Prethodni članak
Na današnji dan počela izgradnja Fabrike hartije
Objavljeno 23/08/2017
На данашњи дан 23. августа 1929. године дневни лист Политика објавила је вест о почетку изградње Фабрике хартије у Чачку. Како стоји у краткој информацији, општина је за изградњу фрабрике уступила земљиште, док је инвеститор била фирма Пантић и Југовић која је у подизање погона инвестирала тадашњих 18 милиона динара.
Фабрика хартије данас не ради, након неколико неуспешних приватизација. Без посла је остало 260 радника. Садашњи власник је Фабрика картона Умка која је купила фабрику из стечаја. И поред обећања у њој још увек није покренута производња.
A energane odnešene iz Čačka
Slika i prilika ove „države“!
Moja majka dan danas pati za svojim radnim mestom bez kog je ostala sa ostalih 259 radnika. Radila ceo zivot, nadala se spokojnoj penziji,i kad je ostalo jos malo do penzije poslase je kuci. Sramota, toliko ste nevinih ljudi unesrecili lopovi lazovski!!!!
umka nikada i nece pokrenuti proizvodnju, samo im je bila potrebna energana
Organizator čačanske političke oligarhije, jedan od grobara Fabrike reznog alata, kopredsedavajući Voju Iliću, često u uspehe ubaraja fabriku hartije.
Sve su to „uspesi“ pomoću kojih oni izbijaju u prvi plan, i zamajavaju narod koji ne može da dobaci ni do 25 000 dinara plate (ako uopšte ima posao).
Koriste beogradsku propagandu za svoju poziciju, sa koje postavljaju direktore javnih preduzeća, ustanova, škola… Sad će i ulice imenovati. Treba za njih imati želudac.
Само да се зна још један податак.Фабрика је пуштена у рад 1935 год.по обављеном техничком прегледу.Председник комисије био је угледни чачански дипломирани грађевински инжењер,геолог и овлашћени геометар ИСИДОР ЈАЊИЋ.Његовим ђацима чика Исо.Комисија је имала само неколико ситних примедби око заштите на раду око ротирајућих уређаја неких машина.Извор података Изворник МИАЧ Чачак.Еве неколко седмица по околним вукојебинама роваре некаке прцаљке од машина раскопавајући путеве и полажући некаке цевке.Цео посао раде без пројеката геодетског снимања постојећег стања дна ископеног рова полагања песка испод цевки геодетског снимања положене цевке па опет затрпавање песком цевки па на крају затрпавање рова са потребном збијеношћу.Грађевински инспектори су вероватно у кућици да не ометају радове без икаквих ознака градилишта назива извођача инвеститора и остали законских ознака и обавеза.Е сад треба поставити питање важе ли у овој држави закони за све или само за гладну гулију.