Nema više nošenja torti na veselja, inspekcija traži deklaraciju
Dan venčanja jedan je od onih koje nikada ne zaboravljamo u životu, a pored silnog ljubljenja sa rodbinom i prijateljima, pamtimo i venčanicu, odelo, svadbenu salu, ali i mladenačku tortu. Zbog ovog osvežavajućeg, slatkog i neizostavnog detalja, moglo bi da vam propadne svadbeno veselje, a da to i ne znate.
Naime, svadbena torta treba da bude naručena iz neke poslastičarnice, bilo da ste je naručili vi ili osoblje restorana u kome slavite. U suprotnom, inspekcija rada može da upadne u toku slavlja i da, pored dozvola za rad fotografa, konobara i muzike, traži i dokaz da je tortu napravilo stručno lice, odnosno radnja registrovana za tu delatnost.
Iako je danas retkost da mladenci naručuju mladenačku tortu kod tetki i ostale rodbine, jer ni restorani ne žele da se nađu na lošem glasu zbog salmonele ili drugih zaraza hranom, pa ih naručuju kod legalnih proizvođača, bolje je da date više novca nego da razmišljate.
Pogotovo što je Inspekcija rada od ovog meseca najavila znatno intenzivnije i nenajavljene kontrole svih delatnosti u celoj Srbiji.
Zakonom o inspekcijskom nadzoru je propisana novčana kazna od 50.000 do 500.000 dinara za prekršaj za fizičko lice koje obavlja delatnost ili vrši aktivnost kao neregistrovani subjekat. Kada je obavljanje određene delatnosti ili vršenje određene aktivnosti dozvoljeno jedino u formi pravnog lica, za navedeni prekršaj kazniće se fizičko lice koje obavlja delatnost ili vrši aktivnost kao neregistrovani subjekt i to novčanom kaznom od 200.000 do 2.000.000 dinara.
Upravo je izveštaj Inspektorata za rad pokazao da se najviše neregistrovanih subjekata bavi trgovinom, ugostiteljstvom, popravkom i održavanjem motornih vozila, preradom i obradom drveta i proizvodnjom predmeta od drveta, zanatskim uslugama i izvođenjem građevinskih radova.
Telegraf
Ovo bi trebalo da se odnosi i na igraonice.U Nisu vazi ovo pravilo,ali su igraonice izuzete.Jedino se pridrzavaju obdanista,gde tortu mozete doneti samo iz „Pcelice“ gde se sprema hrana za sve vrtice i skole.
A ko garantuje da su torte sa deklaracijom ok? Ko je pregledao i kako jaje koje je ubačeno u tortu sa deklaracijom? I ako se desi slučaj salmonele, kako iko može znati da li je to od torte ili od barenog jajeta iz predjela ili suhomesnatih proizvoda…. Baš bih volela da znam!!!!! Većina čačanskih igraonica traži tortu sa deklaracijom, a svaka čast igraonici, čije ime neću pomenuti baš da im ne bih pravila problem, kada su na moje pitanje da li sme domaća torta, dali odgovor da mogu doneti domaću tortu jer smatraju da nijedna majka ne želi da otruje svoje dete!!!! Ja kao majka ŽELIM da svom detetu napravim rođendansku tortu! Jel to znači da zbog toga ne mogu žurku praviti u igraonici? Razumem pokriće deklaracijom, ali tu nema nikave garancije….. Tvrdim da ni jedna kupovna torta nema kvalitet domaće torte, sa čime će se složiti većina pravih domaćica….. Naručivala sam ja deci i te sa deklaracijom, isključivo zbog dekoracije, ali mi je jednom torta završila greškom u Beogradu…. Šta bih da mi je trebala baš tog dana? Što se tiče vrtića, u Čačku ne sme da se unese torta, već slatkiši od kojih vaspitačice „slože“ tortu“… I to ima nekakvu čar deci….
Niko ne garantuje,Mirjana,ali se za nedaj Boze zna ciji je proizvod i ko je kriv.
A kako se utvrđuje šta je izazvalo trovanje? Mene najviše to interesuje…. Na našim proslavama, slavama, veseljima služi se više vrsta jela…. Kao što rekoh, ako je, recimo, jaje izvor trovanja, kako će neko da „okrivi“ jaje iz torte ili jaje iz predjela? A pitam se, kako i znati da li je uopšte jaje „krivo“…. Generalno, mislim da sa tu najmanje vodi briga o zdravlju i ispravnosti hrane….. Decije igraonice imaju dogovor sa poslastičarima o popustu 20% ako kod njih poručiš rođendansku tortu. Komercijalizacija, biznis ili šta god….
Ovo se primenjuje odkad sebe…Nista novo i odavno u primeni.