Neobično promovisanje Land Rover modela
Originalni modeli Series I su bili epohalni u svom vremenu, ali su imali značajnu ulogu u razvoju terenskih vozila. U periodu nedostatka čelika proizvođači su morali da izmisle pametan način kako da izvuku maksimum iz svog terenskog vozila, a sve to u periodu nakon rata kada su vladala stroga ograničenja. Tako je odabir pao na aluminijum, čime je otklonjena bojazan od prevelike težine i mogućnosti korozije. Naziv Defender je dobio 1990. godine nakon što su se paleti pridružili Range Rover i Discovery. Ovo je bio period kada su modeli više počeli da liče na luksuzna terenska vozila, a stariji modeli postajali kolekcionarski komadi. Naravno tu se nikako ne sme misliti konkretno na pravi luksuz, više je tu bio u pitanju nekoliko detalja, koji su malo ublažili krutost samog automobila. Napredovanjem tehnologije proizvodili su se sve savremeniji modeli, pa je model Series I polako postajao deo kolekcionarskog komada. Pre nego što je krajem 2014. godine konačno završena proizvodnja Land Rover Defendera, kompanija Land Rover je odlučila da potpuno rekonstruiše oko 25 komada Land Rover Series I.
Kada god je u pitanju restauracija, prava vrednost se može zadržati, jedino ako se koriste originalni delovi. Na žalost oni nisu uvek dostupni, pa se veoma često zamenjuju modernim, tehnički odgovarajućim komadima. Naravno, ako je restaurator sama firma, situacija je potpuno drugačija, jer poseduje originalnu specifikaciju i odgovarajuće alate ili čak i originalne komponente za popravku pokvarenih ili zastarelih delova.
Osnovni cilj prilikom restauracije Land Rover Series I je bila da se vrate u svoje prvobitno stanje. Rekonstrukcija se vršila sa originalnim delovima na osnovu tehničke specifikacije iz 1948. godine. Da bi modeli zaista bili originalni, korišćen je spektar boja iz tog perioda, što je značilo ograničavanje na određene boje: dve vrste zelene, plava, siva, i crvena.
Ovaj nimalo lak posao je započet na zahtev kolekcionara, pri čemu je svaki od njih mogao da prati ceo tok rekonstrukcije.
Ovo nije bio jedini neuobičajeni poduhvat Land Rovera. Povodom 45. rođendana osmišljen je jedan interesantan zadatak. Napravljen je most od papira, preko kojeg je prevezena aktuelna generacija Range Rovera, prikazanog 2014. godine. Najvažnija karakteristika ovog modela je bio da je imao čak 400kg manje od svog prethodnika, ali je njegova težina i ovako dostizala 2,2 tone.
Konstruktor mosta je bio Steve Messam, koji je objasnio da se od papira često prave građevine, koje mogu da izdrže težinu čoveka, ali još nikada nije pokušano da se napravi most od papira koji će izdržati težinu ovako masivnog vozila. Most je sagrađen za 3 dana uz upotrebu 54 390 komada papira. Imao je dužinu od 5 metara, a napravljen je od papira bez lepjenja. Kroz ovaj mali most je prešao Range Rover, za čijim volanom je sedeo glavni instruktor lokalnog programa za vožnju. Uspehu eksperimenta su se radovali mnogi.
Ovakvi i slični poduhvati nisu jedinstveni u istoriji Land Rovera, a rezultat su rada veoma dobrog marketinškog tima. Na ovakav način se privlači velika pažnja na pojedine modele i sa velikim uspehom ističe njihova najznačajnija karakteristika.
Izvorni link: http://rover.rs/
______________________________________________________________________
koliko je Ostoja platio ovaj tekst?