Održana izložba čačanske privrede
Izložba čačanske privrede održana je u hotelu Morava u Čačku. Manifestaciju je organizovalo Udruženje poslovnih žena ,,Nadežda Petrović“ iz Čačka uz podršku Razvojne agencije Srbije, kroz projekat ,,Izgradnja kapaciteta ženskog i omladinskog preduzetništva na lokalnom nivou“. Logističku podrški izložbi pružili su grad Čačak i Regionalna privredna komora Moravičkog i Raškog upravnog okruga.
Oko 60 privrednika predstavilo je svoje usluge i proizvode na izložbi u čačanskom hotelu Morava. Broj učesnika i gostiju ostavljaju utisak da je privreda u našem gradu vrlo vitalna. Problema naravno ima, a izlagači ostavljaju da se time bave stručnjaci. A kako je za mala i srednja preduzeća najteže postići vidljivost i konkurentnost na tržištu, ovu manifestaciju učesnici su shvatili kao mesto upoznavanja i umrežavanja sa svojim kolegama i potencijalnim kupcima.
– Firma Basna, koja se bavi proizvodnjom i prodajom biouglja za ishranu životinja, agrouglja i roštiljskog briketa, a kao članica UŽP Nadežda Petrović, svojim učešćem podržava izložbu čačanske privrede. Kroz ovaj vid manifestacija, koju su posetili gosti iz zemlje i inostranstva, želimo da podstaknemo umrežavanje firmi, udruženja, regionalnih komora i bolje plasiranje proizvoda kako na lokalnom i regionalnom, tako i na inostranom tržištu – kaže Milica Zoranović, marketing menadžer.
– Ovo je još jedna prilika da ukažemo na probleme u privredi. Mislim da treba da se pooštri kontrola od strane inspekcija. Mi smo firma koja 18 godina redovno posluje i redovno plaćamo i izmirujemo sve obaveze prema radnicima, poreze, svi su prijavljeni. Međutim, često se desi da se na tržištu pojavi firma koja ne poštuje zakone, ne plaća obaveze i oni automatski daju niže ponude na tenderima zbog čega se dešava da izgubimo posao – kaže Pavle Paunović, tehnički rukovodilac firme ,,Zanat servis“.
– Podržavam ovakve skupove. Do sada smo bili prepušteni sami sebi a ovo je već neki korak napred, da se upoznamo, zajedno sarađujemo, da nas vide i drugi, naročito iz okoline gde j ei prirodno da sarađujemo zajedno – kaže Vesna Gojković, vlasnik štamparije ,,Alba Avis“.
Udruženje poslovnih žena ,,Nadežda Petrović“ iz Čačka, kao organizator izložbe čačanske privrede, iz godine u godinu dokazuje ne samo da žene u biznisu po svim parametrima mogu biti ravne svojim muškim kolegama, koje i dalje drže monopol na polju privrednog poslovanja, već da žene privrednici postaju novi faktor razvoja uslova poslovanja svih privrednika.
– Ideja jete da prikažemo privredni potencijal našeg grada ali istovremeno i razmenimo centralnu ideju da ne možemo sami – kaže Ana Mišović, potpredsednica UPŽ ,,Nadežda Petrović“.
Ovom prilikom potpisan je i memorandum o saradnji UPŽ iz Čačka i UPŽ Republike Srpske, kako bi se intenzivnije i na širem planu ženama pružila podrška u preduzetničkoj delatnosti, u vidu promocije, dostupnosti informacija i stručnih edukacija. Predsednica UPŽ Republike Srpske takođe ističe prednosti ženske perspektive i načina rada u biznisu, koji bi mogao biti više iskorišćen u svim društvenim delatnostima.
– Treba ohrabriti mlade devojke da se upuste u biznis jer je nekako uvreženo na našem prostoru da poslove vode muškarci. Karakteristika ženskog preduzetništva je temeljitost i predanost u radu. Ne bih da uvredim muške kolege koji su takođe uspešni na neki svoj način, ali žene biznis sagledavaju iz više uglova i imaju veću osetljivost za opšte dobro – rekla je Ljiljana Čičković, predsednica UPŽ Republike Srpske.
