Odlučnost i hrabrost pre svega
Kada govore o započinjanju privatnog biznisa mladi u Srbiji, a sličnoi je i u ostalim državama u okruženju, kao prvi kontra-argument navode nedostatak inicijalnih finansijskih sredstava i brojne administrativne prepreke koje ih destimulišu. Ako se na drugoj strani analizira preobimna, često puta i besmislena, papirologija i sijaset taksi, ovaj argument deluje krajnje racionalno, ali samo na prvi pogled. Da su za pokretanje sopstvenog biznisa ponekad dovoljni dobra ideja i hrabrost ilustruje primer Čačanina Filipa Radojičića koji je u posao izvoza voća na rusko tržište ušao bez poslovnog iskustva ali i sopstvenog početnog kapitala.
Na ruskom tržištu Filip se pojavio kao dvadesetogodišnjak, bez ikakvog početnog kapitala i bez dana poslovnog iskustva. Danas je već privatnik s iskustvom, a vlastiti posao ušao je 2010., sa samo 20 godina.
-Razmišljao sam o tome da je u Srbiji, pa i u regionu, lakše započeti privatan posao nego pronaći dobro zaposlenje kod drugog – objašnjava Filip razloge zbog kojih je pokrenuo sopstveni posao.
S jasnom vizijom o tome da želi da bude izvoznik šljiva, novac je pronašao u Fondu za razvoj Republike Srbije, gde je na na konkursu za dodelu sredstava preduzetnicima početnicima dobio 12.000 evra za kupovinu sušare kapaciteta 2.000 kilograma dnevno. To je bio trenutak kada je, tada tek punoletan, postao preduzetnk, praktično praznih džepova.
– U vreme kada sam ušao u ovaj posao još uvek su me izdržavali roditelji. Istovremeno ni jednog trenutka nisam gajio iluziju da je ono u šta se upuštam lako i zbog toga sam bio pripremljen za probleme s kojima se susreće svaki preduzetnik. Verovao sam da je ključ uspeha ostati optimista. Prva godina poslovanja bila je prilično teška zbog neiskustva i nedostatka obrtnih sredstava. Proizvodnja se svodila na uslužno sušenje, ali u tako malim količinama da bih slobodno mogao reći da nije ni postojala. Dobro je što sam imao vreme odlaganja otplate kredita pa sam uspeo da opstanem. Već u drugoj godini poslovanja uspeo sam da dođem do dodatnog kapitala, budući da sam na takmičenju za podršku mladim preduzetnicima dobio je kredit u visini od 8.000 evra namenjenim za obezbeđivanje obrtnih sredstva. Na prvi pogled nekome se može učiniti da sam do početnog kapitala došao lako, što je delimično i tačno budući da je za sredstva iz Fonda za razvoj konkurisalo jako malo mladih ljudi zainteresovanih da se upuste u vlastiti posao. Smatram da sam uspeo ponajviše zato što sam već na startu znao da će biti teško, da će biti problema i padova. Nisam verovao da će bilo što doći lako i zbog toga sam bio pripremljen za probleme s kojima se susreće svaki preduzetnik. Verovao sam da je ključ uspeha uvek ostati optimista i donositi odluke vođen time – kaže Filip.
Tekst objavljen u okviru projekta “Mladi i preduzetništvo”, koji je u okviru javnog Konkursa za sufinansiranje projekata za ostvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja na teritoriji grada Čačka u 2015. godini, sufinansiran iz budžeta Grada Čačka.
______________________________________________________