Ove firme su dogovarale cenu bele tehnike na štetu kupaca
Komisija za zaštitu konkurencije utvrdila je odgovornost pet firmi za postizanje restriktivnog sporazuma koji je znatno uticao na smanjenje konkurencije, te je naložila da ukupno plate više od 21 milion dinara.
U rešenju objavljenom na sajtu komisije navodi se da firma „Roming elektroniks” na ime mere zaštite konkurencije mora da plati 14,6 miliona dinara, „Gigatron eksport–import” 4,2 miliona dinara, „Tehnomedija centar” 1,3 miliona, a „Emeceta Srbija” i XLS iznose od 690.000, odnosno 575.000 dinara, preneo je nedavno Tanjug.
Komisija je navela da je restriktivni sporazum kompanija o ograničavanju konkurencije ništavan i zabranjen eks lege. Takođe, kompanijama je ostavljen rok od godinu dana da plate novčane iznose kao meru zaštite konkurencije. Novac će biti uplaćen na račun budžeta Srbije.
Mediji prenose da je iz postupaka koje je komisija povela 2020, a rešenje donela polovinom prošle godine isključena „Tehnomanija”, protiv koje je procesuiranje obustavljeno. Navodi se da komisija smatra odgovornima pet kompanija za određivanje cene u maloprodaji, odnosno da je „Roming elektroniks” kao uvoznik uticao na formiranje maloprodajnih cena kod firmi prodavaca. Antimonopolska komisija je objasnila da je ta kompanija u prodaji elektronike na teritoriji Srbije „obezbedila primenu mehanizma da maloprodavac u svom objektu uvek raspolaže preporučenom cenom”. Kako se navodi, sistem određivanja cena u preprodaji rezultira nepovoljnostima za potrošače u formi ujednačenih, a po pravilu i viših cena, piše u rešenju. Inače, u rešenjima koja su objavljena na sajtu Komisije za zaštitu konkurencije nalaze se i mejlovi i komunikacija između kompanija, iz kojih se jasno vidi kako su se do detalja dogovarali o cenama, popustima, kako su neprekidno dogovarali ponašanje i formiranje cenovnika na tržištu. Iz njihove komunikacije se jasno vidi gotovo svakodnevno usaglašavanje dogovorenih pravila ponašanja među ovim kompanijama.
Komisija za zaštitu konkurencije je u odvojenom rešenju objavila i da su kompanije „Komtrejd”, „Tehnomanija”, „Gigatron”, „Tehnomedija”, „Emeceta” i XLS utvrdile cene proizvoda potrošačke elektronike brenda „tesla” u daljoj prodaji.
U odvojenom procesu su utvrdili da je navedenih šest kompanija takođe zaključilo restriktivni sporazum koji znatno ograničava, narušava ili sprečava konkurenciju, piše u rešenju antimonopolske komisije. Na ime mere zaštite konkurencije, „Komtrejd” je dužan da plati 34,3 miliona dinara, „Tehnomanija” 5,5 miliona dinara, „Gigatron” 4,2 miliona dinara, „Tehnomedija” 1,3 miliona dinara. U ovom rešenju, objavljenom i u „Službenom glasniku”, piše da je „Emeceta” dužna da plati 690.000 dinara, a XLS 575.000 dinara.
Komisija je naložila kompaniji „Gigatron” da svoje poslovanje kada je reč o onlajn prodaji brenda „tesla” preko sajta „šop.tesla.info” organizaciono, tehnički i finansijski izdvoji u odnosu na svoje redovno poslovanje, a na način koji bi sprečio buduće postupanje kojim bi se mogla ograničiti, narušiti ili sprečiti konkurencija.
Podsetimo, Komisija za zaštitu konkurencije Srbije je još u septembru 2020, na osnovu podataka Evrostata za 2019, ukazala da su cene potrošačke elektronike u Srbiji bile 13 odsto više u odnosu na prosečne cene u EU. Tako su, na primer, u Srbiji cene za pojedine kategorije proizvoda bile više od 33 do 39 odsto u odnosu na cene u Mađarskoj, u kojoj je porez na dodatu vrednost 27 odsto, dok je u Srbiji 20 odsto. Pri tome su, kako je precizirano, cene potrošačke elektronike u Mađarskoj bile za 2,5 odsto niže u poređenju s prosekom EU. Zbog toga, kao i radi značaja ovog tržišta za potrošače, komisija je analizirala uslove konkurencije na tržištu trgovine na veliko i malo potrošačkom elektronikom u Srbiji. Usaglašene obaveze (dogovor) kojima se određuju cene i uslovi trgovine u daljoj prodaji jesu restriktivni sporazum koji predstavlja povredu konkurencije iz člana 10 Zakona o zaštiti konkurencije.
Aha, a ko ce da vrati pare potrosacima?
Kome plaćaju kaznu, kupcima ili pune džep naprdnjacima ;)?
Dok je ovaca bice i makaza.
Kako je tehnomanija izuzeta iz kazne kad su tehnomanija i roaming u vlasništvu iste osobe
Trebalo im je zabraniti trgovinsku delatnost…
Vinivnike pohapsiti i osuditi na robiju…
Treba pretresti delatnost lidla jer su cene u srbiji višestruko veće nego u hrvatskoj, da ne govorimo o cenama u nemačkoj…
I sve ostale veletrgovine su u kofliktu sa zakonom o trustovima…
Busiii Hahahaha Busiii Hahahaha !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!