Mesna industrija pred kolapsom, pečenjare poluprazne
Mesna industrija u Srbiji je pred kolapsom jer nema kome da ponudi svinjsko, goveđe i pileće meso, pošto su hoteli i restorani zbog pandemije virusa COVID-19 prazni, nema stranih i domaćih turista, a i izvoz je obustavljen. U problem su i čačanske pečenjare u kojima je opao promet za oko 50 odsto u odnosu na period pre koronavirusa.
Proizvođači junećeg mesa već dugo se nalaze u problemu jer, posle najave ministra za poljoprivredu, Branislava Nedimovića u maju 2018. godine, da će u Tursku moći da se bez carine izveze 5.000 tona junetine, proizvođači su povećali tov, a tursko tržište ne pokazuje interesovanje za sve te količine. Epidemija koronavirusa samo je podoršala stanje, a proizvodjaci ne znaju sta dalje.
— Tovljači junadi su u velikom problemu. Posle velikih najava iz 2018. cena je od 30 do 40 pala u odnosu na tu godinu. Kako ćemo preživeti to sam bog zna. Radim tov junadi sa sinom, imamo u našem objektu oko 70 grla. Stigla su za isporuku ali nema ni potražnje. Kome god ponudiš kaže sačekajte. Problem je što treba da hraniš stoku, a stočna hrana nije opala, kukuruz je čak poskupeo. Iz Crne Gore su bili najveći kupvi, ali kažu nema turista nema potrebe — kaže Tihomir Đurović, direktor Zemljoradničke zadruge Čačak iz Mršinaca.
Da je mesna industrija u problemu svedoče i čačanske pečenjare. Prodaja je opala i do 50 odsto, a tome je najviše doprinelo otkazivanje svadbi i veselja.
— To je baš uticalo. To je taj procenat pada gde je došlo do poremećaja na tržištu gde su svi u problemu, dobavljači, naročito proizvođači jagnjadi su baš u problemu. Prasići su se držali, ali sada su se svukli sa cenom. Pad prometa je od 40 do 50 odsto, sa istim brojem radnika, pa možete pretpostaviti u kakvom je stanju naša branša. Što se tiče pečenjare Janković, ona je dugo prisutna na tržištu i spremni smo da žrtvujemo profit, ostali su svi radnici u firmi, do kad će to sve da traje videćemo. Žao mi je što je u ovom deljenju karata ugostiteljstvo i turizam najlošije prošlo — kaže Vlade Janković, vlasnik pečenjare Janković.
Vlasnici kažu da trenutno životare, ali da će ako epidemija potraje verovatno i promeniti delatnost jer sve mere koje danas predlaže država su kratkoročne.
— Trenutno životarimo. Mi smo sposobni, znamo da radimo, vredni smo, ako ne možemo ugostiteljstvom radićemo nešto drugo. Sve te mere su kratkoročne koje država donosi i neće imati nekog uticaja, možda mesec, dva. Jedino rešene je u rastu prodaje. Ako bude potrajalo država ništa neće moći da uradi, doći će do preraspodele radnih mesta, narod će se okrenuti drugim poslovima. Do Nove godine i nekako, ali ako se prelije i na narednu, navike će se promeniti i moraćemo da vidimo šta dalje — poručuje vlasnik pečenjare Janković.
Proizvodjači navode da je jedan od razloga što je cena mesa opala i veliki uvoz mesa za prerađevine iz inostranstva bez carine ili prelevmana, zbog čega su dve velike industrije mesa u Srbiji zatvorila klanice i uvoze ga.
Pa oni i jesu slabo radili. Nisu to neki veliki biznisi pa da zgradu mozes da zidas od toga…
Rešenje je jednostavno: SNIZITE CENE I REŠEN PRIBLEM!!!!
Nije problem cena nego je problem da li ima kupaca.
