Očekuje nas poskupljenje voća i povrća
Jaka zima i loši vremenski uslovi širom Evrope već sada su značajno uticali na rast cena voća i povrća, a tako će ostati i u narednim mesecima, jer su proizvođači pretrpeli velike štete.
Iz svih krajeva Evrope, koja je veliki potrošač ranih poljoprivrednih proizvoda, stižu upozorenja da su cenovnici već nekoliko puta korigovani, a da su pojedine vrste povrća već sada dvostruko poskupele. Kako tvrde dobavljači, cene tikvice i zelene salate će još rasti, jer su loši uslovi za sadnju.
– Poplave u jugoistočnoj regiji Španije u kombinaciji s hladnim vremenom u Italiji mnogo će značiti za ratarske kulture, kao što su zelena salata i brokoli – izjavio je za BBC izvršni direktor jedne marketinške kompanije za proizvodnju hrane.
I paprike i patlidžan će takođe biti pogođeni vremenskim neprilikama. Navedeno područje Španije susreće se sa teškim periodom i velikim padavinama u poslednjih 30 godina, a procenjuje se da se upravo sa ovog područja oko 80 odsto Evrope snabdeva svežim proizvodima tokom zimskih meseci.
– Situacija je toliko loša da su neki dobavljači povrća primorani da uvoze salatu iz Sjedinjenih Američkih Država (SAD), što je do sad bilo nezabeleženo – objašnjavaju dobavljači.
Zanimljivo je da je Italija, koja je ranije u ovo doba godine izvozila povrće, primorana da ga uvozi, a zabrinjavajuće je stanje i u severnoj Evropi, poput Velike Britanije, koja je čak i pre nestašice uvozila 50 odsto povrća i 90 odsto voća.
Stručnjaci ocenjuju da su cene povrća već porasle između 25 i 40 odsto.
Jabuke uvezene iz Poljske u Srbiji već dostigle cenu od 200 dinara, a domaće sa 60 u Beogradu poskupele na 100 dinara. Evropa počela da uvozi salatu iz SAD, što je do sada nezabeleženo
Rano povrće i voće stiže u Evropu, ali i kod nas sa juga: iz Makedonije, Grčke, Turske, gde je takođe bilo mrazeva. Procene su da je oko 25 odsto te proizvodnje oštećeno i ti će usevi ove godine kasniti, što će dovesti do vrtoglavog rasta cene. Posebno su oštećeni citrusi zbog uslova promrzavanja u skladištima, kaže Vojislav Stanković, agrarni analitičar.
– Već sada se i u našim radnjama vidi da je ponuda smanjena i redukovana. Cene su već skočile, posebno jabuka. Jabuke ajdare koštaju i 100 dinara, a njihova uobičajena cena u ovo doba godine je oko 60 dinara. Imamo i povećan uvoz ovog voća iz Poljske koje se prodaje za 200 dinara po kilogramu – ističe Stanković.
On očekuje i slabiji rod domaćeg ranog voća i povrća. Procenjuje da će proizvodnja u plastenicima i staklenicima biti umanjena za četvrtinu. Ako se uzme u obzir da je Srbija u prošloj godini imala veliki izvoz voća i povrća, možemo očekivati da će ponuda biti manja, a cene paprene.
– Rano je za procene, ali mnogi upozoravaju da ove godine možemo očekivati za 30 odsto više cene – upozorava naš sagovornik.
Prema podacima sa STIPS-a (Sistem tržišnih informacija poljoprivrede Srbije), prošle nedelje nije bilo značajnih promena u obimu ponude i tražnje na Kvantaškoj pijaci u Beogradu. Što se cena tiče, zabeležen je rast ananasa, mandarina i kivija. Stručnjaci upozoravaju na izuzetno slabu ponudu brokolija, spanaća, karfiola, patlidžana i tikvica, što je uticalo na značajan rast cena ovih proizvoda u odnosu na prethodni period.
Gotovo da nema proizvoda koji prošle nedelje nije osetno poskupeo (crni luk, zelen, pasulj…). Na jako lošu ponudu voća i povrća ukazuju i u Čačku i Vranju.
Dobavljači kažu da nam sleduju i 50 odsto više cene južnog voća. Problem je, kažu, što će izgubiti kupce, jer mnogi su i do sada zbog niske kupovne moći slabo kupovali.
Prema prognozama evropskih stručnjaka, cena limuna, krompira, blitve, kajsije i drugih kultura mogla bi da se vine u nebesa, odnosno da te namirnice poskupe od 24 do 40 odsto na pijacama i u hipermarketima.
Politika
Чудне неке ствари се дешавају. Дал ће релевантни стручњаци моћи да одгонетну зашто нас све то удара по глави,односно по стомаку ускоро.Свакодневно читамо о силним инвеститорима који само што нису пријехали и узјахали робове,силне паре деле неки сваконевно пољопривреди само нема ко да узне,афионски диесел за тракторе кошта ко за џипови са тамни стаклићи,трактори са власницима имају стопедесет година.Свака већа прича озбиљног познаваоца стања у пољопривреди може довести до суза.Наравно кад гладнима уместо садшњих суза потекне крв на очи неки ће гледати дал могу да узлете.