Nova taksa Vodovoda – „pogonska spremnost sistema“
Bez najave i obrazloženja, užički Vodovod je nedavno, uz saglasnost gradske vlasti, počeo da naplaćuje naknadu za „pogonsku spremnost sistema“. Mesečna naknada za domaćinstva je 308, a za privredu, ustanove i druge institucijei organizacije 506 dinara i najveća je u Srbiji.
Naknadu plaćaju svi potrošači, bez obzira na utrošak vode, broj članova domaćinstva ili neki drugi kriterujum. Po tom osnovu, užički Vodovod će, procena je, svakog meseca prihodovati od pet do šest milona dinara.
– Kada sam video da mi je račun uvećan, otišao sam u JP Stan. koji izdaje račune za objedinjenu naplatu, ali rekli su mi da odem u Vodovod i da njih pitam šta je to pogonska spremnost sistema. U Vodovodu su mi rekli da je to neka taksa. I, šta da radim? Moram a platim, a oni uzimaju koliko im treba“, kaže za Ozonpress stariji Užičanin i dodaje da su „građani otupeli, da ne reaguju na takve i slične namete i poskupljenja, a vlast radi šta hoće“.
Direktor JKP Vodovod Duško Ljujić kaže za Ozonpress da je naknada uvedena, „zbog toga što mnogi korisnici nemaju potrošnju ili je ona zanemarljiva, a Vodovod, i pored toga, sve vreme mora da održava i taj do mreže“.
„Ima dosta vikendica čija potrošnja je svega kubik ili dva vode. Nemamo nikakvu zaradu, ali imamo velike troškove održavanja. U tim kracima, kada nema veće potrošnje, voda postaje bajata pa moramo da je prosipamo, ispiramo vododovodnu mrežu i punimo je svežom vodom“, dodaje Ljujić.
Kaže da je u gradu „registrovano oko 24.000 potrošača, od kojih oko 3.500 ne troše vodu ili je njihova potrošnja do dva kubika“.
Na pitanje na šta će to preduzeće trošiti novac od naknade, objašnjava da će ga iskoristiti za „podizanje pogonske spremnosti sitema“.
„Taj novac uložićemo u rekonstrukciju i održavanje vododovnih linija, jer sistem mora da bude spreman u svakom trentku da ostvari svoju funkciju – da sirovu vodu zahvati, preradi je i dsitribuiše potrošačima. U celom tom lancu mora se ulagati da bi pogonska spremnost bila veća“.
Na podsećanje da je sve to svrha postojanja Vodovoda i da su navedeni poslovi ono čime bi to javo preduzeće, inače, trebalo da se bavi, direktor uzvarća da je „užički vodovod veoma kompleksan, zbog konfiguracije terena“.
„Užički vodovod je ubedljivo najkomplikovaniji na Balkanu. Savladava nadmorsku visinu od 450 metara, ima ogroman broj prepumpavanja, 48 pumpnih stanica koje zimi moraju da se zagrevaju“, objašnjava Ljujić.
„Primera radi“, dodaje, „Čačak nema svoju vodoakumuliaciju i izvorišta, ni Fabriku vode, kao što to ima Užice, već se snabdeva sa vodosistema Rzav, a mi moramo da vodimo računa o akumulaciji, fabrici vode i distribuciji“.
Na pitanje zbog čega je ta naknada najveća u Užicu,pošto je u Smederevu i Kruševcu oko 100, Beogradu 163 i Nišu 231 dinar, Ljujić ponavlja da je „užički vodovod najkompleksinji i zahteva veće troškove održavanja“.
S druge strane, deo užičke opozicije osuđuje postupak tog javnog preduzeća. Odbor Stranke slobode i pravde (SSP) navodi da su Užičani bili zatečeni uvođenjem te naknade za koju ocenjuju da je „razrezana kao srednjevekovni namet po domaćinstvu“.
Dilema Ljujić objašnjava da je uprava Vodovoda bila u dilemi da li da poveća cenu vode ili da uvede navedenu naknadu. „Povećenje cene vode značajno bi opteretilo neke ustanove, poput Opšte bolnice jer bi povećanje od 10 odsto njima bio trošakod milion i po do dva miliona dinara, a naknada od oko 500 dinara mesečno ne znači gotovo ništa“, navodi direktor JKP Vodovod. |
„Izmišljena stavka je još jedan način na koji SNS izvlači novac od sve siromašnijih građana, jer nije tajna da na regularan način više ne mogu da pokrivaju veliki broj novozaposlenih u javnim preduzećima, nagrađenih ili ucenjenih za poslušnost radnim mestima“.
Ocenjuju da je „zbog loše politike SNS na svim nivoima, grad za deset godina vlasti te stranke ostao bez 10 odsto tanovništva, a da su ostali građani sve siromašniji i sve teže izmiruju obaveze, odričući se najosnovnijih potreba“.
„SNS nije briga za kvalitet života građana Užica, niti ih je briga da li postojeće račune mogu da plate i da li mogu da podmire i svoje najosnovije potrebe i potrebe članova svojih porodica. Njihova jedina filozofija je „posle nas potop “, poručuju iz užičkog odbora SSP-a.
Sve je poskupelo „To nije velika stavka, ako pogledamo koliko su poskupeli gorivo, namirice i sve ostalo“, kaže direktor i ističe da „istu naknadu naplaćuju EPS, Srbija gas i najveći broj vododova u Srbiji i Evropi“. |
To mu dodje sad ko gomila onih nebuloznih stavki za racuna za struju.
Drpaju, ne trepcu
Šta bi bilo kada bi istu logiku primenili narko dileri ili zelenaši ?
Bez obzira na to što se ne drogiraš ili mi ne duguješ mi novac, ipak si ti meni duguješ novac na mesečnom nivou jer ja imam poslovne gubitke i ne prihodujem zbog toga što se ti ne drogiraš ili nisi hteo da uzmeš novac pod kamatu ?
Logiko, eve me….