Prasići 200 din. a pečenje 1200 treba da budu prazne pečenjare.Bikovi pojeftinili na 1.7 euro a u kasapnici neskidaju cene junetina 750 din.
Jeste, a inace je poznato da se prase samo zakolje i uredi i ispece na suncu. Nema tu nikakvih drugih troskova, samo uteras prase u krug pekare i ono dalje sve samo odradi…
Zato se Jankovic preorjentisao na gradjevinarstvo.
Sta bih dao da ona skotina od coveka Matijevic propadne, ali skotina ima podrsku od DBa…
Nikada u njegovoj radnji nisam kupovao,ali druze znaj jedno: u apsolutno svim mesnim industrijama se sve radi isto.Niko tu nista ne baca.Sve ono sto su pricali za Matijevica rade i sve druge kompanije.Ako mislis da je u karneksu ili juhoru i drugima drugacije,grdno se varas. Najveci napadi na njega su od njegove konkurencije i stranaca,jer on ima 28 hiljada hektara u vlasnistvu i najveca tovilista u zemlji.Kako je do toga dosao ne znam,ali znam da je problem jer je on Srbin koji posluje u Srbiji.Da je svaba bio bi najbolji…
Pa kako vaznije sramota držite monopol na cenu žive vage presadi kolko stanova ilokala ste zaradili zatražite po moć od države uzimate odsirotinska usta pa novitovic pravi soliter salu svi ćete jednogdanaotici avama su gladne oci vas pojedine trebavas dati kolovamtreba inapoiti naraniti Budak ucelo
Najobičnija Čajna kobasica u prodavnici košta 1000din kg. I to minimum. I neko lud da kupuje ? Neka, tako i treba. Neka propadnu.
Meso nam je već dugo najskuplje u Evropi. Nije mi ih žao. Neka smanje cene.
Bolje je uvesti nego proizvesti. Vise se zaradi. Seljaci su uvek bili da se odazovu mobilizaciji i da idu u rat, da placaju porez i da se muce da zarade koru hleba… uvek je bilo tesko a sada je pakao za poljoprivredu i jos gore ce biti… sad ce se profesionalac javiti i mlatiti porukama kako je sad zlatno doba_rekao vodja.
Jankoviću baš mi te žao dal da postavim kutiju za prilog ispred pečenjare more sram vas bilo jagnjad dzabe uzimate al cene ne spuštate zatvaranje ako ste u gubitku
Bice narod zdraviji, preradjevine su pune otrova.
Ja lično sarađujem sa gore pomenutim koji pravi „soliter“ salu i sarađujemo isto kao pre korone, ja mu javim za koliko dana koliko prasića mi stiže i on dođe i uzme. Tako da što se tiče plasmana problem nemam. A sad što je prase živa vaga 200 dinara, a pečenje 1000 i kusur nije mi on kriv, takva je cena na tržištu. Sam sam kriv što se ne usudim da krenem sam, jedno dnevno dosta. Tako je i sa tovljenicima, prodaš ga kao poluprerađeno i cena je više nego puta dva u odnosu na cenu živog tovljenika, i to prodato kao „čerek“. Matematika je prosta, smanji obim proizvodnje i prodaji kao gotov proizvod (pečenje, kobasica, pršuta…) ili poluproizvod (čerek, uređena polutka praseta…) i eto zarade veće sa manje rada. Ja to lično ne radim jer mi je svinjarstvo to dodatni prihod, a ko živi od toga u problemu je, što zbog plasmana, što zbog cene kako životinje tako i stočne hrane, a i svi pečenjaru plaćaju istu cenu. Nekad je bilo kad dođe pita za cenu, a sad kaže toliko plaćam… Seljak, uvek bio muzara, ma u kojoj proizvodnji, najmanje on zaradi od svih u lancu. Samo dodatna prerada (prasića, tovljenika, paprike, kupusa, šljive…. svega) ako se želi do pristojnoe zarade za uložen rad i trud, a i za finansijska ulaganja.