Održana konferencija Mladi i preduzetništvo
Dan i slavu Udruženje poslovnih žena „Nadežda Petrović“ obeležilo je organizacijom konferencije o omladinskom preduzetništvu u velikom amfiteatru Fakulteta tehničkih nauka.
Konferencija je deo projekta koji je pokrenut pre četiri godine pod nazivom „Upoznajmo proizvodna zanimanja kako bi postali zaposleni i nezavisni“. Cilj je bio da mladi tokom srednjoškolskog obrazovanja steknu znanja iz ekonomije i preduzetništva kako bi se osmelili da započnu sopstveni biznis.
Jedna od učesnica projekta je bila i Anđela Kuzmanović, učenica IV razreda Ekonomske škole. Ona kaže da su joj edukacije u okviru projekta pomogle da počne da razmišlja o preduzetništvu, ali je i ustanovila da je pogrešila sa izborom škole.
– Razmišljam o pokretanju biznisa i upravo sam upisala Ekonomsku školu zbog toga. Projekat je pomogao u orjentaciji svih đaka ali je zamerka da je trebalo više škola da bude obuhvaćeno i da bude više tribina i predavanja. U svakom slučaju to mi je mnogo pomoglo. Na početku srednjoškolskog obrazovanja nisam ni znala šta znači preduzetništvo, koliki je rizik i koliki dobitak može da bude ako se neko odluči na taj korak – rekla je Anđela.
Zanimljivo predavanje je održao i Marko Ilić (19), koji je još u srednjoj školi počeo da zarađuje baviće se dizajnom i IT sektorom.
– Nije sve odmah došlo samo po sebi, tražio sam šta je ono što bih ja radio, šta bi me zanimalo. Krenuo sam da nadograđujem svoje znanje, upoznao sam neke ljude koji su mi bili bitni u tim trenutcima, koji su to i danas, a neko bi ih nazvao mentori. Ušao sam u IT sektor iako moja škola nije bila vezana za tu oblast, onda je sve postalo jako zanimljivo, pa su došli prvi klijenti i video sam da sve to može da se isplati. Mislim da u školama ne treba da učimo ljude već da im damo mogućnost da razmišljaju nešto šire – rekao nam je Marko.
Predsednica Udruženja poslovnih žena „Nadežda Petrović“, Mara Topalović, poručila je mladima da su članice udruženja kao i ostali privrednici u gradu na raspolaganju svima koji žele da započnu biznis, pre svega u prenošenju iskustava.
– U godini preduzetništva želimo da vam prenesemo naša iskustva, da po završetku srednje škole ili fakultet pokrenete sopstveni biznis. U našem udruženju ima dosta uspešnih firmi, tako i u našem gradu. Mnoge su danas ovde da vas podrže i pomognu. Znam da će mnogi od vas posle ove konferencije poželeti da svoje ideje pretoči u biznis. Samo napred. Ideje su svuda oko vas. Budite hrabri jer smo mi tu da vam pomognemo u svemu. To je vaša prednost koju mi nismo imali – poručila je Mara Topalović.
Član Gradskog veća Milan Lukić poručio je da grad čini sve da obezbedi pozitivnu klimu za razvoj preduzetništva i biznisa. U tu svrhu je formiran i Naučno tehnološki park koji treba da bude podrška svima onima koji ulaze u svet biznisa, na šta je podsetio i dekan FTN Nebojša Mitrović.
– Celo društvo je prepoznalo potrebu razvoja preduzetništva, od Ministarstva prosvete, pribrednih komora, do grada i lokalnog nivoa. Formirali smo NTP koji se uspešno razvija poslednje tri godine, tu je kao podrška svima koji imaju neke ideje, stvara se povoljan ambijent da mladi prepoznaju svoje talente i da polako krenu u biznis – rekao je dekan Mitrović.
Petrašin Jakovljević, predsednik Regionalne privredne komore Kraljevo, rekao je da ne mogu svi da budu dobri preduzetnici ali je pozvao one koji to nisu da pružaju podršku onima koji stvaraju, što je preduslov stvaranja boljeg društva u državi.
– Nisam bio u prilici da govorim pred ovolikim brojem mladih ljudi. Danas ćete čuti neka iskustva, neke ideje. Ne mogu svi biti vođe ni preduzetnici ali mogu biti dobri sledbenici. Potrebmo nam je uvek više znanja. Mislim da ćete steći nova znanja i iskustva. Kao mladim ljudima želim da svojim radom ostavite vašem potomstvu bolje uređeno društvo nego što ga mi ostavljamo vama danas – poručio je Jakovljević.
Nezaposlenost mladih i dalje predstavlja jedan od najvećih problema u Srbiji.
Na nedavnom predstavljanju izveštaja Međunarodne organizacije rada (MOR) „Tranzicija mladih žena i muškaraca na tržištu rada Republike Srbije“, rečeno je i da od 31,8 mladih koji su zaposleni, 79,8 odsto njh radi za platu, a tek 7,8 odsto su samozaposleni.
Po ovompodacima, četvrtina mladih u Srbiji niti radi niti se školuje, dok je stopa nezaposlenosti visokoobrazovanih i dalje visoka i iznosi 32,9 odsto.
_________________________________________________________________