Minimalna cena rada
Danas su se predstavnici i predstavnice organizacija potpisnica Deklaracije o plati za život obratili javnosti povodom sutrašnje sednice Socijalno-ekonomskog saveta koja je poslednja prilika da se konsenzusom donese odluka o novoj minimalnoj ceni rada.
Vladimir Simović je ispred Centra za politike emancipacije konstatovao da minimalna zarada trenutno iznosi oko 35.000 dinara. Najavljeno povećanje minimalne cene rada od 14% podići će zaradu do 40.000. Procena je da plata za život, merena realnim troškovima života, iznosi 114.000 dinara što je tri puta više od važeće minimalne zarade. Ukoliko se nastavi trend rasta inflacije najavljeno povećanje minimalne zarade je daleko od adekvatnog i ukoliko ne bude dodatnog usklađivanja izvesno je da nam preti socijalna katastrofa.
Sarita Bradaš, istraživačica Fondacije Centra za demokratiju, istakla je da je iznos minimalne zarade u 2022. godini ispod relativnog praga siromaštva za tročlanu porodicu koji iznosi 39.600 dinara. Izvesno je da će i uz sadašnje povećanje, naročito ako uzmemo u obzir trendove inflacije, minimalna zarada ostaviti radnike i radnice u riziku od siromaštva.
Marko Aksentijević, iz Ministarstva prostora, istakao je da visoki troškovi stanovanja predstavljaju nevidljivi zid socijalne i društvene mobilnosti. Porodice sa dva prosečna primanja ne mogu da priušte plaćanje rente po aktuelnim cenama. Aksentijević je dodao da je za kupovinu prosečnog stana u Srbiji potrebno izdvojiti celih 10,5 prosečnih godišnjih zarada, što ukazuje na to da ljudi koji rade za minimalnu zaradu praktično ne mogu sebi da obezbede krov nad glavom.
Mario Reljanović, profesor radnog prava iz Centra za dostojanstven rad, istakao je da bi minimalna zarada trebalo da bude pre svega socijalna, pa onda ekonomska kategorija i da je ona tu da štiti elementarno dostajnstven život radnica i radnika. Razlika između minimalne zarade i plate za život nam govori kako se kod naših političara kotira pravo na dostojanstven život. Način na koji je minimalna zarada regulisana u Zakonu o radu nije ono kako bi ona trebalo da se tumači. Ona treba da štiti radnike i da bude samo privremena mera, a kod nas je ona tu da štiti poslodavce i od izuzetka ostala je pravilo.
Govornici su poručili da zahtevaju od predstavnika Vlade Republike Srbije i poslodavca da na sednici Socijalno-ekonomskog saveta uvaže zahteve sindikata da se minimalna zarada poveća odmah i da se uveća u skladu sa realnim troškovima života. Minimalna zarada mora da omogući zadovoljene socijalnih i ekonomskih potreba radnica i radnika i njihovih porodica.
Deklaracija o plati za život potpisana je juna ove godine od strane tri sindikalne centrale, UGS “Nezavisnost”, Savez samostalnih sindikata Srbije i USS “Sloga”, kao i 18 udruženja građana: Centar za politike emancipacije, Centar za dostojanstven rad, Fondacija Centar za demokratiju, Socijaldemokratski klub, Ministarstvo prostora, Centar za održivi razvoj Srbije, Zajedničko – Platforma za teoriju i praksu društvenih dobara, A11 – Inicijativa za ekonomska i socijalna prava, Koalicija za razvoj solidarne ekonomije, Alternativni centar za devojke, Ženska platforma za razvoj Srbije, Centar modernih veština, Liceulice, ASTRA, Centar za istraživanje javnih politika, ROZA – Udruženje za radna prava žena, Rekonstrukcija ženski fond, FemPlaz. Deklaracija o plati za život je prvi korak u stvaranju široke koalicije koja će se boriti za bolji životni standard svih radnica i radnika u Srbiji.
_______________________________________________________
Ja bi dao predlog da AV i njegovi saradnici rade za minimalac. Tako bi bili velike patriote a ne ovako drpaju koliko hoće a puna im usta Srbije.
Ova država je bogata,ko hoće da radi,za jedan dan zaradim minimalac
А судски извршитељи раде као на дивљем западу. Обрачунају колико хоће, држава ради као на дивљем западу, дала им је законом да наплате по завршеном спору награду.Те тако даћу пример. некретнина која је коштала 1.400.000 извршитељ је наплатио 1.200.000 за два рочишта,после извесног времена стигло је обавештење да мора да плати још 200 евра награду што је предмет завршен. То да ли имамо да их наградимо да ли желимо да их наградимо, ми се не питамо за сопствена средства.Онај ко је донео и смислио овакав закон треба да сноси одговорност, али пред ким, пред радницима који примају минималац, они који исто мортају да плате још па још.
Ми смо народ који је дозволио да у сопственој држави трпимо, без права гласа.
Ми смо криви што нас заступају синдикати који никада ништа не питају радника. Говоре у наше име.
А хоће ли неко од њих да погледа колике су државне плате по факултетима, општинама, јавном сектору,како су сви држава у држави,награђују се добијају проценте,а плате из буџета држава шаље једну плату а многи примају још једну из сопствених средстава,Држава,министарства, закони,ту је кривица за све јавашлуке бахатости пропаст.
По ком основу је донет закон да руководиоци имају сва овлашћења да могу да раде и руководе располажу финансијама одлучују запошљавају, то једино могу ако им је отац оставио у наследство. Са државом нашом раде шта хоће деценијама и све је горе, а раде зер им је закон дозволио, држава, где је Синдикат?
Да ли синдикат зна да сви у државним установама добијају плате, награђивања, додатне проценте не зато што раде него зато што имају право да узимају, и кад се све сабере колико је таквих добро је да радник има и минималац.Корова колико хоћете а држава прска да боље напредује.
А синдикат хоће да спашава за минималац.
У државним установама раде шта хоће по закону,радна места три у један све рођак до родјака руководства, руководство хијерархија којима ће доћи ускоро време да љубимо руку или да кад наиђу поклањамо се понизно.
Нама треба Закон који ће да спаси и народ и државу, ови који седе и наводно бране интересе радника су добро плаћени а и лепо им је место да проошетају на рачун други.
Кад ми сами себе не штитимо кад ми који смо ова држава не дамо свој голас и отпор, нема ништа, а зрело доба за револуцију, ово је задње време бахатости над нашом сиротињом.
Niko neće posao upravnika zgrada,zaradim isto kao notari,za jednu sedmicu zaradim par minimalaca
50 dinara po satu je sasvim dovoljno za ovu stoku… Pa neka uzivaju..
Ja kao veštak,zaradim više minimalaca za dan,niko nije imun na pare