Nedostatak infrastrukture za odlaganje opasnog otpada
Period sedamdesetih i osamdesetih godina 20. veka, prostore bivše SFRJ, a samim tim i Srbije, karakteriše intenzivan industrijski razvoj, sa jedne, i nerazvijena ekološka svest sa druge strane. U periodu devedesetih godina, usled potpune političke izolacije, bilo je nemoguće promeniti ili korigovati postojeće stanje odnosa prema opasnom otpadu. Istovremeno, ceo sistem se bazirao na odlukama i savesti pojedinca, usled odsustva adekvatnog zakonodavnog, institucionalnog ili planskog okvira. Nakon 2000. godine, kada se politička i ekonomska situacija u Srbiji donekle stabilizovala, započet je ozbiljan rad na regulisanju pitanja otpada u celini, pa samim tim i opasnog otpada.
Kao poseban problem u ovom trenutku izdvaja se nedostatak infrastrukture za tretman i odlaganje opasnog otpada. Na području Republike Srbije ne postoje postrojenja za tretman opasnog industrijskog otpada (postoji nekoliko registrovanih postrojenja za fizički tretman posebnih tokova otpada koji spadaju u opasan otpad). Ne postoji ni lokacija uređena za odlaganje opasnog otpada, niti centralna skladišta. Opasan otpad se privremeno skladišti u neodgovarajućim skladištima, od kojih neka postoje i više decenija ili na fabričkim deponijama. Analize ukazuju da 62 odsto privremenih skladišta opasnog otpada ne zadovoljava propisane uslove, a da se samo 5 procenata opasnog otpada privremeno skladišti na propisan način.
Za uspostavljanje i dobro funkcionisanje, odnosno, sprovođenje zakonodavnog sistema u praksi upravljanja otpadom, neophodno je postojanje adekvatne institucionalne organizacije, koja podrazumeva skup državnih organa i javnih službi koje, u zavisnosti od svog zakonski određenog hijerarhijskog položaja, imaju tačno utvrđene nadležnosti i odgovornosti. Potrebno je izvršiti njihovo povezivanje i saradnju, što će omogućiti razmenu informacija i obezbediti lakše uspostavljanje kontrole nad opasnim otpadom.
U Republici Srbiji postoji, prema preliminarnoj listi, 156 postrojenja za koja se, u skladu sa zakonom, izdaje integrisana dozvola. To su istovremeno i postrojenja koja stvaraju najveće količine industrijskog opasnog i neopasnog otpada. Iz zvaničnih podataka proizilazi da je 2007. godine proizvedeno 31.244 t opasnog otpada, a 2008. godine 54.022 t. Opasan otpad generišu i operateri koji ne podležu integrisanoj dozvoli. Zbog svoje brojnosti i širokog spektra delatnosti, ovi operateri stvaraju značajan deo opasnog otpada.
U Republici Srbiji ne postoji ni jedna lokacija za odlaganje opasnog otpada, a ne postoje ni ovlašćena postrojenja, odnosno operateri koji poseduju dozvolu od nadležnog organa, za termički i fizičko – hemijski tretman opasnog otpada. U poslednje vreme se primenjuju postupci solidifikacije i bioremedijacije opasnog otpada. Dok se biološka rekultivacija deponija pepela i šljake termoelektrana Nikola Tesla A i B, obavlja u skladu sa „Glavnim projektom rekultivacije deponije pepela i šljake JP TE “Nikola Tesla”.
Planski okvir upravljanja opasnim otpadom u Srbiji podrazumeva usvojena planska dokumenta u prethodnom periodu, kojima su definisana pitanja iz oblasti zaštite životne sredine i upravljanja otpadom i postavljeni kratkoročni i dugoročni ciljevi, kojima se teži unapređenju postojećeg stanja.
Budući da je dosadašnja praksa upravljanja opasnim otpadom ocenjena kao izuzetno loša i potpuno neodrživa, Republika Srbija je krenula u ozbiljne promene u oblasti zaštite životne sredine, u okviru kojih je 2010. godine usvojena i Strategija upravljanja otpadom u periodu od 2010. do 2019. godine.
Projekat “Poljoprivreda, izvor hrane i zagađenja” sufinansiran je kroz javni konkurs od Ministarstva kulture i informisanja. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
______________________________________________________________