Direktor Fonda za razvoj, Milan Ljušić, u okviru manifestacije održao je prezentaciju o programu podsticanja razvoja preduzetništva kroz podršku investicijama u privredi. Pored start up kredita za početnike sa 30 posto bespovratnih sredstava i kredita za postojeće privrednike sa 20 posto bezpovratnih sredstava, uz period otplate na 10 godina, Fond za razvoj kontinuirano radi na rodnom budžetiranju, svesni problema da žene najčešće nemaju imovinu koju bi mogle da založe, kako bi uzele kredit za početni biznis.
– Fond za razvoj u proteklom periodu proširio je paletu obezbeđenja pa pored hipoteka, to mogu biti garancije banke, zalog na zalihama…Mislim da sada i žene preduzetnice ako nemaju imovinu koja se vodi na njih mogu da obezbede kredit – rekao je Milan Ljušić, direktor Fonda za razvoj.
Pomoćnik ministra privrede Dragan Ugrčić rekao je da je Čačak uvek bio grad preduzetnika. Dodao je da Ministarstvo privrede nastoji da u svakom smislu bude čvrst oslonac privrednicima. Posebno su resornom ministarstvu, kako je rekao, u fokusu mala i srednja preduzeća i preduzetnici.
– Želimo da im pomognemo da razvijaju biznis ideju i da šire poslovanje, jer na taj način direktno i indirektno doprinose i jačanju nacionalne ekonomije – rekao je Ugrčić.
U tom smislu, kako je rekao, statistika je ohrabrujuća, jer u Srbiji posluje više od 360.000 malih i srednjih preduzeća koja zapošljavaju oko 900.000 ljudi.
Izložbu čačanske privrede otvorio je gradonačelnik Čačka Milun Todorović, napomenuvši da je grad ove godine pored utrošenih 14 miliona dinara za domaće preduzetnike, uglavnom orijentisanih na izvoz, za privredu najviše učinio radom na izgradnji nove industrijske zone u Preljini. Gradonačelnik je obećao da će grad nastaviti da podržava privrednike kako kroz subvencije za novo zapošljavanje tako i kroz same subvencije privrednicima.
Udruženje poslovnih žena Nadežda Petrović osnovano je pre osam godina i do sada su uspešno realizovali nekoliko projketa sa ciljem afirmacije ženskog preduzetništva. Izložba čačanske privrede se organizuje po prvi put, a namera je da postane tradicionalna i da postaje sve masovnija.
Marija Paunović
Foto: N. Jovanović i B. Tanasković
___________________________________________________
IMPOZANTAN SKUP
Besprekorna organizacija (predavanja, klavirska uvod, mediji, posete studenata, obilan ketering…)
60 renomiranih izlagača iz Čačka i stotine gostiju iz svih krajeva Srbije, direktori i predstavnici republičkih privrednih agencija, privrednici iz regiona…
Svaki kontakt je potencijalni posao.
Ovo Čačak nije imao, a u današnjoj Srbiji niko nije u stanju da organizuje ovako nešto.
Ove žene sastanče skoro svaki dan, znači muževi rade.
Dakle, nije moglo u Domu kulture, nego je moralo u Moravi, valjda zbog keteringa – pa zove se ketering kad se hrana donosi na lokaciju na kojoj nema restoran!
Zatim, na dobrom broju fotografija svi nešto čvakaju na mobilnim telefonima, podigli jednu nogu preko kolena druge… naš narod bre nema osnovne kulture da sedi kako treba, dočeka posetioca kako treba, promoviše svoje proizvode na adekvatan način.
Većina izlagača kao da je maltene došla da samo otalja tu obavezu koju im je nametnuo vlasnik ili direktor. A ne kontaju ljudi da se nikad ne zna odakle vreba prilika za novi posao, šta da je naišao neki stranac i video poluzainteresovane prezentere kako bulje u mobilne telefone umesto da se bave štandom i posetiocima?