Нафта појефтинила за 24 одсто, а гориво за два динара
Иако је цена барела нафте од 20. јануара 2020. године до 10. фебруара пала са скоро 70 на 53,27 долара, што је више од 24 одсто за мање од месец дана, возачи тај озбиљан пад нису приметили на бензинским пумпама. Наиме, од 6. јануара до 10. фебруара ове године, гориво је занемарљиво појефтинило. Бензин за 0,9 динара, дизел за 1,95, а течни нафтни гас је поскупео за 0,78 динара. Тиме се још једном потврдило да цена горива у Србији знатно спорије пада чак и уз стабилан курс евра и долара и пад цене нафте за скоро четвртину.
Да ли ће гориво наставити да појефтињује наредних дана остаје да се види, мада треба имати у виду да је барел нафте пре два дана са 53 поскупео на 55,79 долара, што би могао бити довољан разлог да се од даљег снижења за сада одустане.
У Удружењу нафтних компанија Србије кажу да на цену горива утиче много фактора, а не само цена сирове нафте, и због тога је незахвално прогнозирати даље кретање цена. Међународна агенција за енергетику ИЕА смањила је своју прогнозу раста глобалне потражње нафте у 2020. години за 365.000 барела на дан, што је најнижи ниво од 2011, пошто избијање епидемије вируса корона смањује потрошњу у кинеској економији, јавља „Глобал платс”.
Гориво би свакако могло да појефтини када би државна захватања била мања. Како ствари сада стоје, 55 одсто малопродајне цене горива чине државни намети, тако да се пад цене нафте и сви други утицаји односе на само 45 одсто цене. Компаније су сада смањиле цене, јер су им трошкови мањи.
Нафтне компаније оптимизују залихе према тржишту, те би држава могла, у периоду када се процени да су цене ниже, да повећа залихе, али је чињеница да већина држава ипак не чини.
Ако се упореде најновије цене горива код нас и у региону, Србија је, кад је о дизелу реч, и даље у самом врху, са ценом од 161,7 динара за литар. Скупље је само у Албанији. Истовремено је евро-дизел у Северној Македонији јефтинији за чак 51 динар него код нас, док је у БиХ јефтинији за 32,9 динара, а у Румунији за 32,2 динара по литру.
Ситуација је нешто повољнија ако се упореде цене бензина код нас и у региону. У Северној Македонији је најјефтинији и продаје се по цени нижој за 23 динара од домаћег. У Румунији је јефтинији за 22,2 динара по литру.
Иако се протеклих дана повела полемика о томе да би држава требало да почне озбиљно да стимулише потрошњу ауто-гаса као еколошког горива, због евидентних проблема се загађењем ваздуха у Србији, ово погонско гориво је од 6. јануара до данас поскупело на домаћим пумпама. Ауто-гас је у нашој земљи скупљи него у Бугарској за 24,9 динара, а у Македонији за 22,5 динара. Државна захватања у цени ауто-гаса износе 48,6 одсто, што значи да се скоро половина пара од сваке литре прелије у буџет.
Stop naprednoj pljacki !
Ne, zasto? Duplirao bi ja cene goriva, poreze ponovo a smanjio stoci plate i penzije pa glasaj ponovo!
Lopvska posla sns bande koja mesetari po drzavi i samo gleda gde ce namet biti veci.Ojadili su ovu zemlju i uzimaju ljudima crno ispod nokta!
Ovo su sns glodari
Najezda u toku spašavaj se ko može
ŠTO JES JES NAJGORI JE SNS
88 dinara državi 72 dinara sve ostalo što ulazi u cenu litra benzina. Plus carina, plus porez za svaku promenu vlasnika jednog vozila, u proseku 4 puta za jedan auto kupljen u Srbiji. Registracija, kazne, parkinzi. Ova država ustvari živi od motornih vozila.
2011. godina.
Nafta–95 din.
Kukuruz –24 din.
Maline– 235 din.
Subvencije po h—14.000 din.
*Prosecna zarada (bruto)–47.382 din., (neto)–25.738 dinara
2019.godina.
Nafta —165 din.
Kukuruz–16 din.
Maline–60 din.
Subvencije po h– 4.000 din.
Prosecna zarada(bruto)—77.879, (neto)–38.017 dinara.
U 2011. je za neto zaradu moglo da se kupi 263l nafte, a u 2019. moze da se kupi 230l nafte. O kom standardu se ovde govori?
Posle DS nije valjao. Xaxaxaxa . Laže narod, al voli kad ga lažu. Razmialite dobro, najbolje se u Srba kotira ko najbolje laže i ko obećava.