„Moja bašta“ okupila povrtare, voćare…
Udruženje poljoprivrednika „Banatska lenija“ organizovalo je u Kikindi tradicionalnu, ovog puta dvodnevnu manifestaciju „Moja bašta“ na kojoj je svoje proizvode predstavilo oko sedamdeset izlagača, a štand su imali i gosti iz Mađarske.
„Moja bašta“, kao i obično, okupila je uspešne poljoprivrednike, pokazala da su proizvodi s naših njiva s pravom dobro pozicionirani i na svetskoj pijaci te da su brojna ovdašnja gazdinstva primer dobre prakse koji treba slediti. U organizaciji manifestacije „Banatskoj leniji“ pomogli su opština Kikinda, Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo, Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine, te privredne, savetodavne i naučne institucije.
– U okviru projekta „Dani poljoprivrede Kinkinda 2015“ jedna od najvažnijih aktivnosti je manifestacija „Moja bašta“, šesta do sada. Prvog dana, u četvrtak, u skupštinskoj sali kikindske opštine održan je okrugli sto posvećen temama udruživanja poljoprivrednika, bez obzira na to da li je reč o zadrugama, asocijacijama, udruženjima… jer je to možda i najvažniji preduslov uspešnijeg nastupa na tržištu i plasmana poljoprivrednih proizvoda. Takođe, razgovaralo se o pretprisupnim fondovima za ruralni razvoj, odnosno IPARD programu, koji je pred nama i za koji poljoprivrednici treba da se pripreme i što bolje informišu – rekao je predsednik UO Banatske lenije Nikola Filipović nakon panel diskusije u kojoj su učestvovali predstavnici poljoprivrednih udruženja, Ministarstva poljoprivrede, Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, Severnobanatskog okruga, Opštine Kininda i konsultantske kuće „Speskom konsalting“.
Pomoćnik ministra poljoprivrede zadužen za evropske integracije Dragan Mirković kazao je da se došlo do zaključka da sve nedostatke svi akteri u ovom poslu treba zajedno da rešavaju – i probleme nedovoljnog udruživanja poljoprivrednika i nedostatka konkurentnosti i lojalne i nelojalne konkurencije, odnosa sa prerađivačkom industrijom…
– Moramo da razgovaramo, uvidimo kako ćemo probleme rešiti da bi stigli do evropskih fondova i koristili ta sredstva kao trening za buduće članstvo u EU. Neophodno je da radimo zajedno, da u saradnji sa lokalnim samoupravama, savetodavnim službama i drugim institucijama približimo IPARD program koji je Evropska komisija odobrila Srbiji početkom ove godine i za koji se očekuju prvi pozivi – naglasio je on.
Biljana Viduka iz „Speskom konsaltinga“, saradnica na projektima „Banatske lenije“ istakla je da je veoma važno da poljoprivrednici dobiju sve neophodne iformacije o IPARD programu kako bi mogli da mu pristupe.
– Treba sada početi, važno je da krenemo sa pripremom što pre, a valja imati u vidu da se taj proces se ne završava u trenutku kada se otvori konkurs jer tek onda zapravo počinju ozbiljne obaveze korisnika. Ceo program je složen i zahtevan, podrazumeva prepreke koje će se javljati na terenu, a uz to, postoje ozbiljne procedure i ozbiljna kontrola tih sredstava. Ali, IPARD ne treba da nas plaši već sve to treba da nam ide u prilog – poručila je Biljana Viduka.
S. Gluščević
__________________________________________________________