Nova pista i više letova
Međunarodno udruženje za vazdušni saobraćaj zvanično je dodelilo Aerodromu „Morava“ identifikator lokacije sa tri slova – „KVO“.
Direktor aerodroma Dragan Bugarinović ističe da je kôd bitan za avio-prevoznika i da do sada nije postojao jer nije ni bilo letova.
„Kôd je dobijen upravo na zahtev avio-kompanije, a u ovom slučaju je to bila ‘Er Srbija’ koja je prilikom svog prvog leta prilikom otvaranja i podnela zahtev za dobijanje tog koda, tako da je on i zvanično objavljen„, rekao je Bugarinović, ističući da aerodrom ima dozvolu za letenje.
Tender za izbor najboljeg ponuđača za letove iz Kraljeva, na relacijama za Beč i Solun, ističe u četvrtak. Do pomenutih destinacija i nazad leteće se tri puta nedeljno, a za ove linije Vlada Srbije će avio-kompaniju subvencionisati sa 5,7 miliona evra u naredne tri godine.
„Nadležno ministarstvo raspisalo je tender za prijavljivanje zainteresovanih avio-kompanija za obavljanje avio-prevoza na linijama od javnog interesa, i to od početka decembra, kako je i u uslovima tendera i to tri puta nedeljno linija za Beč„, rekao je Bugarinović.
Uveren je da avio-kompanije „neće propustiti ovakvu priliku“.
„Na ovaj način one u početku dele rizik sa državom, na ovaj način će linije sigurno biti u funkciji i nema razloga da se kompanije ne prijave i aerodrom krene sa letovima od decembra„, naveo je Bugarinović.
Aerodrom „Morava“ nastao je konverzijom iz vojnog aerodroma u Lađevcima u mešoviti vojno-civilni.
Pre nekoliko dana Ministarstvo odbrane dobilo je od Vlade Srbije 155.000.000 dinara za izvođenje dodatnih radova na aerodromu „Morava“.
Radovi su nužni kako bi se dobila dozvola Direktorata za civilno vazduhoplovstvo za dužinu piste, letenje u uslovima smanjene vidljivosti i aktiviranje sistema svetlosnog obeležavanja aerodroma „Morava“.
„Postojeća pista je građena za vojne avione, koji su lakši od civilnih, i ona može da prihvata samo manje putničke avione, tipa ATR, dakle, ne i one veće, koje mi želimo na ovom aerodromu. S gradnjom nove piste može se najranije krenuti u drugoj polovini 2020. godine, jer tome prethode druge aktivnosti, poput izrade planskog akta, koji je već u pripremi, izrada tehničke dokumentacije i konačno raspisivanje tendera za izvođača radova. Stoga je planiran završetak posla za kraj 2021. ili prvu polovinu 2022. godine. To će značiti i uslove za robni saobraćaj, što je sve učestaliji zahtev privrednika s ovog područja„, navode u Ministarstvu gradjevinarstva.
Inače, od nadležnih za ovaj aerodrom smo doznali da je solidno opremljen, a trideset sedmoro zaposlenih obučeno i spremno za prihvat prvih civilnih letilica i putnika.
Свирање клинцу.
Наравно да неће покварењаци да дозволе да лете већи авиони јер су покварењаци.
А могу много већи авиони да полећу и слећу са аеродрома војног Константин Велики у Нишу..
Па може и Иљушин са све ракетама да слети на аеродром у Батајници….
Преваранти једни, а овај Бугариновић, чист страначки опортиниста .
Лаж.
Svi vojni aerodromi u Srbiji mogiu da prime i transportne avione a u Nišu lete svi avioni na vojnoj pisti!
Ovo je obmana s namerom da odustane inostrana konkurencija, pa da Se Srbija poluarapska firma taljika sa starim ATRovima…
Foliranti jedni, svi beže od nas zbog ….
Ako treba da lete samo ATR avioni i samo dve tri linije…bolje onda ZATVORITI taj aerodrom i neka žive samo gradjani Beograda, Novog Sada i Niša…
Večito se koči centralna Srbija…
Dosta više sa farsom ,ukinite aerodrom Morava(smanjite bar troškove),kao što ste ukinuli Višu Tehničku školu…svi pravac BG,NS…i dalje