Ministarstvo i malinari u ponedeljak na sastanku u Arilju
Predsednik uduženja proizvođača malina „Vilamet“ Mileta Pilčević izjavio je danas da ih je Ministarstvo poljoprivrede pozvalo u ponedeljak, 8. jula, na razgovor oko otkupne cene malina i kašnjenja u isplati preuzetog voća i najavilo da će na taj sastanak doći i ministar poljoprirede Aleksandar Martinović.
Pilčević je agenciji Beta rekao da je Ministarstvo poljoprivrede na zahtev tog uduženja da još jednom razgovaraju jer će u suprotnom preduzeti radikanije mere i organizovati protest pred Vladom Srbije u Beogradu, predložilo da organizuju zajednički sastanak sa vlasnicima hladnjača.
„Iz Ministarstva poljoprivrede su nas pozvali na sastanak i oni će ga organizovati, pozivanjem otkupjivača, a mi nemamo ništa protiv da pozovu i druga uduženja proizvođača malina“, rekao je Pilčević.
Naveo je da je to udruženje tražilo da se sastanak održi u Arilu gde je sedište proizvodnje i najvećih otkupljivača, a dolazak je najavio i ministar poljoprivrede Aleksandar Martinović.
„Nećemo više da idemo u Beograd, ako odemo to će biti protest pred vladom ako se ne nađe neko rešenje za nisku otkupnu cenu maline od 220 do 250 dinara po kilogramu, a u trgovinama je i po 2.000 dinara“, rekao je Pilčević.
Dodao je da će na sastanku tražiti da se utvrdi jedinstvena otkupna cena za celu Srbiju i da nigde u svetu ne važi pravilo da otkupna cena, kako tvrde neki otkupljivači, nema veze sa cenom u trgovinama.
Istakao je da je veliki problem i to što otkupljivači kasne sa plaćanjem preuzete maline jer tvrde da ne mogu da dobiju kredit, pa onda proizvođači nemaju novac da plate berače.
Pilčević je rekao da će uskoro početi i berba kupina, te da treba utvrditi otkupnu cenu i tog voća.
Prošle godine kupine su, prema njegovim rečima, otkupljivane po 80 dinara za kilogram i mnogi su uništili to voće, pa je nelogično da pada ponuda, a i cena.
Kilogram malina se ovih dana na pijacama prodaje po ceni od 600 do 700 dinara.
Ovi malinjaši su do prošle godine redovno glasali Žvalonju i čmar mu ljubakali. Pa, šta bi sad, bemmumiša?!
Skup pesticid, zato je i skupa malina. Malo manje da ga stavljaju bila bi jeftinija i zdravija proizvodnja.
Valjalo bi da se kupi još neki kartonski stan u Čačku za djecu. Ondak bi postali gradjani malinari a vozili bi Škodu superbu i išli bi u Proleće da piju piće.