Moljac uništava čačanski krompir
Drugu godinu zaredom krompirov moljac preti da uništi sav rod krompira na parcelama u čačanskom kraju.
Poljoprivredna savetodavna služva upozorava da je situacija veoma zabrinjavajuća, pošto s epsolednjih dana beleži povećana bronost ove štetočine u selima Zablaće, Baluga, Mrčajevci, Goričani…
-Pojavila se treća generacija krompirovog moljca, koja bi, po svim procenama mogla da bude najštetnija do sada. U poređenju sa prošlom godinom šteta bi mogla da bude još veća, pa smo poljoprivrende proizvođače upozorili na nužnost upotrebe odgovarajućih preparata. U ovoj fazi preporučuje se koragen, pošto se uništavaju položena jaja ženki krompirovog moljca, kaže Svetlana Stanković iz Poljoprivredne stručne službe.
Problem sa ovim štetnim insektom je što on može da napravi problem tako da se to ne odrazi na izgled nadzemnog dela biljke. Međututim nakon vađenja krompira iz zemlje se vidi da je veći deo roda uništen.
Dvadesetak čačanskih poljoprivrednika tužilo je prošle godine Ministarstvo poljoprivrede zbog uništenog roda krompira, jer ih ndležna služba nije obavestila o najezdi moljca.
Poštovani,
Moram da se oglasim komentarom ,jer ste ste u ovom članku pozvali na moju izjavu o suzbijanju krompirovog moljca, a koju Van ja nisam dala . PSSS Čačak pet godina unazad prati ovog štetnog organizma preko feromonskih klopki, a tri godine u selu Zablaću u ogledima proverava efikasnost preparata, kao i pravi trenutak za hemijski tretman. 2015. utvpđena je lista preparata koji su pokazali efikasnost u suzbijanju, utvrđen je kritičan trenutak u suzbijanju. Kao rezultat našeg rada, u 2016. godini dobijeno je rešenje za upotrebu određenih preparata na period od 120 dana . Pre svega preparat CORAGEN 20SC u dozi 0,15-0,20 l/ha i GROM 0,4 l/ha. Već su date dve preporuke za tretman CORAGENOM 20SC u najkritičnijim područjima ( sela:Zablaće, Baluga Zablaćska, Goričani, Mrčajevci…), a juče i za Opštinu Gornji Milanovac, gde je brojnost dostigla kritičan prag.
U prošloj godini PSSS Čačak je pratila brojnost krompirovog moljca na dva lokaliteta ,uz meteorološke stanice: Zablaće i Baluga. Planirani su ogledi na oba punkta, ali je sproveden samo u Zablaću jer je u Baluzi rana sorta krompira bila povađena u trenutku optimalnom za hemijski tretman. Brojnost krompirovog moljca je i 2014. u periodu kraj jula i početak avgusta bila visoka, a da nisu zabeležene velike štete na usevima krompira. Visoke temperature i suša 2015.,u istom periodu, uslovile su brzo propadanje cime i stvaranje pukotina u zemljištu kroz koje je moljac lako došao do krtola. Na portalu prognozno izveštajne službe dato je upozorenje proizvođačima za primenu agrotehničkih mera zaštite , pre svega navodnjavanja. Preporuka za hemijski tretman nije se mogla dati, jer nije imalo registrovanih preparata za ovu štetočinu. PSSS Čačak se prošle godine obratio samo jedan proizvođač iz Baluge, ali kada je već bilo kasno i usev bio uništen.
Članak koji se prošle godine pojavio na istom ovom portalu, narušio je ugled naše službe i smatram neopravdano okrivio ljude koji su prepoznali problem i radili na njegovom rešavanju. Molim Vas da nam se u buduće obraćate direktno kao i ostali mediji, sa kojima imamo izuzetno korektnu saradnju. To je jedini način da do poljoprivrednih proizvođača stigne tačna informacija i u pravo vreme.