Mladi i preduzetništvo
Proces tranzicije, stihijska privatizacija i urušavanje društvenog industrijskih giganata koji su zapošljavali na hiljade radnika glavni su uzročnici urušavanja srpske privrede i rast stope nezaposlenosti. Kao jedan od osnovnih pokretača srpske privrede ali i smanjenja nezaposlenosti, mnogo pre početka procesa tranzicije, razvoj preduzetništva se navodio i navodi kao bitan preduslov. Naročito kada je reč o mladima suočenim sa nezaposlenošću koji se u sve većem broju iseljavaju iz Srbije.
Upravo zbog toga, od političkih promena na ovamo, širom Srbije, uz finasijsku podršku inostranih donatora i nevladinih organizacija pokrenut je čitav niz projekata koji za cilj imaju promociju preduzetništva kako bi što više maldih započelo sopstveni biznis i na taj način smanjila stopa nezaposlenosti. Tom idejom vodila se i redakcija potala Ozon pres kada je odlučila da kroz serijal tekstova pokuša da dođe do odgovora u kojoj meri su mladi zainteresovani za pokretanje sopstveneog biznisa i ko je su to prepreke koje ih očekuju na putu od inicijalne ideje do konačne realizacije?
Kada je reč o preduzetništvu, kao i ostalim temama koje podrazumevaju društvene i ekonomske promene u Srbiji vrlo brzo se ispostavilo da je teorija jedno, a realno stanje nešto sasvim drugo. Odnosno da na jednoj strani mladi koji izlaze iz srednjih škola i sa fakulteta ili malo znaju o načinima pokretanja sopstvenog biznisa ili su nezainteresovani za tako nešto gajeći nadu da će posao pronaći u državnom sektoru i na taj način rešiti egzistencijalne probleme. Upravo na tako nešto ukazuju istraživanja koja je svojevremeno među studentskom populacijom u Srbiji radila organizacija Građanske inicijative.
Prema rezultatima istraživanja iz 2011. godine, najveći broj studenata (80,62 odsto) ima želju za pokretanjem sopstvenog biznisa. Ispitani studenti, njih 43,97 odsto, uglavnom se slažu sa konstatacijom da je privatni biznis uspešniji od poslovanja u drugim oblicima svojina, kao i da u našoj zemlji ljudi još ne znaju prave poslovne mogućnosti privatnih preduzeća – sa ovom poslednjom konstatacijom se slaže 48 procenata ispitanika, što ukazuje na potrebu da se u Srbiji promovišu uspešni preduzetnici i na taj način promene određeni stereotipi koji postoje u vezi sa preduzetništvom i upravljanjem sopstvenim preduzećem. Anketirani studenti, u najvećoj meri (60,38 odsto), smatraju da se preduzetnik mora osloniti na sopstvena sredstva u funkciji pokretanja sopstvenog biznisa.
Razlog za ovakav stav može se posmatrati kao posledica nedovoljnog poverenja u banke i druge institucije koje nude finansijska sredstva za pokretanje biznisa. U prilog ovoj konstataciji ide i stav anketiranih studenata (53,74 odsto) da startup krediti poslovnih banaka nisu povoljni. Naime, studenti smatraju da su start up krediti poslovnih banka opterećeni visokim kamatnim stopama (80,38) i dugim procesom do dobijanja sredstava (14,42 procenta).Kao razlog za nepokretanje sopstvenog biznisa, anketirani studenti navodeda nemaju pravu ideju (78,42), što ukazuje na neophodnost da se, u sklopu promovisanja razvoja koncepta preduzetništva na fakultetima i visokim školama, insistira na razvijanju preduzetničkih veština.
Istraživanje rađeno 2012.godine pokazuje da, kao razlog za nepokretanje sopstvenog biznisa, anketirani studenti najviše ističu: nedovoljno finansijskih sredstava (29,43%) i nesigurnu političku i ekonomsku situaciju(20,38%). Rezultati istog istraživanja pokazuju da većina studenata (80,00%) smatra da u Republici Srbiji trenutno ne postoji odgovarajući ambijent koji stimuliše mlade za pokretanje sopstvenog biznisa. Kao razlog za ovaj stav studenti su naveli: nedostatak finansijskih sredstava (32,26%), nestabilna politička i privredna situacija (29,75%) i preveliki porezi (20,30%). Kada se uz to još i doda da ne postoje specijalizovane institucije koje podržavaju mlade pri pokretanju biznisa, onda se dolazi i do razloga zbog čega se mladi nerado upuštaju u pokretanje sopstvenog posla.
Okrugli sto Foruma privrednika Čačka o mlađim generacijama u privredi
Prema statističkim podacima industrijski razvijenih zemalja, samo 30% porodičnih firmi opstane pošto ih preuzme mlađa generacija. Savladavanje procesa upravljanja važna je tema za sve uspešne porodične firme kod nas; zato je Forum privrednika Čačka , u okviru projekta “Mladi preduzetnici u akciji”, organizovao okrugli sto na temu „Prenos funkcije upravljanja porodičnim kompanijama na novu generaciju“ i preduzetništvo u srednjim školama.
*video snimak realizovan u saradnji sa TV Telemark
Tekst objavljen u okviru projekta “Mladi i preduzetništvo”, koji je u okviru javnog Konkursa za sufinansiranje projekata za ostvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja na teritoriji grada Čačka u 2015. godini, sufinansiran iz budžeta Grada čačka.
___________________________________________________________