Na more tek od polovine jula
Iako se, nakon opadanja pandemije kovida 19, granice zemalja postepeno otvaraju, a plaže ovih dana u omiljenim letovalištima za srpske turiste veoma oprezno počinju da rade, samo za domaće goste i uz stroga pravila ponašanja, domaći turistički radnici se uveliko spremaju za sezonu.
Većina agencija će u Srbiji početi da radi oko 1. juna, i mahom su optimistične u uveravanjima da ćemo ove godine svakako ići na more, ali tek od polovine jula, kada će, prema do sada poznatim detaljima, sezona najverovatnije zvanično početi.
– Na more će se svakako ići, a prema našim optimističnim predviđanjima, očekujemo da će sezona početi oko 15. jula. Otvaranje plaža u letovalištima koja su našim turistima omiljena, takođe govore u prilog tome. Prema informacijama koje za sada imamo iz Grčke, Turske, Crne Gore, Bugarske, hotelijeri i turistička industrija se generalno spremaju za isti datum, kaže Aleksandar Seničić, direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije – YUTA.
On ističe da sve naredne odluke i dalji razvoj situacije zavise u najvećoj meri od odluka države o bezbednosnim protokolima koje će strani turisti morati da ispoštuju.
– Za sada je na snazi preporuka da se granice EU ne otvaraju pre 15. jula. Ne znamo kako će izgledati nove mere, o kojima će naša država odlučiti posle 1. juna. Već sada se govori o potpunoj relaksaciji protokola na granicama. Mi se pripremamo za dve situacije, jedna je ublažavanje mera, bez neophodnih testova na virus, gde će putnici prolaziti samo sa merenjem temperature i uz koridore za prolazak, i slično. Pripremamo se i za varijantu da ostanu testovi i nešto rigidnije kontrole na granicama i aerodromima, što će svakako smanjiti broj turista. Najveći broj putnika koji nisu želeli da otkazuju aranžmane od nas očekuju upravo informacije o protokolima, kako bi doneli odluku da li da putuju, i mi sada radimo na tome da im te informacije i obezbedimo, mada to u ovom trenutku ne zavisi od nas, navodi Seničić.
– Za domaću turističku industriju utešna je činjenica da je veoma mali procenat naših građana otkazao aranžmane, a da većina njih zove agencije upravo da bi se raspitala o uslovima putovanja i testiranjima na korona virus, potvrdio je i Milan Lainović, direktor agencije Belvi Travel.
On objašnjava da će većina turističkih agencija početi da radi oko 1. juna.
– Pripreme su u jeku, dogovaramo se sa stranim partnerima, koji nam potvrđuju da će očekuju početak sezone u prvim nedeljama jula. Do sada je aranžmane otkazalo samo 10 odsto klijenata, što je ohrabrujuća brojka, s obzirom da je slična i u regularnim okolnostima, kaže Lainović.
Iako bez jasnih odluka o otvaranju granica, neke od zemalja čija su mora omiljena destinacija za letnji odmor srpskim turistima ovih dana objavljuju da otvaraju svoje plaže. Ipak, za sada su kupanje u Grčkoj, Italiji, Francuskoj, Crnoj Gori, Hrvatskoj i drugim zemljama omogućeni samo domaćim turistima, i to uz stroga pravila ponašanja. Tako su grčke vlasti ovog vikenda otvorile oko 500 plaža, uz ograničen broj posetilaca, distancu između suncobrana i ležaljki, i obaveznu dezinfekciju mobilijara i sanitarnih prostorija, dok će se hrana pakovati umesto što će gosti sedeti za stolovima. Očekuje se da Vlada od 1. jula dopusti ponovno otvaranje hotela, ali samo onih koji rade cele godine, a ne i sezonskih.
Slične mere na snazi su i na plažama Crnogorskog primorja, koje su takođe počele da rade proteklog vikenda. U tu zemlju će, iz Srbije, moći da se uđe tek početkom juna. Optimističnije najave stižu od predstavnika hrvatskih vlasti, koji su najavili da bi prvi strani gosti mogli da se očekuju već 1. juna, najkasnije sredinom narednog meseca.
Istovremeno, plaže na severu Francuske i na Sredozemlju počele su da rade u subotu, ali prema novim pravilima dopušteni su plivanje, ribolov i surfovanje, uz poštovanje fizičke udaljenosti, dok sunčanje i dug boravak na plaži i dalje ostaju zabranjeni. Ljudi koji žive u zonama zemlje u kojima se infekcija koronavirusa nije jako proširila, mogli su na plažu od prošlog ponedeljka, kada je počelo popuštanje restrikcija.
Italijanska turistička industrija čvrsto se usmerila na 3. jun kada se ponovo otvaraju regionalne i međunarodne granice i dozvoljava dolazak prvim turistima od kada je zemlja ušla u izolaciju. U Španiji će neki zvaničnici tražiti produžetak vanrednog stanja do kraja juna, pa će, iako se mere izolacije ublažavaju, turizam u toj zemlji pretrpeti veliki udarac, procenjuju poznavaoci.
Turistička industrija u teškoj situaciji
– Iako će ova turistička sezona izvesno početi, ona svakako neće biti uspešna, u najboljoj varijanti može da bude 50 odsto od očekivanog. I to bi, međutim, u ovakvoj situaciji bilo sasvim dovoljno da se ipak preživi do zimske sezone, s obzirom da je ovo četvrti mesec da mi ne ostvarujemo nijedan dinar prihoda. Ukoliko bi se tako produžilo još neko vreme, plašim se da bi to bio kraj za veliki broj agencija, napominje Seničić i dodaje da država odugovlači sa obećanom pomoći, koja je turističkim radnicima sada neophodna.
Ako neko hoce u Crnu Goru, treba da se raspita pre nego sto ode i da ode iskljucivo kod Srba u Crnoj Gori, kako bi njima dali pare a ne onima koji nas iz Srbije mrze. Jer samo tako cete se osecati dobrodosli a novac ce otici u prave ruke.
Tesko da ce to biti kao ranije, ni jedna privredna grana nije ostala nepostedjena, pa ce biti i manje novca za turisticke aranzmane. Uostalom, ima vremena do jula, prvo da otvore granice.