Neophodnost promena
Stope rasta srpske ekonomije su niske ili negativne još od 2008, uz uočavanje većeg broja negativnih ekonomskih faktora. Neophodne strukturne reforme i prilagođavanja odlažu se dugi niz godina, a određeni pomaci desili su se tek od 2014. Pristup mehanizmima finansiranja i kapitalu veoma je ograničen, posebno za sektor malih i srednjih preduzeća i preduzetnika.
Nivo dugovanja privrede u 2014. dostigao je 20 milijardi evra. Obrazovni sistem koji treba da proizvodi konkurente i osposobljene kadrove za privredu nije u pravoj funkciji. Stavovi, vrednosti i praksa u vezi sa preduzetništvom ograničavajuć su faktor, a odnos prema preduzetništvu je generalno negativan. Država nema efektivne programe podrške razvoja preduzetništva i čini se da ne postoji pravo razumevanje kompleksnih veza između unapređenja obrazovanja, razvoja preduzetništva i njihovog uticaja na privredni oporavak. Nivo ekonomske aktivnosti, kupovne moći i potrošnje nastavlja da opada, što veliki broj mladih ljudi sprečava da ostvare ekonomsku sigurnost i nezavisnost.
Sve ovo kreira okruženje u kome su očekivanja negativna, poverenje u sistem malo i u kome vlada opšti nedostatak prilika. Nezaposlenost mladih u Srbiji je ogroman problem, pa stopa nezaposlenosti u populaciji od 15 godina do 24 godine iznosi 51,2, a u populaciji od 25 godina do 34 godine iznosi 29,8 odsto. Sve pojave su međusobno povezane i formiraju efekat začaranog kruga, koji se pogubno odražava na razvoj i perspektive mladih. društva, a često proizvode i negativan uticaj na ekonomiju. Politike koje se odnose na razvoj preduzetništva, uključujući podsticaje, finansiranje, razvoj preduzetništva, preduzetničko obrazovanje i razvoj preduzetničke kulture su nefunkcionalne ili nisu uspostavljene, pa ih treba menjati, unapređivati i kreirati. Značajan deo ekonomskog rasta mnogih država u Evropi, Amerikama i Aziji, kao i uspešna borba sa problemom nezaposlenosti mladih, zasniva se na kreiranju miksa politika.
Savremeni primeri politika zasnivaju se na uverenju da je preduzetništvo osnovni društveni resurs i na razvoju mehanizama i mera, koje razvijaju i podržavaju razvoj resursne baze – mladih ljudi; i usmerene su na optimalno upravljanje tim resursom. Čime može da se preokrene negativan trend, a novi preduzetnici mogu značajno da doprinesu ekonomskom rastu i kreiranju novih vrednosti.
Ekonomski stručnjaci ukazuju na neophodnost usvajanja jasne stategije koja za cilj ima kreiranje okruženja u kome je olakšan pristup kapitalu i poslovnim prilikama, stvaranje prave veze između preduzetništva i obrazovnog sistema, što će sve skupa rezultovati stvaranjem preduzetničkog ekosistema podržanog od države i privatnog sektora. Na taj način stvoriće se, kako ističu ekonomisti, uslovi za koncepciju nove ekonomije zasnovane na znanju, tehnologijama i drugim savremenim trendovima globalizovanog ekonomskog sistema.
Takva ekonomija vodi porastu broja radnih mesta, uvećanju ekonomske aktivnosti i, posledično, porastu visine prihoda države ostvarenih kroz poreze i obima profita u privatnom sektoru.
Tekst objavljen u okviru projekta “Mladi i preduzetništvo”, koji je u okviru javnog Konkursa za sufinansiranje projekata za ostvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja na teritoriji grada Čačka u 2015. godini, sufinansiran iz budžeta Grada čačka.
__________________________________________________________________