Nužnost registrovanja Socijalno – ekonomskog saveta
Početkom privatizacije počelo je stvaranje jedne nove društvene klase, klase privatnih poslodavaca. Najnormalnija stvar je bila da je odmah stvorena i institucija za zastupanje i predstavljanje interesa privatnih poslodavaca, ali to nije urađeno do današnjeg dana.
Činjenica je da nijedan dosadašnji vladajući sistem nije bilo zainteresovan za stvaranje Socijalno ekonomskog saveta. O dubini i značaju ovog problema govori činjenica da poslodavce Srbije nezakonito predstavlja Unija poslodavaca Srbije koja je u stvari neka vrsta nevladine organizacije. Postojeća udruženja sa teritorije Grada Čačka su pokazala da nemaju organizacioni kapacitet da zajednički ispune uslove za registraciju Saveta.
Shvativši suštinu problema Unija 2000 je donela odluku da se reorganizuje u Udruženje poslodavaca sa strukovnom sekcijom kao osnovnom jedinicom. Potrebu za ovakvom organizacijom nameće i činjenica da su sadašnjim Zakonom o privrednim komorama ukinute regionalne komore, tako da su privrednici iz sektora MMSPP ostali potpuno van mogućnosti da organizovano rade na rešavanju svojih problema i dobijanja odgovarajućeg mesta u društvenom sistemu. Ova naša inicijativa je izraz prirodne potrebe privrednika, koji svoju privrednu delatnost obavljaju svojim sredstvima i na svoj rizik, da imaju organizaciju za predstavljanje i zastupanje njihovih interesa. Kod nas je uobičajeno da kada treba da se nešto uradi, a to ne odgovara vladajućem sistemu, da se kaže da to ne odgovara društvenom ili političkom trenutku. Činjenica je, takođe, da sve što se radi za neki trenutak, nema trajnu vrednost. Ovu inicijativu treba shvatiti kao početak stvaranja temelja za stvaranje institucije za predstavljanje i zastupanje interesa dela privrede u privatnom vlasništvu.
Strukovne sekcije su samo početak strukovnog organizovanja privrednih subjekata i njihov organizaciooni oblik će zavisiti isključivo od potreba njenih članova. Strukovne sekcije nisu izolovani delovi Udruženja već su to mesta gde se definišu glavni problemi struke, kao i načini za njihovo rešavanje koji mogu biti unutar sekcije ili nekog drugog organizacionog oblika. Strukovne sekcije, ustvari, predstavljaju kolektivnu pamet sekcije, a Udruženje poslodavaca treba da predstavlja kolektivnu pamet privrednika Grada Čačka. Ako nastavimo da razmišljamo na ovakav način dolazimo do prostog zaključka da je ovakva organizacija neophodna u svim jedinicama lokalne samouprave, kao i zajednica Udruženja poslodavaca na nivou Srbije.
Prethodni vladajući sistemi to nisu dozvoljavali iz razloga što bi osobe bliske institucijama sistema mogle neometano da pretaču društveni kapital u privatni, tako da smo za kratko vreme dobili privrednike koji su, koristeći sistemske privilegije, došli u posed velikih kapitalnih dobara. Ovo ne bi bilo moguće da smo imali odgovornu državu čija je dužnost bila da zaštiti društvenu imovinu i obezbedi vladavinu prava. I pored toga što je prošlo skoro 30 godina od početka privatizacije i uvođenja demokratije, mi imamo više društvenih slojeva kod kojih se ne primenjuju isti zakoni.
Za sektor mikro, malih i srednjih privrednih društava i preduzetnika koji danas učestvuju u stvaranju BDP sa više od 60 odsto i zapošljavaju preko 1.000.000 radnika primenjuju se svi zakoni i to vrlo efikasno, počev od stečaja, ispitivanja porekla imovine, plaćanja društvenih obaveza, zaštite na radu, itd. Javna preduzeća mogu da ne plaćaju svoje obaveze godinama. Mogu da posluju sa gubitkom bez ikakvih problema, jer ti gubici se pokrivaju iz budžeta ili ih država, jednostavno, otpisuje. Takođe, i privredna društva u vezi sa osobama iz sistema vlasti, mogu da ne plaćaju svoje obaveze duži vremenski period. Za političare na višim funkcijama Zakon o ispitivanju porekla imovine primenjuje se samo na zahtev javnog tužioca, inače su nedodirljivi.
Trebalo je da prođe mnogo godina da se donese Zakon o poslovanju političkih stranaka, ali ni on se, praktično, ne primenjuje. Ovim sistemom smo izgubili najkvalitetnije privrednike koji su postali „tajkuni”, tako da umesto da svoje sposobnosti dokazuju na slobodnom tržištu i budu uzor mlađim privrednicima kako treba raditi, oni su se izdvojili iz realne ekonomije, tako da samonikle firme i nadolazeći privrednici moraju sami sebi da krče put u neravnopravnim uslovima privređivanja.
Država nije prost zbir sastavnih delova već je to jedan živ organizam, čiji delovi moraju da funkcionišu u harmoničnoj usklađenosti da bi funkcionisao što normalnije. Bez te usklađenosti država ne može normalno da se razvija i da bude prijatna za život svojih građana. Osnovni temelji svake države su: vršioci vlasti, poslodavci i radnici. Jedna od institucija za usklađivanje odnosa između vlasti, poslodavaca i radnika je Socijalno ekonomski savet. Zakon o Socijalno ekonomskom savetu donet je još 2004. godine. Ako se ne varam, samo jedna opština je ispunila uslove za formiranje ovog Saveta, a to je Ruma.
Strukovne sekcije su samo početak strukovnog organizovanja privrednih subjekata i njihov organizaciooni oblik će zavisiti isključivo od potreba njenih članova. Strukovne sekcije nisu izolovani delovi Udruženja već su to mesta gde se definišu glavni problemi struke, kao i načini za njihovo rešavanje koji mogu biti unutar sekcije ili nekog drugog organizacionog oblika. Strukovne sekcije, ustvari, predstavljaju kolektivnu pamet sekcije, a Udruženje poslodavaca treba da predstavlja kolektivnu pamet privrednika Grada Čačka.
Svako odlaganje stvaranja Udruženja poslodavaca Grada Čačka je nepotrebno gubljenje vremena. Neko može da se zapita zašto ne pominjem krupna privredna društva. Razlog leži u činjenici da su ona, zbog prirode poslova kojima se bave, a i organizacijom vladajućeg sistema, u bliskom odnosu sa istim. Smatram da je i njima, pod ravnopravnim uslovima, mesto u našem udruženju, pa predlažem da im uputimo javni poziv da nam se pridruže kada im za to bude došlo vreme. Vrata će im uvek biti otvorena. Zaključak bi se sveo na dve stvari bez kojih je nemoguć harmoničan razvoj Srbije, a to su: vladavina prava i demokratska institucija za predstavljanje i zastupanje dela privrede u privatnom vlasništvu.
Iluzija je očekivati da će vladavina prava doći sama od sebe. Stvaranjem institucije za zastupanje poslodavaca, stvorićemo uslove za postepeno poboljšanje vladavine prava.
Milić Popović
(Autor je vlasnik preduzeća Interfud)
Tekst je objavljen u okviru projekta “”Privredni barometar” koji je sufinansiran kroz javni konkurs Grada Čačka. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
_____________________________________________________________