Национално окупљање вратиће Србији економску сувереност
Пише: проф. др Тамара Миленковић Керковић
Србија је изгубила своју економску и финансијску сувереност и по својој колонијалној привреди и ниском животном стандарду грађана ближа је државама југа Африке него европским земљама
Власт СНС-а је до врхунца довела пљачкашку нео-либералну економску политику претходне власти која је створила колонијални модел привреде са три основна циља: 1.слабљење државе и укидање њене економске суверености, 2. економско уништење грађана и 3. енормно обогаћење партијско-корпоративне олигархије која данас броји 43 милијардера и 33.000 милионера, који су у 80% случајева своја богатства стекли у пословима са државом, док у Србији не постоји ни порез на луксуз ни порез на богатство.
Методе растакања економског, финансијског, привредног и прехрамбеног суверенитета Србије су комплексне, трају деценијама а осново оруђе је корупција, која је у Србији највиша у Европи, и због које су грађани Србије сиромашни.
Србија је постала трећа најсиромашнија држава у Европи, медијалне зараде грађана (500 евра) скоро су дупло мање од потрошачке корпе (850 евра) , милион пензионера прима 200 евра, док су поскупљења и цене животних намирница и горива у Србији највиши не само у окружењу, него и у великом броју европских земаља.
И БДП по глави становника у Србији је шест пута мањи од еврипског просека, али и од земаља у окружењу (БДП по глави становника у Србији износи само 7350 евра, док је у Црној Гори 9500 евра, у Хрватској 16.500 евра а у Европској унији 45.750 евра).
Домаћа индустрија готово да не постоји, тржиште је заробљено, конкуренција угушена монополима и олигополима, учешће страних банака на финансијском тржишту је преко 90%, стране компаније добијају и по 150.000 евра по радном месту, док наши грађани раде за минималац, домаћи привредници који пуне буџет са преко 65% у извозу учествују са само 3% , курс динара је нереалан и погодује само увозу, док Народна банка Србије нема права да финансира ни државу ни домаћу привреду, па је унутрашње задужење српске привреде и грађана готово достигло српски јавни дуг (40 милијарди евра), док се бруто друштвени производ вештачки повећава троструко преплаћеним коруптивним инфраструктурним пројектима.
Због губитка економске суверености, због колонијалног типа привреде и високе корупције која однесе 40% укупног буџета, Србија и њени грађани економски пропадају.
Овоме се може супротставити само економска политика Економског патриотизма коју заступа програм Националног окупљања – повратак монетарне суверености Народне банке Србије, увођење реалног курса динара и стварање домаће Развојне банке – реформа пореског система и прерасподела богатства кроз коначно испитивање имовине јавних функционера свих власти до сада, кроз прогресивно опорезивање, порезе на луксуз и богатство и драстично повећање пореза најбогатијима – и нови привредни развој заснован на разним облицима подршке домаћој привреди и обнови индустрије, пре свега у граничним и девастираним подручјима Србије где је неопходно задржати и вратити становништво.
Ауторка текста је потпредседница Српског покрета Двери и ауторка Економског програма Двери „За паметан економски развој“
_________________________________________________________________