovoren iznos plate za koji se uplaćuju srazmerni doprinosi i osiguranja.
Prednost ovog načina rada je i to što zaposleni za adekvatnu naknadu, radi manji broj sati i ima više slobodnog vremena – ističe Milardović.
Lidl u velikom broju zemalja u kojima posluje primenjuje ovaj princip angažmana, koji kompaniji omogućava bolju organizaciju rada, a zaposlenima daje fleksibilnost uz konkurentnu naknadu, jer je sat rada u Lidlu bolje plaćen od tržišnog proseka u ovoj industriji. Brze kase su trend u trgovinama, smatra se da će one zameniti radnike, u Lidl kažu da u njihovim planovima za sada nije poslovanje sa kasama za samousluživanje.
– Veoma cenimo direktan kontakt sa našim potrošačima i smatramo da će uz pomoć naših zaposlenih na kasi, potrošači biti u mogućnosti da svoju kupovinu u Lidl prodavnicama obave brzo i jednostavno – zaključuje Milena Milardović, rukovodilac sektora za ljudske resurse u Lidlu Srbija.
A kako se zovu te fabrike u kojima su zaposleni čačani pa primaju platu da troše u lidl-u.
Pa samo koji dan ranije, su takvi kao ti ostavljali negativne komentare na vest da se gradi nemacka fabrika u Cacku.
Kupci ce da dobiju prepakovanu robu po visoj ceni a zaposleni ce da dobiju hahaha..znate vec sta!
Sta bi sa clankom o Magmi i namestaju za stan.
Stavili ste Tempo i Lidl u strogi centar grada, pa sad u Čačku nema ni trafike.
Zna se u Evropi gde je mesto trgovinama sa hiljade kvadratnih metara.
Alo kupac,nije u strogom centru,nego u industrijskoj zoni. Ovo ti nije robna kuca,nego malo veci supermarket. Jos nisi u Evropi i sa takvim stavom neces ni biti. Ti znas gde su prodavnice u Evropi,kladim se da nisi otisao dalje od Bg-a. I ko ti brani da kupujes kod dragacevca? Ne nego cu namirnice da kupujem na livadi u Samailama.
Postovani Interceptor. Samaila se nalaze na teritoriji opstine kraljevo,inace ime sela se menja po padezima tako da Vasa livada nikako ne moze biti u Samailama vec u Samailima a i tamo ne moze jer eto lidl gradi supermarket na teritoriji opstine Cacak.Sa srecom. A da ne bude da ja nesto pametujem treba uvek pitati mestane kako im se selo zove. Mene interesuje gde se obavlja razgovor za prijem radnika i kako to odjednom kad objekat pocne da radi svi radnici su na svojim radnim mestima a prethodno nema ni konkursa niti bilo kakve informacije kome i gde se javiti. Eto. Uzdravlje.